28/03/2024
Αγγλία | Κυριακή 22 Απριλίου 2018 - 17:45

Ξέσπασε με τεσσάρα η Άρσεναλ

Οι «κανονιέρηδες» νίκησαν με 4-1 τη Γουέστ Χαμ στο πρώτο ματς μετά την ανακοίνωση αποχώρησης του Βενγκέρ από τον πάγκο τους

Σε μεταβατική περίοδο βρίσκεται η Άρσεναλ μετά την ανακοίνωση του Αρσέν Βενγκέρ να αποχωρήσει από τον πάγκο του συλλόγου στο τέλος της φετινής σεζόν.

Το πρώτο ματς μετά από αυτή τη δήλωση του Αλσάτου τεχνικού έγινε την Κυριακή (22/4) με τους «κανονιέρηδες» να βγάζουν αντίδραση και να φτάνουν στη νίκη με 4-1 επί της Γουέστ Χαμ.

Η Άρσεναλ ξέσπασε στην επανάληψη της αναμέτρησης, καθώς στο πρώτο μέρος αν και είχε το προβάδισμα στο σκορ με το τέρμα που σημείωσε ο Μονρεάλ δεν παρουσίασε καλή εικόνα.

Μάλιστα, στο 64’ ο Αρναούτοβιτς ισοφάρισε το ματς και εκείνη ξύπνησε ο εγωισμός των γηπεδούχων. Αρχικά, ο Ράμσεϊ στο 81’ έκανε το 2-1, ενώ ο Λακαζέτ στη συνέχει ανέλαβε δράση σκοράροντας 2 τέρματα στο 85’ και στο 89’ για το τελικό 4-1.

Σε άλλο ματς, η Μπέρνλι πήρε βαθμό στην έδρα της Στόουκ , η οποία αν και προηγήθηκε στο 11’ με τον Εντιαγές δεν μπόρεσε να κρατήσει το υπέρ της προβάδισμα, με τον Μπαρνς στο 62’ να διαμορφώνει το 1-1.

Τα αποτελέσματα της 35ης αγωνιστικής

Tρίτη (17/4)

Μπράιτον - Τότεναμ 1-1 (50' πέν. Γκρος - 48' Κέιν)

Τετάρτη (18/4)

Μπόρνμουθ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-2 (28' Σμόλινγκ, 70' Λουκάκου)

Πέμπτη (19/4)

Λέστερ - Σαουθάμπτον 0-0

Σάββατο (21/4)

Γουέστ Μπρομ - Λίβερπουλ 2-2 (79' Λίβερμορ, 88' Ροντόν - 4' Ινγκς, 72' Σαλάχ)

Γουότφορντ - Κρίσταλ Πάλας 0-0

Κυριακή (22/4)

Άρσεναλ - Γουέστ Χαμ 4-1 (51' Μονρεάλ, 82' Ράμσεϊ, 85', 89' Λακαζέτ - 64' Αρναούτοβιτς)

Στόουκ - Μπέρνλι 1-1 (11' Μπαντού Εντιάιγ - 62' Μπαρνς)