19/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 22 Απριλίου 2018 - 19:09

Νίκησε και συνεχίζει τη «μάχη» του ο Αιγινιακός

Η ομάδα της βόρειας Πιερίας επικράτησε με 2-0 της Σπάρτης

Μετά τα δύο τρίποντα στα χαρτιά με Αχαρναϊκό και Βέροια, ο Αιγινιακός επέστρεψε την Κυριακή (22/4) στις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής.

Οι «κυανόλευκοι» υποδέχθηκαν τη Σπάρτη, για την 27η αγωνιστική, τη νίκησαν με 2-0 και παρέμειναν «ζωντανοί» στο κυνήγι της παραμονής.

Και αυτό διότι μετά και τις νίκες των Εργοτέλη και Πανσερραϊκού διατηρήθηκαν στο -1 από τη ζώνη σωτηρίας.

Αντίθετα, οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν δέκατοι αλλά είδαν Θεσσαλούς και Κρητικούς να τους πλησιάζουν σε απόσταση αναπνοής.

Οι Λάκωνες μπήκαν καλύτερα στο ματς, πάτησαν γρήγορα αντίπαλη περιοχή ωστόσο στο 22’ βρέθηκαν πίσω στο σκορ. Ο Γιαζιτζόγλου σέντραρε από δεξιά και ο Τοπαλίδης με τακουνάκι νίκησε τον Μακρυωνίτη. Μέχρι το ημίχρονο δεν σημειώθηκε κάτι το αξιοσημείωτο, με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 1-0.

Δύο λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου μέρους, η ομάδα του Μάρκου Στεφανίδη απείλησε με τον Φουρτάδο ενώ στο 52’ το φάουλ του Τριανταφυλλάκου πέρασε μόλις άουτ.

Στη συνέχεια το παιχνίδι κύλησε βαρετά, μέχρι να φτάσουμε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων όταν ο Σοφιάνης εκμεταλλεύτηκε τη λάθος του Μακρυωνίτη και με σουτ διαμόρφωσε το 2-0, χαρίζοντας ένα πολύτιμο τρίποντο στον Αιγινιακό.

Διαιτητής ήταν ο Κολυτάς (Λασιθίου), με βοηθούς τους Τσιότσο (Μακεδονίας) και Θανασιάς (Ηπείρου). Τέταρτος ήταν ο Μπαλατσούκας (Θεσπρωτίας).

Κίτρινες: 38’ Τσολακίδης - 19’ Ράνος, 32’ Σάββα, 66’ Γραικός

ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ (Κώστας Νικολαΐδης): Τόλιος, Προσκυνητόπουλος, Γιαζιτζόγλου, Λιόλιος, Βλάχος, Πετρούσης, Γκατσολάρι, Τοπαλίδης (77’ Ανδρικόπουλος), Σοφιάνης, Ζούρκος (67’ Πολύζος), Τσολακίδης (85' Πέριτς).

ΣΠΑΡΤΗ (Μάρκος Στεφανίδης): Μακρυωνίτης, Ζουλιώτης (55’ Γραικός), Σάββα, Οικονομόπουλος, Δοδοντσάκης (74’ Γουόρντεν), Παναγιώτου, Τριανταφυλλάκος, Τσιόφου, Δεινόπαπας (65’ Μουζακίτης), Φουρτάδο, Ράνος.