24/04/2024
Πρωτάθλημα | Τετάρτη 16 Μαΐου 2018 - 19:39

Έ(χ)ασε την ευκαιρία και υποβιβάστηκε ο Πανσερραϊκός

Τα «λιοντάρια» ήρθαν ισόπαλα με 1-1 κόντρα στην Παναχαϊκή και αποχαιρετούν και μαθηματικά την κατηγορία * Χαμένο πέναλτι στην εκπνοή για τους Σερραίους * Με δέκα παίκτες για ένα ημίχρονο οι Πατρινοί

Πάλεψαν σαν… λιοντάρια, όμως, αυτό δεν έφτανε. Ο Πανσερραϊκός κοίταξε στα μάτια την ισχυρότερη Παναχαϊκή, η οποία βρίσκεται στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, είχε την ευκαιρία να την κερδίσει, ωστόσο, έμεινε τελικά στο 1-1 την Τετάρτη (16/5) για την 32η αγωνιστική της Β’ Εθνικής.

Μία ισοπαλία καταδικαστική για τους Σερραίους, οι οποίοι αποχαιρετούν και μαθηματικά την κατηγορία, πληρώνοντας τα πολλά προβλήματα που αντιμετωπίζουν τόσο σε αγωνιστικό όσο κυρίως στο εξωαγωνιστικό κομμάτι. Παρόλο αυτά, είχαν την ευκαιρία να πάρουν τη νίκη, χάνοντας τεράστια ευκαιρία να κάνουν το 2-1 αφού αστόχησαν σε εκτέλεση πέναλτι στις καθυστερήσεις του ματς. Σε αυτό βέβαια, στο να φτάσουν δηλαδή κοντά στη νίκη βοήθησε και το γεγονός ότι οι Πατρινοί αγωνίστηκαν από το 42’ με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Αποστολόπουλου.

Η ομάδα των Σερρών μπήκε αποφασισμένη στον αγωνιστικό χώρο και με τέρμα του Πέτρου στο 20’ πήρε κεφάλι στο σκορ, κάτι το οποίο όμως δεν κράτησε για πολύ, αφού στο 39’ ο Κυνηγόπουλος έκανε το 1-1, σκορ το οποίο έμελλε να είναι και το τελικό της αναμέτρησης.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι έψαξαν, όντες και με παίκτη παραπάνω στον αγωνιστικό χώρο το γκολ της νίκης, δεν μπόρεσαν να φανούν ιδιαίτερα απειλητικοί, όμως στο 90+4’ κέρδισαν πέναλτι σε χέρι από σουτ του Ρούσσου. Ο Κρητικός ανέλαβε την εκτέλεση, όμως έστειλε την μπάλα άουτ, πετώντας έτσι την ευκαιρία να παραμείνει «ζωντανός» ο Πανσερραϊκός και να διεκδικήσει τις μαθηματικές ελπίδες του για παραμονή.

Ο Πανσερραϊκός έφτασε με αυτή την ισοπαλία τους 33 βαθμούς, ενώ η Παναχαϊκή τους 67’.

Κίτρινες: 34’ Αποστολόπουλος, 36’ Σωτηράκος, 45’ Σιάκκας, 62’ Μουστακόπουλος

Κόκκινες: 42’ Αποστολόπουλος

Διαιτητής του ματς ήταν ο Γκορτσίλας (Μακεδονίας), έχοντας για βοηθούς του τους Λαζαρή (Καβάλας), Νταβέλα (Μακεδονίας)

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Πέτρος Στοΐλας): Πολίτης, Τσελεπίδης, Σιάκκας (46’ Ρούσσος), Ποζατζίδης, Ναζίμ, Αναστασόπουλος, Γιαξής (79’ Στέβιτς), Κρητικός, Πέτρου (69’ Πόζογλου), Δούμτσιος, Ενομό.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Χαλκιάς, Πολίμος, Αργυρόπουλος (59’ Μωραΐτης), Σωτηράκος, Πλέγας, Αποστολόπουλος, Λουμπαρδέας, Μουστακόπουλος (83’ Κωνσταντακόπουλος), Πολύχρόνης, Αντωνακόπουλος (65’ Ντάσιος), Κυνηγόπουλος.