16/04/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Τετάρτη 18 Απριλίου 2018 - 21:42

Με το… γκολ ο Λάζαρος «ανέστησε» στο 95’ την ΑΕΚ και έσβησε το όνειρο της ΑΕΛ

Ανάποδο ψαλίδι στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων από τον Χριστοδουλόπουλο και η Ένωση στον τελικό του Κυπέλλου κόντρα στον ΠΑΟΚ * Ρεσιτάλ τακτικής από τον Αντωνίου * Δοκάρι ο Αραούχο στο 84'

Είναι η χρονιά του και το αποδεικνύει… Η ΑΕΚ θα είναι η αντίπαλος του ΠΑΟΚ στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος στις 12 Μάιου στο ΟΑΚΑ χάρη στον Λάζαρο Χριστοδουλόπουλο.

Αλλά τα πράγματα δεν είναι ακριβώς έτσι… Η Ένωση πήρε τη μπουκιά από το στόμα της ΑΕΛ στον ημιτελικό του ΟΑΚΑ το βράδυ της Τετάρτης (18/4) από ένα «θαύμα του Λάζαρου»!

Ο Χριστοδουλόπουλος έκανε το 1-0 (έτσι «εξαφάνισε» την ήττα με 2-1 στο πρώτο ματς) με μια απίστευτη γκολάρα στο 95’! Γιατί δεν μπορεί να χαρακτηριστεί διαφορετικά το φοβερό και τρομερό ανάποδο ψαλίδι του σκόρερ δευτερόλεπτα πριν συμπληρωθεί και το τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων που «ανέστησε» τους «κιτρινόμαυρους» και προκάλεσε «ξαφνικό θάνατο» στο όνειρο των «βυσσινί» για την πέμπτη τους διαχρονικά παρουσία ως φιναλίστ του θεσμού.

Αριστοτεχνικό στήσιμο από Αντωνίου και η ευκαιρία του Ντέλετιτς

Στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΛ ήλεγχε το ματς, χάρις και στον εκπληκτικό τρόπο με τον οποίο την έστησε ο Σωτήρης Αντωνίου. Η ΑΕΚ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά η συντριπτική, υπέρ της, κατοχή της μπάλας (80% - 20%)  ωστόσο δεν σήμαινε κάτι. Και αυτό διότι δεν μπορούσε να πατήσει την αντίπαλη περιοχή, μην απειλώντας επί της ουσίας με εξαίρεση ένα φάουλ του Μπακασέτα στο 22’.

Στο δεύτερο 45λεπτο, η ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ ανέβασε ρυθμούς αλλά οι Θεσσαλοί έμειναν πιστοί στο σχέδιο δράσης τους. Η Ένωση πίεσε περισσότερο, χωρίς ωστόσο κάποιο αποτέλεσμα. Μάλιστα, στο 57’ η ιστορία θα μπορούσε να είναι διαφορετική αν η ΑΕΛ είχαν ευτυχήσει να ανοίξουν το σκορ στην τεράστια ευκαιρία του Ντέλετιτς.

Ωστόσο, η τύχη τη γύρισε την πλάτη σε μία βραδιά μέτρια για τον «Δικέφαλο» που ανεξάρτητα από τις τελικές που έκανε απείλησε κυρίως από στημένες φάσεις.

Και αφού στο 84’ ο Αραούχο σημάδεψε το δοκάρι, στην τελευταία φάση του αγώνα στο 95’ ο Χριστοδουλόπουλος με ένα γκολ για highlight διαμόρφωσε το τελικό 1-0, στέλνοντας τους φίλους της Ένωσης στον έβδομο ουρανό.

Από την άλλη, το αποτέλεσμα αφήνει πικρία στην ΑΕΛ που στρατηγικά αντιμετώπισε άριστα το παιχνίδι, άξιζε – βάσει απόδοσης την πρόκριση - αλλά στάθηκε άτυχη.

Κορυφαίος για τους νικητές, όχι μόνο για το γκολ που σημείωσε, αλλά κυρίως για την πνοή που έδωσε στην ΑΕΚ, μπαίνοντας στον αγωνιστικό χώρο ήταν ο Χριστοδουλόπουλος ενώ κινητικός ήταν και ο Αραούχο.

Για την ΑΕΛ, δύσκολα θα βρεθεί κάποιος που δεν διακρίθηκε. Πολύ καλός ήταν ο Ζίζιτς ενώ ηγετική εμφάνιση στην άμυνα έκαναν και οι Μόρας, Γιοβάνοβιτς.

Βάσει προκήρυξης, ο τελικός ΑΕΚ – ΠΑΟΚ θα γίνει στις 12 Μαΐου στο ΟΑΚΑ. Βέβαια, από την… εξυγιαντική ΕΠΟ, όλα μπορούμε να  τα περιμένουμε αναφορικά με την έδρα του.

Διαιτητής ήταν ο  Παπαπέτρου (Αθηνών), με βοηθούς τους Καμπούρη (Ευβοίας) και Γρεβένη (Χαλκιδικής). Επιπρόσθετοι ήταν οι Κατσικογιάννης (Ηπείρου) και  Τσαμούρης (Πειραιά) ενώ τέταρτος Μπαλτας (Αχαΐας).

Κίτρινες: 61’ Κονέ - 45’ Χούμπτσεφ, 83’ Μασούρας, 90’ Περόνε

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Μπάρκας, Μπακάκης, Τσιγκρίνσκι, Λαμπρόπουλος, Γκάλο (73’ Γιακουμάκης), Χούλντ, Σιμόες, Κονέ (64’ Μασούντ), Μπακασέτας (52’ Χριστοδουλόπουλος), Αραούχο, Λιβάγια.

ΑΕΛ (Σωτήρης Αντωνίου): Μπόζοβιτς, Μόρας, Ζίζιτς, Γιοβάνοβιτς, Γκόλιας, Αγκάνοβιτς (79’ Ρέντζας), Μιλοσάβλιεβιτς, Μασούρας, Χούμπτσεφ, Κρισμάν (77’ Ναζλίδης), Ντέλετιτς (83’ Περόνε).