18/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 6 Μαΐου 2018 - 21:09

Αποθέωση επιθετικού ποδοσφαίρου με νικητή τον Πανιώνιο

Οι Νεοσμυρνιώτες επικράτησαν με 2-0 του Λεβαδειακού * Από ένα δοκάρι κάθε ομάδα * Άξιζαν ένα γκολ οι Βοιωτοί

Μόνο αγγαρεία δεν έκαναν οι ποδοσφαιριστές του Πανιώνιου και του Λεβαδειακού, στο παιχνίδι της Κυριακής (6/5) για την 30ή αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας που βρήκε νικητές τους γηπεδούχους με 2-0.

Αν και αδιάφοροι βαθμολογικά αμφότεροι, πρόσφεραν γκολ και θέαμα, μέσα στη βροχή, με ελεύθερο ματς και τη μπάλα πάνω κάτω, ειδικά στο β’ ημίχρονο ενώ είχαν αμφότεροι από ένα δοκάρι.

Το σφύριγμα της λήξης από τον Αλέξανδρο Τσαμούρη βρήκε νικητές τους «κυανέρυθρους» αλλά υπάρχουν ορισμένες… ενστάσεις αφού οι Βοιωτοί τελείωσαν το παιχνίδι με 16 τελικές προσπάθειες έναντι 9 του Πανιωνίου και άξιζαν με βάση την εμφάνιση τους, κυρίως στο β’ ημίχρονο, ένα γκολ.

Αυτό όμως, δεν ήρθε ποτέ και κάπως έτσι τελείωσε η χρονιά για τις δύο ομάδες. Άκρως επιτυχημένη για τους γηπεδούχους παρά το γεγονός ότι δεν κατάφεραν να βγουν στην Ευρώπη, πολύ καλή για τους φιλοξενούμενους που όχι μόνο σώθηκαν άνετα αλλά λίγο ακόμη και θα διεκδικούσαν ένα εισιτήριο για το Γιουρόπα Λιγκ.

Οι γηπεδούχοι στο 16ο λεπτό άνοιξαν το σκορ με τον Μπανανά έπειτα από φάση διαρκείας. Το 2-0 σημειώθηκε στο 52ο λεπτό. Ο Επασί με τα ακροδάχτυλα και με την βοήθεια του δοκαριού έσωσε το γκολ στην κεφαλιά του Σταυρόπουλου, ο  Μακρύλλος πάσαρε στον αμαρκάριστο Γεσίλ και εκείνος δεν είχε πρόβλημα από κοντά, να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Ο Λεβαδειακός απείλησε στο 6ο λεπτό με κεφαλιά  του Μαρκόφσκι που απέκρουσε εντυπωσιακά ο Κότνικ, με τον ίδιο παίκτη στο 19’, με τον Ζαραδούκα δύο λεπτά αργότερα και με τον Γιακουμάκη στο 39'. Οι Βοιωτοί είχαν μεγάλη ευκαιρία να μπουν ξανά στο ματς όταν στο 66' ο Καραχάλιος μόνος απέναντι στον Κότνικ κατάφερε να αστοχήσει ενώ ο Καθάριος στο 83' είχε διπλή ευκαιρία αλλά το δοκάρι και ο Κότνικ είπαν «όχι».

Διαιτητής: Στυλιαράς (Αιτ/νίας), Βοηθοί: Καρσιώτης (Κορινθίας), Κολοσιώνης (Αιτ/νίας), 4ος: Νεοφυτιάδης (Κορινθίας)

Κάρτες: 71' Αμαράλ, Σαβαντογκό

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μ. Γρηγορίου): Κότνικ, Παπαγεωργίου, Μπανανά, Σταυρόπουλος, Κόρμπος, Ουάσινγκτον, Μακρύλλος (64' Οικονομίδης), Βουκελάτος (84' Μπραχίμι), Σπιριντόνοβιτς (88' Πινιώτης), Γεσίλ.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Ζ. Ανιγκό): Επασί, Φαβάρο, Τριποτσέρης, Νίκας (71' Σαβαντογκό), Καραχάλιος, Ζαραδούκας, Καλτσάς, Νουάνκο, Σουμπίνιο (80' Καθάριος), Γιακουμάκης, Μαρκόφσκι (88' Ιωαννίδης).