28/03/2024
Πρωτάθλημα | Τετάρτη 16 Μαΐου 2018 - 19:02

Νίκη στο φινάλε για τα Τρίκαλα

Η θεσσαλική ομάδα με γκολ στο 85’ νίκησε τον ΑΟΧ/Κισσαμικό με 2-1 * Με 10 από το 34' οι γηπεδούχοι λόγω αποβολής του Μάκου

Έδειξαν χαρακτήρα τα Τρίκαλα και παρά το γεγονός ότι αγωνίστηκαν επί 60 λεπτά με 10 παίκτες, νίκησαν το απόγευμα της Τετάρτης (16/5) με 2-1 τον ΑΟΧ/Κισσαμικό, για την 32η αγωνιστική της Β’ Εθνικής.

Η θεσσαλική ομάδα διατηρήθηκε αήττητη για τέταρτο παιχνίδι με απολογισμό τρεις νίκες και μία ισοπαλία και παρά το γεγονός ότι παρατάχθηκε με απουσίες (και έναν τερματοφύλακα στην αποστολή),  πήρε τους τρεις βαθμούς απέναντι στους Κρητικούς που γνώρισαν την ήττα έπειτα από οχτώ συνεχόμενους αγώνες.

Οι γηπεδούχοι είχαν νεύρο, διάθεση, πάθος. Δεν είχαν όμως, τη συμπαράσταση των  φιλάθλων τους αφού ελάχιστοι βρέθηκαν στο γήπεδο των Τρικάλων.

Οι παίκτες του Θωμά Γράφα μπήκαν με όρεξη στο παιχνίδι και μόλις στο 11ο λεπτό με κεφαλιά του Πάνου έπειτα από σέντρα του Χιντζίδη άνοιξαν το σκορ. Στο 24’ με τον Γιαννιτσάνη θα μπορούσαν να «καθαρίσουν» το παιχνίδι αλλά δεν το έκαναν. Δέκα λεπτά αργότερα, έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Μάκου με δύο κίτρινες κάρτες στην ίδια φάση (η δεύτερη για διαμαρτυρία).

Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν το αριθμητικό πλεονέκτημα, πήραν τα ηνία του αγώνα και στο 53’ έφερε το παιχνίδι στα ίσα με τον Λέο που μπήκε στην περιοχή του ΑΟΤ, εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια των αμυντικών και ισοφάρισε.

Η είσοδος του Τόμιτς στο 56’ ανέβασε και πάλι τους γηπεδούχους. Ο Σέρβος στο 66’ μετά από περίτεχνη ενέργεια έβγαλε ασίστ για τον Γιαννιτσάνη ο οποίος βγήκε από θέση πλάγια απέναντι στον Παπαδόπουλο αλλά σούταρε ψηλά άουτ., Το τελικό 2-1 πάντως, ήρθε στο 85’ πάλι με πρωταγωνιστή τον Τόμιτς που με εξαιρετική ενέργεια, άδειασε από δεξιά τον Αρναούτογλου, έβγαλε σέντρα και ο Ζιούλης στην προσπάθεια του να διώξει έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Διαιτητής: Φωτιάδης (Σερρών), Βοηθοί: Κωτούλας (Κιλκίς), Τζιουβάρας (Κοζάνης), 4ος: Δραγούσης (Κιλκίς)

Κίτρινες κάρτες: 34’ Μάκος, 42’ Σιαλμάς, 54’ Σαχινίδης - 15’ Σελινιωτάκης

Κόκκινες: 34’ Μάκος (δεύτερη κίτρινη) - 90+4 Σελινιωτάκης (δεύτερη κίτρινη)

ΑΟ ΤΡΙΚΑΛΑ (Θ. Γράφας): Γιδόπουλος, Χιντζίδης, Βέρτζος (64′ Κατσαντώνης), Πάνος, Γκόλιας, Μάκος, Τσιάρας, Ζγκούρι (56′ Τόμιτς), Τσίπρας, Σαχινίδης, Γιαννιτσάνης (90+1' Γιαννιτσάνης)

ΑΟΧ/ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ (Γ. Πετράκης): Παπαδόπουλος, Αρναούτογλου (88′ Αποστολίδης), Παντελάκης, Τόλι, Ζιούλης, Σελινιωτάκης, Γκίνι, Λεμονής, Χαλκιαδάκης, Ξύδας (77′ Σαλιάκας), Λέο.