29/03/2024
Μπάσκετ | Παρασκευή 20 Απριλίου 2018 - 23:30

Σούπερ άμυνα και 1-1 ο Ολυμπιακός

Οι «ερυθρόλευκοι» κέρδισαν 79-68 τη Ζαλγκίρις και έμειναν ζωντανοί στη μάχη για την πρόκριση στο Φάιναλ Φορ της Ευρωλίγκας

Έβγαλε ψυχή, δεν παραδόθηκε και δικαιούται να ελπίζει ότι θα πάει τελικά στο Βελιγράδι... Ο Ολυμπιακός νίκησε με 79-68 τη Ζαλγκίρις το βράδυ της Παρασκευής (20/4) στο ΣΕΦ, έκανε το 1-1 στη μεταξύ τους σειρά για τα πλέι οφ της Ευρωλίγκας και θα ταξιδέψει στο Κάουνας, ψάχνοντας είτε το 1-2 στο ματς της προσεχούς Τρίτης (24/4) είτε και να πάρει την πρόκριση για το Φάιναλ Φορ επί λιθουανικού εδάφους με δύο σερί διπλά.

Εν αρχή ην η άμυνα για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, που «έπνιξε» τους παίκτες του Γιασικεβίτσιους στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, με Παπανικολάου, Μπόγρη, Στρέλνιεκς, Πρίντεζη και Τιλί να δίνουν το κάτι παραπάνω, παρά το ότι και οι πέντε έχουν ή προέρχονται από τραυματισμούς.

Συγκλονιστικός ο ΜακΛίν με 21 πόντους, καλύπτοντας επάξια το κενό του τραυματία Μιλουτίνοφ, σταθερή αξία ο Σπανούλης με 17 πόντους και 4 ασίστ, βοήθησε στο τέλος και ο Παπαπέτρου.

Σκληρός στην άμυνα, φοβερός ο ΜακΛίν...

Οι «ερυθρόλευκοι» έδωσαν έμφαση στην άμυνα στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα, ήταν πολύ μαχητικοί και πεισμωμένοι, με αποτέλεσμα τα... βαριά χαρτιά των φιλοξενούμενων (Ντέιβις, Πάνγκος, Μιλάκνις) να μείνουν στα ρηχά.

Ο ΜακΛίν με 14 πόντους ήταν ασταμάτητος επιθετικά, αλλά και εξαιρετικός αμυντικά, με Σπανούλη και Στρέλνιεκς να συμβάλουν στο σκοράρισμα με συνολικά τέσσερα τρίποντα.

Έτσι, οι παίκτες του Σφαιρόπουλου πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 9 πόντων (41-32).

Ατσάλινη άμυνα στην τελική ευθεία...

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Πειραιώτες αμέλησαν αρχικά τα αμυντικά τους καθήκοντα, η Ζαλγκίρις δεν χαρίστηκε και πολύ γρήγορα το χαμένο έδαφος καλύφθηκε, μειώνοντας σε 50-48.

Ο Ολυμπιακός αφυπνίστηκε, αν και υπήρξε μεγάλη νευρικότητα στον επιθετικό τομέα, με το ισόπαλο 54-54 στο 30' να προδιαθέτει για μεγάλο ντέρμπι στην τελική στροφή της αναμέτρησης.

Ωστόσο, οι γηπεδούχοι ατσαλώθηκαν εκ νέου στην άμυνα, οι Λιθουανοί μέτρησαν μόλις έναν πόντο σε 5 λεπτά στην τελευταία περίοδο και το +13 που διαμορφώθηκε υπέρ των «ερυθρόλευκων» (68-55) έκρινε και τον τελικό νικητή.

Έτσι, η ελληνική ομάδα θα πάει με ανεβασμένη ψυχολογία στο Κάουνας, κυνηγώντας τουλάχιστον μία νίκη στα δύο επόμενα παιχνίδια.

Tα δεκάλεπτα: 17-15, 41-32, 54-54, 79-68

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): ΜακΛίν 21, Μπράουν 3 (1), Παπαπέτρου 9 (1), Σπανούλης 17 (2), Στρέλνιεκς 8 (2), Τιλί 2, Πρίντεζης 8, Παπανικολάου 5 (1), Μάντζαρης 6 (2), Ρόμπερτς, Μπόγρης, Ουίλτζερ.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 20, Πάνγκος 5 (1), Τουπάν 6, Ούντριχ, Γιανκούνας, Μασιούλις, Μιλάκνις 11 (3), Μίτσιτς 13 (1), Ουάιτ 6, Καβαλιάουσκας 7, Ουλανόβας.