20/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 6 Μαΐου 2018 - 21:01

Ξανά ευρωπαίος ο Αστέρας!

Οι Αρκάδες πήραν τη νίκη με 2-0 στην έδρα του Παναιτωλικού, πανηγυρίζοντας έτσι την πέμπτη προνομιούχο θέση στο βαθμολογικό πίνακα * Με εννέα παίκτες τελείωσαν το ματς οι Αγρινιώτες

Ο Αστέρας Τρίπολης ήθελε μόνο τη νίκη κόντρα στον αδιάφορο βαθμολογικά Παναιτωλικό και την πήρε. Οι Αρκάδες επικράτησαν με 2-0 των Αγρινιωτών την Κυριακή (6/5), χάρη σε γκολ των Ιγκλέσιας και Μανιά, για την τελευταία αγωνιστική του ελληνικού πρωταθλήματος και κατέκτησαν έτσι το πολυπόθητο ευρωπαϊκό εισιτήριο εν όψει της νέας σεζόν. Ο Αστέρας έφτασε τους 45 βαθμούς στο βαθμολογικό πίνακα, καταλαμβάνοντας την πέμπτη προνομιούχο θέση, η οποία θα τον φέρει να αγωνιστεί στον δεύτερο γύρο των προκριματικών του Γιουρόπα Λιγκ τη νέα σεζόν. Ο Παναιτωλικός έμεινε στους 35 βαθμούς, έχοντας εξασφαλίσει από νωρίς τον στόχο της παραμονής.

Αυτή είναι η πέμπτη φορά που ο Αστέρας Τρίπολης καταφέρνει να πάρει ευρωπαϊκό εισιτήριο, με την τελευταία να έχει σημειωθεί τη σεζόν 2014-2015.

Η ομάδα του Σάββα Παντελίδη γνώριζε περίπου από το 10’ του ματς ότι θα έπρεπε να πάρει οπωσδήποτε τη νίκη. Και αυτό γιατί το ματς της Ξάνθης κόντρα στον ΠΑΟ διακόπηκε οριστικά και σε οποιαδήποτε διαφορετική περίπτωση θα έπρεπε να περιμένει το αποτέλεσμα των Ακριτών, για το αν θα ήταν εκείνη που θα έπαιρνε την πέμπτη θέση, κάτι το οποίο δεν ήθελε σε καμία περίπτωση.

Από ένα ημίχρονο η κάθε ομάδα, με τον Αστέρα να έχει τον έλεγχο στο πρώτο μέρος, να παίρνει το προβάδισμα και να έχει και ευκαιρίες να σφραγίσει τη νίκη και με ένα δεύτερο τέρμα. Πήρε τα ηνία ο Παναιτωλικός στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι αρκέστηκαν σε παθητικό ρόλο, κάτι το οποίο εν τέλει τους βγήκε, αφού κράτησαν χωρίς ιδιαίτερες απειλές το μηδέν στην άμυνά τους, σκοράροντας και 2ο γκολ στην αντεπίθεση και πανηγυρίζοντας έτσι μία πολύ σημαντική νίκη.

Μπήκε... φουριόζος και πήρε προβάδισμα με τον Ιγκλέσιας

Στο πρώτο ημίχρονο ο Αστέρας Τρίπολης μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο με στόχο να πάρει το προβάδισμα στο σκορ και να κάνει έτσι σημαντικό βήμα για το διπλό. Οι Αρκάδες πίεσαν την άμυνα του Παναιτωλικού, παίρνοντας τα ηνία του ματς από το 5’ και ύστερα. Η κύρια μορφή απειλής της ομάδας του Σάββα Παντελίδη ήταν οι στημένες φάσεις, χωρίς ωστόσο, να καταφέρει να αξιοποιήσει κάποια από αυτές, μέχρι το 24’. Το πολύ ωραίο γκολ του Ιγκλέσιας έδωσε «φτερά» στα πόδια της ομάδας του, η οποία από εκείνο το σημείο και ύστερα παρουσίασαν ακόμη καλύτερη εικόνα στον αγωνιστικό χώρο. Οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν στο τερέν, προσπάθησαν και για 2ο γκολ, χωρίς, ωστόσο αποτέλεσμα. Στο τελευταίο λεπτό του αγώνα ο Μοράρ είχε την πρώτη και μοναδική στιγμή του Παναιτωλικού στο πρώτο μέρος, με τον Αθανασιάδη, όμως, να αντιδρά σωστά και να κρατάει το μηδέν στην άμυνά του. Στην επόμενη φάση, Μανιάς και Τόνσο βρήκαν απέναντί τους Χαντάκια και Άργκους, οι οποίοι υπερασπίστηκαν την εστία της ομάδας τους, έπειτα από την κακή έξοδο του Κυριακίδη κρατώντας το 1-0, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ του πρώτου μέρους. Ένα αποτέλεσμα δίκαιο με βάση την εικόνα των δύο συλλόγων.

