26/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 22 Απριλίου 2018 - 21:09

«Πάνθηρας» ήταν ο Παναθηναϊκός!

Το «τριφύλλι» πέρασε με 3-0 από την έδρα του κάκιστου Πανιωνίου και «έσβησε» τις ελπίδες του για την κατάκτηση της πέμπτης θέσης

Παναθηναϊκός από τα παλιά… Πραγματοποιώντας εντυπωσιακή εμφάνιση, το «τριφύλλι» επικράτησε εκτός έδρας με 3-0 του Πανιωνίου την Κυριακή (22/4), για την 28η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας, δείχνοντας ότι δεν χαμπαριάζει από εξωαγωνιστικά προβλήματα.

Έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Λουτσιάνο, που σημείωσε το πρώτο γκολ και σέρβιρε το δεύτερο στον Λουντ, και με τον Μολίνς να βάζει το κερασάκι στην τούρτα, η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη υποχρέωσε τους «κυανέρυθρους» σε μία οδυνηρή ήττα.

Έτσι οι «πράσινοι» ανέβηκαν στους 35 βαθμούς ενώ οι γηπεδούχοι έμειναν στους 34 και βλέπουν την πέμπτη θέση, που δίνει ευρωπαϊκό εισιτήριο, να χάνεται.

Αγνώριστος παρουσιάστηκε στο πρώτο ημίχρονο ο Πανιώνιος, δίνοντας στου φιλοξενούμενους την ευκαιρία να κάνουν άνετα το παιχνίδι τους και να πάρουν προβάδισμα δύο γκολ.

Μετά από ένα πρώτο δεκαπεντάλεπτο χωρίς κάτι το ιδιαίτερο, οι «πράσινοι» ήταν εκείνοι που είχαν την πρώτη ευκαιρία στο ματς. Ο Μουνιέ πήγε να μπει στην περιοχή υπό καλές συνθήκες όμως το σουτ του δεν ήταν το ιδανικό.

Οι Νεοσμυρνιώτες απάντησαν στο 33’ με τον Ντουρμισάι ο οποίος ωστόσο δεν μπόρεσε να νικήσει από πλεονεκτική θέση τον Βλαχόδημο. Η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη, που μέχρι τότε ήταν κυρίαρχος στο ματς, ευτύχησε να ανοίξει το σκορ στο 35’, με όμορφη εκτέλεση φάουλ του Λουτσιάνο ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Λουντ μετά από ασίστ του Βραζιλιάνου έγραψε και το 0-2.

Στο δεύτερο ημίχρονο έλειψαν οι μεγάλες φάσεις. Στο 53’ ο Μπαντής, που αντικατέστησε στην ανάπαυλα τον τραυματία Κότνικ, απέκρουσε το δυνατό σουτ του Ινσούα ενώ στο 65’ η κεφαλιά του Μπανανά κατέληξε στην αγκαλιά του Βλαχοδήμου.

Στη συνέχεια ο ρυθμός του ματς έπεσε αισθητά, ωστόσο τρία λεπτά πριν από φινάλε ο νεοεισελθών Μολίνς συνεργάστηκε ωραία με τον Γιόχανσον και με ωραίο τελείωμα σκόραρε για το 0-3.

Η τελευταία καλή στιγμή στο ματς ανήκε στον Πανιώνιο στο 89’, με τον εξαιρετικό Βλαχοδήμο να λέει «όχι» στον Μασούρα, που σούταρε από πλεονεκτική θέση.

Διαιτητής ήταν ο Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου), με βοηθούς τους Αλεξέα (Μεσσηνίας) και Πετρόπουλο (Αρκαδίας). Τέταρτος ήταν ο Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας).

Κίτρινες: 13’ Σπιριντόνοβιτς, 29’ Μπανανά, 72’ Ντουρμισάι – 19’ Δώνης, 82’ Μουνιέ

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κότνικ (46’ Μπαντής), Σπιριντόνοβιτς (59’ Γεσίλ), Βλάχος (70’ Παπαγεωργίου), Σαραμαντάς, Οικονομίδης, Σταυρόπουλος, Μπανανά, Κόρμπος, Μασούρας, Σαββίδης, Ντουρμισάι

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Βλαχοδήμος, Γιόχανσον, Ινσούα, Κάτσε, Δώνης, Μουνιέ (86’ Στάικος), Λουντ, Λουτσιάνο (84’ Χατζηγιοβάνης), Κουρμπέλης, Τζανδάρης, Κολοβέτσιος