06/05/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 5 Μαΐου 2018 - 21:11

Μοιρασιά στο «AEL FC ARENA»

ΑΕΛ και Λαμία έμειναν στο 1-1 και αποχαιρέτησαν τη φετινή σεζόν * Δίκαιο το αποτέλεσμα με βάση την εικόνα των δύο ομάδων * Μέσα σε τρία λεπτά τα δύο γκολ του ματς

Σε ένα μέτριο και βαθμολογικά αδιάφορο ματς η ΑΕΛ έμεινε το Σάββατο (5/5) στο 1-1 κόντρα στην Λαμία για την τελευταία αγωνιστική του φετινού πρωταθλήματος.

Οι δύο ομάδες αν και όλα έδειχναν πως θα έρθουν ισόπαλες χωρίς τέρματα, ανέβασαν τον ρυθμό τους στο φινάλε της αναμέτρησης, σκόραραν από ένα τέρμα, με τους Τσούκαλο στο 81’ οι φιλοξενούμενοι και με τον Ντέλετιτς στο 84’ οι γηπεδούχοι, και πήραν εν τέλει μία δίκαιη ισοπαλία, με βάση την εικόνα τους στον αγωνιστικό χώρο. Δέκα τελικές για τους «βυσσινί», έντεκα για τη Λαμία, χωρίς ωστόσο να υπάρχουν πολύ μεγάλες ευκαιρίες από τις δύο ομάδες στον αγώνα.

Πλέον, μετά από αυτή την ισοπαλία η ΑΕΛ έκλεισε τη σεζόν με 31 βαθμούς, ενώ η Λαμία με 30 βαθμούς, κλείνοντας μία επιτυχημένη σεζόν, αφού ο βασικός στόχος και των δύο ομάδων ήταν να σώσουν την κατηγορία, κάτι το οποίο τελικά επετεύχθη.

Η ΑΕΛ την κατοχή, η Λαμία τη μεγάλη στιγμή

Το πρώτο μέρος της αναμέτρησης ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να ψάχνουν τα πατήματά τους, με τους γηπεδούχους να είναι εκείνοι που πήραν την κατοχή της μπάλας, χωρίς, ωστόσο να μπορούν να φανούν απειλητικοί. Αντίθετα, η Λαμία προσπάθησε να χτυπήσει στην κόντρα, σημειώνοντας με αυτό τον τρόπο την καλύτερη φάση του πρώτου μέρους στο 11’ με τον Βασιλαντωνόπουλο. Ο παίκτης της ομάδας της Φθιώτιδας βρέθηκε απέναντι από τον τερματοφύλακα της ΑΕΛ, όμως δεν κατάφερε να τον νικήσει, με τον Θεοδωρόπουλο να κρατάει το μηδέν στην άμυνά του.

Στη συνέχεια του ημιχρόνου ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να δημιουργήσουν ευκαιρίες αφενός και αφετέρου να βγάζουν νεύρα στο παιχνίδι τους, κάτι το οποίο φαίνεται και από το γεγονός ότι ο διαιτητής του ματς, Σέζος, αναγκάστηκε να δείξει τέσσερις φορές την κίτρινη κάρτα, δύο σε κάθε ομάδα. Το παιχνίδι έγινε σκληρό, χωρίς λόγο, αφού επρόκειτο για ένα αδιάφορο ματς, με την ίσως πιο περίεργη φάση της αγωνιστικής να σημειώνεται από τον Ασίγκμπα, ο οποίος έγινε έξαλλος για την κίτρινη κάρτα που δέχτηκε, ζητώντας από τον προπονητή του, Μπάμπη Τεννέ να τον βγάλει αλλαγή για να μην δεχτεί και κόκκινη κάρτα. Πάντως, τον ηρέμησαν και τελικά έμεινε στο ματς.

Ανέβασαν ρυθμό, έχασαν ευκαιρίες, μοιράστηκαν τον βαθμό της ισοπαλίας

Στην επανάληψη, οι δύο ομάδες μπήκαν στο γήπεδο με εμφανώς καλύτερη διάθεση να ανεβάσουν ρυθμό και να ψάξουν το γκολ που θα τους έδινε τη νίκη στον τελευταίο τους αγώνα στη σεζόν. Η Λαμία ήταν εκείνη που ξεκίνησε δυνατά το δεύτερο μέρος, με τον Πίτι να δείχνει πιο ορεξάτος και να δημιουργεί προβλήματα στην άμυνα των «βυσσινί». Ο Θεοδωρόπουλος, ωστόσο, ήταν εκεί όταν χρειάστηκε, κρατώντας το μηδέν στην άμυνα της ομάδας του, πραγματοποιώντας μία πολύ καλή εμφάνιση. Όσο περνούσε η ώρα οι γηπεδούχοι ανέβαιναν στον αγωνιστικό χώρο, ψάχνοντας το γκολ της νίκης μπροστά στον κόσμο τους. Ο Μασούρας, ο οποίος έκανε πάρα πολλές κούρσες από δεξιά είχε την ευκαιρία για πολλές σέντρες, όμως δεν κατάφερε σε κάποια από αυτές να βρει κάποιον συμπαίκτη του για να στείλει την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα.

Κράταγαν το καλύτερο για το τέλος

Προς το τέλος του αγώνα, οι δύο ομάδες πείσμωσαν για τη νίκη με τον Τσούκαλο να δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του στο 81’. Όμως, οι «βυσσινί» αντέδρασαν μόλις τρία λεπτά αργότερα ισοφαρίζοντας για το τελικό 1-1. Η ισοπαλία έμεινε μέχρι το τέλος, με αυτό το αποτέλεσμα να φαντάζει ως το πιο δίκαιο με βάση την εικόνα των δύο ομάδων.

Κίτρινες: 28’ Μόρας, 35’ Γιοβάνοβιτς, 48’ Φατιόν, - 33’ Ασίγκμπα, 45’ Πριντέτα, 53’ Μπουλούλης

Κόκκινες:-

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Σέζος (Κιλκίς), έχοντας για βοηθούς τους Ευθυμιάδη (Πιερίας), Πάτρα (Μακεδονίας). 4ος διαιτητής ήταν ο Σκουλάς (Θεσσαλίας).

ΑΕΛ (Σωτήρης Αντωνίου): Θεοδωρόπουλος (67’ Σουλούκος), Γιοβάνοβιτς, Μόρας, Γκοϊκοβιτς, Μασούρας, Μλαντένοβιτς, Άντονι, Αγκάνοβιτς (60’ Λεοζίνιο), Μιλοσάβλιεβιτς, Ναζλίδης (72’ Περόνε), Ντέλετιτς

ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Μελίσσας, Αναστασιάδης, Κουκόλης (41΄Πριντέτα), Ασίγκμπα, Παντελιάδης, Βασιλαντωνόπουλος, Όμο, Μπουλούλης, Πίτι, Ακόστα (88’ Μπούτνικ), Βάντερσον (46’ Τσούκαλος).