Διαχείριση ο Αστέρας, τίποτα ιδιαίτερο ο Παναιτωλικός

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο με ξεκάθαρο στόχο να ρίξουν τον ρυθμό του αγώνα και να διαχειριστούν το υπέρ τους προβάδισμα. Κάτι το οποίο πέτυχαν, με τον Παναιτωλικό να παίρνει την κατοχή, όμως να μη μπορεί να απειλήσει την εστία των Αρκάδων. Ενδεικτικό της εικόνας της αναμέτρησης αποτελεί το γεγονός ότι το σύνολο του Δέλλα δεν απείλησε ουσιαστικά ποτέ την εστία του Αθανασιάδη.

«Κλείδωσε» το διπλό με τον Μανιά

Στο 79’ ο Αστέρας πέτυχε και δεύτερο γκολ, σφραγίζοντας έτσι τη νίκη, η οποία δίνει στην ομάδα του Παντελίδη την πέμπτη θέση. Ο Μανιάς ήταν για ακόμη μία φορά ο σκόρερ της ομάδας, φτάνοντας στα 12 τέρματα τη φετινή σεζόν, σε μία πολύ καλή χρονιά και για εκείνον. Το γκολ του Μανιά σημειώθηκε έπειτα από υποδειγματική αντεπίθεση του Αστέρα και εξαιρετική ασίστ του Τόνσο.

Αξίζει να σημειωθεί, ότι στο τέλος του ματς, όταν όλα βέβαια είχαν κριθεί ο Παναιτωλικός έμεινε με εννέα παίκτες. Αρχικά, ο Μάζουρεκ σε μία ανύποπτη φάση τραυματίστηκε, δακρύζοντας μάλιστα, γεγονός που προκαλεί ανησυχία για το μέγεθος της ζημιάς που έχει υποστεί. Οι Αγρινιώτες είχαν ολοκληρώσει τις αλλαγές τους και έτσι έμειναν αρχικά με δέκα παίκτες. Από εκεί και πέρα στην τελευταία φάση του αγώνα ο Μοράρ έκανε σκληρό μαρκάρισμα στον Τόνσο και έτσι αποβλήθηκε ορθά από τον Σιδηρόπουλο, αφήνοντας για λίγο την ομάδα του με εννέα παίκτες.

Κίτρινες: 27’ Τόνσο, 78’ Ιγκλέσιας, 80’ Μανιάς - 37’ Χαντάκιας, 40’ Άργκους, 54’ Μοράρ

Κόκκινες: 90+3' Μοράρ

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου), με βοηθούς του την Κουρομπύλια (Δυτικής Αττικής) και τον Δημητριάδη (Μακεδονίας). 4ος ρέφερι ήταν ο Μακρυπόδης (Αχαΐας)

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Τραϊανός Δέλλας):Κυριακίδης, Μάζουρεκ, Ρόσα, Ντίας, Μπεχαράνο (82’ Βακράκος), Τσοκάνης, Ρότσα, Χαντάκιας (72’ Βασιλούδης), Μαρινάκης, Μοράρ, Άργκους (62’ Μιχάι)

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Σάββας Παντελίδης): Αθανασιάδης, Τριανταφυλλόπουλος, Σελίν, Γιαννούλης, Κώτσιρας, Τόνσο, Μουνάφο, Ιγκλέσιας, Μανιάς (90+2’ Δουβίκας), Τσιλιανίδης (74’ Ντουντού), Καλτσάς (85’ Ινσάλδο).