29/04/2024
Μπάσκετ | Τετάρτη 25 Απριλίου 2018 - 21:54

Λύγισε, αλλά μπορεί

Ο Παναθηναϊκός έχασε 81-74 στη Μαδρίτη από τη Ρεάλ, που έκανε το 2-1 στη σειρά των πλέι οφ της Ευρωλίγκας * Φοβερή εμφάνιση Καλάθη

Είναι με την πλάτη στον τοίχο, αλλά δείχνει ότι μπορεί να φέρει τη σειρά πίσω στο κλειστό του ΟΑΚΑ... Ο Παναθηναϊκός έχασε το βράδυ της Τετάρτης (25/4) με 81-74 από τη Ρεάλ στη Μαδρίτη, έχοντας την Παρασκευή (27/4) μια νέα ευκαιρία επί ισπανικού εδάφους για να μείνει ζωντανός στη μάχη της πρόκρισης στο Φάιναλ Φορ της Ευρωλίγκας.

Η «βασίλισσσα», λοιπόν, έκανε το 2-1 στη σειρά των πλέι οφ, όμως η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ δεν τα κατάφερε στις λεπτομέρειες και είναι σαφές πως αν παρουσιαστεί πνευματικά έτοιμη στο τέταρτο ματς, είναι σε θέση να κάνει το 2-2 για να κριθούν όλα στην έδρα της.

Μεγαλειώδης εμφάνιση του Νικ Καλάθη στο δεύτερο ημίχρονο, που τελείωσε τον αγώνα με 26 πόντους και 4 ασίστ, ψυχρός εκτελεστής ο Κάρολ για τους νικητές με 17 πόντους, ενώ στους 8 σταμάτησε ο Σέρχιο Γιουλ στην επανεμφάνισή του ύστερα από 8,5 μήνες.

Αν δεν ήταν η τεχνική ποινή...

Το πρώτο ημίχρονο ήταν απόλυτα ισορροπημένο μέχρι το τελευταίο του λεπτό, καθώς οι «πράσινοι» δεν άφησαν τους Ισπανούς να επιβάλουν γρήγορο ρυθμό, ήταν καλοί αμυντικά και όλα έδειχναν ότι οι δύο ομάδες θα πήγαιναν στα αποδυτήρια πολύ κοντά στο σκορ ή και ισόπαλες.

Ωστόσο, μια τεχνική ποινή στον Πασκουάλ για διαμαρτυρία σε φάση που υποδείχθηκαν βήματα στον Πέιν έφερε τους γηπεδούχους στο +6 (40-34), σε ένα ματς πάντως πολύ κλειστό.

Τζέιμς, Καλάθης και Γκιστ ήταν αυτοί που τράβηξαν το σκοράρισμα για τον ΠΑΟ στο πρώτο μισό του παιχνιδιού.

Δεν έφτανε ο Καλάθης...

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΠΑΟ μπήκε υπνωτισμένος και η «βασίλισσα» δεν έχασε την ευκαιρία σε... χρόνο dt να ανεβάσει τη διαφορά στο +13 (50-37).

Σε εκείνο το σημείο, όμως, «μίλησε» ο Νικ Καλάθης, που το πήρε πάνω του και με διαδοχικούς πόντους έφερε γρήγορα ισορροπία στο παιχνίδι, με τον Γκιστ να διαμορφώνει το 57-53 στο 30'.

Το ματς ήταν ντέρμπι για τα καλά εκ νέου, με τον Γιουλ να ευστοχεί σε δύο σερί τρίποντα στην τελευταία περίοδο κάνοντας το 70-63, και πάλι όμως το «τριφύλλι» είχε σφυγμό και με τρίποντο του Τζέιμς ισοφάρισε (70-70).

Εντέλει, τη διαφορά για τη Ρεάλ την έκανε ο Κάρολ, που έβαλε πραγματικά μεγάλο τρίποντο 50 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε παίρνοντας και φάουλ, για να ξεφύγουν οι γηπεδούχοι με +5 (77-72) και να πάρουν τη νίκη.

Tα δεκάλεπτα: 17-17, 40-34, 57-53, 81-74

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 4, Ράντολφ 8, Φερνάντεθ 9 (1), Ντόντσιτς 7, Ρέγιες 5, Αγιόν 8, Κάρολ 17 (3), Ταβάρες 2, Γιουλ 7 (2), Τόμπκινς 4 (1), Τέιλορ 8.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 6 (1), Ρίβερς, Τζέιμς 14 (2), Πέιν, Παππάς, Ντένμον 3 (1), Γκιστ 15, Βουγιούκας 2, Γκάμπριελ 2, Λοτζέσκι 3 (1), Καλάθης 26 (4), Αντετοκούνμπο 3.