29/03/2024
Μπάσκετ | Τετάρτη 25 Απριλίου 2018 - 00:19

Έβγαλε αντίδραση η Μπασκόνια

Οι Βάσκοι επικράτησαν με 88-83 της Φενέρ στον τρίτο τελικό της Ευρωλίγκας, μειώνοντας τη σειρά των πλέι οφ σε 2-1

Δεν θα πέσει αμαχητί η Μπασκόνια κόντρα στη Φενέρ. Οι Βάσκοι έβγαλαν αντίδραση την Τρίτη (24/4) και επικράτησαν με 88-83 της τουρκικής ομάδας, μειώνοντας έτσι τη σειρά των πλέι οφ της Ευρωλίγκας σε 2-1.

Οι γηπεδούχοι στο σπίτι τους πήραν παράταση ζωής, αφού όπως έχει φανεί από τα μέχρι τώρα παιχνίδια το σύνολο του Ζέλικο Ομπράντοβιτς θα πάρει το ένα εισιτήριο για το φετινό φάιναλ φορ στο Βελιγράδι.

Καθοριστικός της αναμέτρησης ήταν ο Τίμα, ο οποίος κάνοντας ένα 8-0 στην 4η περίοδο έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του, ώστε να φτάσει στη νίκη και να μείνει έτσι ζωντανός για το ματς της Πέμπτης (26/4).

Ο Μπουμπουά σκόραρε 21 πόντους στους γηπεδούχους, ενώ από τους φιλοξενούμενους ο Σλούκας έβαλε 14 πόντους και ο Βέσελι 17, χωρίς ωστόσο να φτάνει αυτό για την ομάδα τους να γλιτώσουν την ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 47-38, 67-66, 88-83