20/04/2024
Εθνικές ομάδες | Τρίτη 15 Μαΐου 2018 - 22:33

Ελλάδα χωρίς χημεία…

Ήττα για την Εθνική με 2-0 στο φιλικό με τη Σαουδική Αραβία * Άδικη η αποβολή του Γιαννούλη στο 43’ * Δύο δοκάρια η «γαλανόλευκη»

Δεν τα κατάφερε η… πειραματική Εθνική ομάδα στο τρίτο της φιλικό, στο πλαίσιο της προετοιμασίας της για τις υποχρεώσεις της στο Nations League, καθώς ηττήθηκε με 2-0 από τη Σαουδική Αραβία την Τρίτη (15/5).

Η «γαλανόλευκη» παρουσιάστηκε με πολλά νέα πρόσωπα στη Σεβίλλη και αυτό είχε ως επακόλουθο να μην παρουσιαστεί «δεμένη» και με χημεία, κόντρα στους σαφώς πιο ποιοτικούς και έτοιμους «μουντιαλικούς» Σαουδάραβες.

Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι εννέα παίκτες (Ρισβάνης, Νικολάου, Γιαννούλης, Λημνιός, Μανιάς, Γιαννιώτης, Ανδρουτσος, Λαμπρόπουλος και Γαλανόπουλος) έκαναν το ντεμπούτο τους με το εθνόσημο.

Πάντως το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα στάθηκε και πολύ άτυχο καθώς είχε δύο δοκάρια με Μπακασέτα και Κουλούρη. Παράλληλα, στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου έμεινε και με δέκα παίκτες, λόγω ανύπαρκτης αποβολής του Γιαννούλη.

Η «γαλανόλευκη» πίεσε ψηλά από το ξεκίνημα και στο 3’ απείλησε με το σουτ του Πέλκα, που μπλόκαρε ο Αλ Μοσαϊλέμ.

Σιγά, σιγά όμως οι Σαουδάραβες βρήκαν τα πατήματά τους και στο 19’ ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ, με τον Αλ Νταουσαρί να εκμεταλλεύεται την αδράνεια των αμυντικών και με κεφαλιά να νικά τον Μπάρκα.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία της «γαλανόλευκης» ήρθε στο 33’ όταν ο Μπακασέτας εκτέλεσε ένα φάουλ αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα βρήκε στο δοκάρι.

Δύο λεπτά πριν από τη λήξη του πρώτου μέρους, οι αριθμητικές ισορροπίες άλλαξαν καθώς ο Γιαννούλης αντίκρισε – λανθασμένα – την κόκκινη κάρτα και αποβλήθηκε.

Ίδια γεύση και στο δεύτερο ημίχρονο, με τους Σαουδάραβες να έχουν την υπεροχή και να δημιουργούν τις προϋποθέσεις για γκολ μπροστά από τα «γαλανόλευκα» καρέ.

Πάντως τη μεγαλύτερη ευκαιρία την είχε το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα. Στο 79’ ο Κουλούρης κινήθηκε ωραία εντός περιοχής αλλά το σουτ που επιχείρησε σταμάτησε στο δοκάρι.

Και αφού η Ελλάδα δεν κατάφερε να κάνει το 1-1, έγινε το 2-0.

Στην αμέσως επόμενη φάση ο Κάνου κατέβασε ωραία τη μπάλα και με σουτ στη κίνηση νίκησε τον Γιαννιώτη, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Διαιτητής ήταν ο Ισπανός, Κάρλος Ντε Θέρο Γκράντε, με βοηθούς τους συμπατριώτες του Χουάν Κάρλος Γιούστε Χιμένεθ και Ρομπέρτο Αλόνσο Φερνάντεθ. Τέταρτος ήταν ο Χεσούς Χιλ Μανθάνο επίσης από την Ισπανία.

Κίτρινες: 40’ Αλ Τζασίμ, 71’ Κανού, 85’ Φ. Αλ Μουαλάντ

Κόκκινες: 43’ Γιαννούλης

ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ (Χουάν Αντόνιο Πίτσι): Αλ Μοσαϊλέμ, Αλ Μπρέικ (Σ. Αλ Μουαλάντ), Ομ. Χαουσαουί, Οσ. Χαουσαουί (63’ Αλ Μπουλαϊχί), Αλ Σαχρανί, Αλ Φαράζ, Οταΐφ (82’ Καϊμπρί), Αλ Τζασίμ (63’ Κάνου), Αλ Σεχρί, Αλ Νταουσαρί, Αλ Σαλαουί (72’ Αλ Μουαλάτ)

ΕΛΛΑΔΑ (Μίχαελ Σκίμπε): Μπάρκας (46’ Γιαννιώτης), Μπακάκης, Ρισβάνης, Νικολάου, Γιαννούλης, Τζιόλης (71’ Ανδρούτσος), Ταχτσίδης, Λημνιός (46’ Λαμπρόπουλος), Πέλκας (60’ Μάνταλος), Μπακασέτας (90+2’ Γαλανόπουλος), Μανιάς (60’ Κουλούρης)