19/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 6 Μαΐου 2018 - 21:05

Tραγικός ο Ολυμπιακός, «πνίγηκε» στα Ιωάννινα

Ανύπαρκτοι στο δεύτερο ημίχρονο οι «ερυθρόλευκοι», γνώρισαν ντροπιαστική ήττα με 3-0 από τον ΠΑΣ * Είχαν και δύο δοκάρια οι γηπεδούχοι

Δεν υπάρχει καμία δικαιολογία... Ήταν βαθμολογικά αδιάφορος ο Ολυμπιακός στο κυριακάτικο (6/5) ματς με τον ΠΑΣ Γιάννινα στους «Ζωσιμάδες», όφειλε όμως να κλείσει διαφορετικά τη σεζόν και σε καμία περίπτωση να φύγει με το ντροπιαστικό 3-0 στην πλάτη του.

Ήταν ένας τραγικός επίλογος σε μια τραγική χρονιά και πραγματικά το... ολικό λίφτινγκ στο ρόστερ εν όψει της επόμενης αγωνιστικής περιόδου αποτελεί μονόδρομο, αφού ειναι φανερό ότι η πλειονότητα των παικτών δεν αξίζουν να φορούν την πολύ βαριά ερυθρόλευκη φανέλα.

Και αν για το πρώτο ημίχρονο υπάρχει ως δικαιολογία ο πολύ βαρύς αγωνιστικός χώρος λόγω της δυνατής βροχόπτωσης που έπεφτε στα Ιωάννινα, για τη θλιβερή εικόνα του δευτέρου μέρους δεν υπάρχει καμία μα καμία απολύτως δικαιολογία.

Και όλα αυτά, βέβαια, υπό το βλέμμα του Πέδρο Μαρτίνς, που είδε το ματς από μπουθ και σίγουρα αντιλήφθηκε ότι τον περιμένει πολλή δουλειά.

Οι Ηπειρώτες από την πλευρά τους έπαιξαν για την ιστορία τους και αποζημίωσαν τον κόσμο τους με μια θριαμβευτική νίκη γοήτρου, όντας κυρίαρχοι στο δεύτερο μισό του αγώνα, διάστημα στο οποίο πέτυχαν και τα τρία τους τέρματα, ενώ είχαν και δοκάρι.

Γκολάρα έβαλε ο Κόντε και εξαιρετική εμφάνιση έκαναν οι Νικολιάς, Γαρουφαλιάς και Τζημόπουλος.

Tο πρώτο μισό της αναμέτρησης, λοιπόν, κύλησε με τις δύο ομάδες να τα βρίσκουν σκούρα εξαιτίας της βροχής, αφού η μπάλα δεν τσουλούσε σε πολλά σημεία του γηπέδου.

Παρ' όλα αυτά, χάθηκαν ευκαιρίες από αμφότερες πλευρές, με χαρακτηριστικότερη το δοκάρι του Νικολιά στο 39', ενώ ο Ανσαριφάρντ δεν κατάφερε να νικήσει δις τον Βελλίδη σε ισάριθμες καλές φάσεις που είχε.

Από εκεί και πέρα, το δεύτερο 45λεπτο ανήκε στον ΠΑΣ, που «πάτησε» τους Πειραιώτες και στο 54' ήταν ο Τζημόπουλος εκείνος που άνοιξε το σκορ με κεφαλιά ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Αποστολόπουλου.

Επτά λεπτά αργότερα ο Κόντε έβαλε γκολ για Όσκαρ με άπιαστο γυριστό σουτ, με τους «ερυθρόλευκους» να πελαγοδρομούν και να δείχνουν ανήμποροι να αντιδράσουν.

Ο Βελλίδης δεν ένιωσε καμία πίεση μετά το 2-0, στο 86' ο Σισέ είχε... αυτοδοκάρι (!) και το... κερασάκι στην τούρτα έβαλε στο 90'+2 ο Βιντάλ, σκοράροντας σε κενή εστία μετά από πάσα του Μπουκουβάλα, τον οποίο... ξέχασαν μόνο του οι φιλοξενούμενοι και το πλήρωσαν, για να ολοκληρωθεί η ντροπιαστική ήττα του Ολυμπιακού, που τερμάτισε στο -13 από την πρωταθλήτρια ΑΕΚ και το -7 από τον ΠΑΟΚ.

Ο ΠΑΣ με 34 πόντους τερμάτισε 9ος, μαζί με τον Λεβαδειακό.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Κουμπαράκης του Συνδέσμου Θράκης με βοηθούς τον Καραβασίλη του Συνδέσμου Καβάλας και τον Χούσκογλου του Συνδέσμου Θράκης.

Κίτρινες: 30' Αποστολόπουλος, 80' Τζημόπουλος - 64' Ταχτσίδης, 79' Ιγκόρ.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Αποστολόπουλος, Σκόνδρας, Μιχαήλ, Τζημόπουλος (83' Μπέριος), Τσικάρσκι, Γαρουφαλιάς, Ντόλοβατς, Νικολιάς (89' Μπουκουβάλας), Χαλκιαδάκης (83' Βιντάλ), Κόντε.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χρήστος Κόντης): Χουτεσιώτης, Iγκόρ, Ένγκελς, Σισέ, Χατζισαφί, Ταχτσίδης, Ανδρούτσος, Φορτούνης, Βρουσάι (89' Κωστανάσιος), Τζούρτζεβιτς (67' Βέργος), Ανσαριφάρντ.