26/04/2024
Champions League | Τετάρτη 2 Μαΐου 2018 - 23:46

Ρωμαίοι σε όλα, αλλά στον τελικό η Λίβερπουλ!

Για χειροκρότημα οι «τζιαλορόσι», που νίκησαν με 4-2 και με τους «κόκκινους» να πανηγυρίζουν την πιο γλυκιά ήττα, διεκδικώντας την κούπα του Τσάμπιονς Λιγκ κόντρα στη Ρεάλ Μαδρίτης

Πήγε να τα... θαλασσώσει, αλλά έχει την ευκαιρία να κατακτήσει την κορυφή της Ευρώπης για 6η φορά στην ιστορία της... Ο λόγος γίνεται φυσικά για τη Λίβερπουλ, που ηττήθηκε με 4-2 από τη Ρόμα το βράδυ της Τετάρτης (2/5) στο «Ολίμπικο», προκρίθηκε όμως στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ χάρη στο 5-2 του πρώτου ημιτελικού στο «Άνφιλντ».

Μετά από 11 χρόνια, λοιπόν, οι «κόκκινοι» θα διεκδικήσουν το βαρύτιμο τρόπαιο, αντιμετωπίζοντας τη Ρεάλ Μαδρίτης στις 26 Μαΐου στο Κίεβο, με τις δύο ομάδες να έχουν συναντηθεί σε τελικό το 1981 και με τη Λίβερπουλ να κερδίζει τότε με 1-0 στο Παρίσι.

Αυτή είναι και η επιστροφή αγγλικού συλλόγου σε τελικό μετά το 2012 και την Τσέλσι τότε, που πήρε την κούπα στα πέναλτι κόντρα στην Μπάγερν, με τους Ρωμαίους από την πλευρά τους να φεύγουν με το κεφάλι ψηλά και με τον Κώστα Μανωλά να εξουδετερώνει τον Μοχάμεντ Σαλάχ.

Μεγάλες γκάφες, περισσότερο ωφελημένη η Λίβερπουλ...

To πρώτο ημίχρονο είχε... τρελό ρυθμό από την αρχή, με τη Ρόμα να πιέζει για το γρήγορο γκολ, αυτό όμως ήρθε από τη Λίβερπουλ στο 9', καθώς ο Φιρμίνο εκμεταλλεύθηκε το σημαντικότατο λάθος του Ναϊνγκολάν στη μεσαία γραμμή, πάσαρε στον Μανέ και ο Σενεγαλέζος άνοιξε το σκορ.

Έξι λεπτά αργότερα ήρθε η ισοφάριση από το απίθανο αυτογκόλ του Μίλνερ, στο κεφάλι του οποίου βρήκε η μπάλα μετά το διώξιμο του Φαν Ντάικ, για να καταλήξει στα δίχτυα του εμβρόντητου Κάριους!

Οι γκάφες, ωστόσο, δεν είχαν τελειωμό στο παιχνίδι και στο 26' ήταν η σειρά του Τζέκο να... σερβίρει με το κεφάλι στον Βαϊνάλντουμ, που από κοντά δεν δυσκολεύθηκε με κεφαλιά να βάλει για τα καλά τους «κόκκινους» σε θέση οδηγού για την πρόκριση.

Ο Ελ Σααραουί στο 34' άγγιξε το 2-2, σημαδεύοντας το δοκάρι και με τη συνδρομή του Μίλνερ, για να πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια με τους Άγγλους να έχουν το προβάδισμα.

Μονότερμα η Ρόμα...

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Εουσέμπιο Ντι Φραντσέσκο κυριάρχησε απόλυτα, ισοφαρίζοντας με τον Τζέκο στο 52' και πιέζοντας ασφυκτικά από εκεί και πέρα, με τους φιλοξενούμενους κυρίως λόγω κούρασης και λιγότερο εξαιτίας χαλάρωσης να πελαγοδρομούν όσο κυλούσε η ώρα.

Αν μάλιστα ο Σκόμινα δεν έχανε τη φάση του 63', με τον Αλεξάντερ-Άρνολντ να κάνει χέρι μετά το σουτ του Ελ Σααραουί και το πέναλτι καταλογιζόταν, ενδεχομένως οι Ρωμαίοι να έφταναν σε μία μεγαλύτερη ανατροπή από αυτή που έκαναν κόντρα στην Μπαρτσελόνα.

Ο Κλοπ άργησε χαρακτηριστικά να κάνει αλλαγές και τελικά το παιχνίδι πήγε να γίνει γερό θρίλερ στο φινάλε, καθώς ο Ναϊνγκολάν πέτυχε το 3-2 στο 86' και στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, παράβαση που καταλογίστηκε ορθά σε χέρι του Κλάβαν.

Η Ρόμα, εντέλει, περιορίστηκε στη νίκη γοήτρου και στη σπουδαία προσπάθεια που έκανε, η Λίβερπουλ, στον αντίποδα, έχει κάθε λόγο να πανηγυρίζει την πιο γλυκιά της ήττα στη φετινή σεζόν, που ήταν μόλις η πρώτη στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Σλοβένος Νταμίρ Σκόμινα με βοηθούς τους συμπατριώτες του Γιούρε Πραπρότνικ και Ρόμπερτ Βούκαν. Επιπρόσθετοι βοηθοί ήταν οι επίσης Σλοβένοι Ματέι Γιουγκ και Σλάβκο Βίντσιτς.

Κίτρινες: 76' Φλορέντσι, 84' Μανωλάς - 44' Λόβρεν, 84' Ρόμπερτσον.

ΡΟΜΑ (Eουσέμπιο Ντι Φραντσέσκο): Άλισον Μπέκερ, Φλορέντσι, Φάτσιο, Μανωλάς, Κολάροφ, Ναϊνγκολάν, Πελεγκρίνι (53' Τσενγκίζ Ουντέρ), Ντε Ρόσι (69' Γκοναλόν), Σικ, Τζέκο, Ελ Σααραουί (75' Αντονούτσι).

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ (Γιούργκεν Κλοπ): Κάριους, Αλεξάντερ-Άρνολντ (90'+2 Κλάιν), Φαν Ντάικ, Λόβρεν, Ρόμπερτσον, Μίλνερ, Χέντερσον, Βαϊνάλντουμ, Μανέ (83' Κλάβαν), Σαλάχ, Φιρμίνο (87' Σολάνκε).