23/04/2024
Γ’ ΕΘΝΙΚΗ | Δευτέρα 16 Απριλίου 2018 - 23:14

Ματζουράκης: «Είχαμε αφέλεια, έπρεπε να ήμασταν πιο επαγγελματικοί...» (video)

Έθεσε θέμα αγωνιστικής πειθαρχίας ο τεχνικός της Κέρκυρας μετά την ήττα από τον Ολυμπιακό * Όσα είπε μέσα από την κάμερα του a-sports.gr

Με το βαρύ 5-1 έφυγε από το «Γ. Καραϊσκάκης» η Κέρκυρα και ουσιαστικά είναι με το... ενάμιση πόδι στη Β' Εθνική, με τον Γιάννη Ματζουράκη να κάνει λόγο στη συνέντευξη Τύπου για αφέλεια των παικτών του.

Επίσης, ο τεχνικός των Φαιάκων έθεσε και θέμα αγωνιστικής πειθαρχίας, λέγοντας ότι η ομάδα του έπρεπε να ήταν πιο επαγγελματική.

«Είχαμε μία καλή εικόνα στο πρώτο ημίχρονο. Στα τελευταία δύο λεπτά, όπως είπα και στις δηλώσεις μου, είχαμε αφέλεια και συνεχίσαμε να έχουμε αφέλεια σε όλο το δεύτερο ημίχρονο. Στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου έγινε μία ενέργεια από τον Μιραλάς και κολλήσαμε

Στην επανάληψη προσπαθήσαμε να παίξουμε συγκρατημένα, αλλά παρ' όλα αυτά δεχτήκαμε γκολ στο Καραϊσκάκη από αντεπιθέσεις. Δεν έχω παράπονο από την προσπάθεια των παικτών, αλλά μία ομάδα πρέπει να είναι πιο επαγγελματική.

Έχουμε μία στατιστική με 15 τελικές ο Ολυμπιακός και 11 εμείς. Εννιά στην εστία ο Ολυμπιακός και 5 εμείς. Όταν έχεις μία τέτοια απόδοση, δεν μπορείς να έχεις παράπονο από τους παίκτες, αλλά θέλει αγωνιστική πειθαρχία. Συγχαρητήρια για το πρώτο ημίχρονο. Ήταν πολύ κακή η συγκυρία του τελευταίου λεπτού στο πρώτο μέρος. Κι επίσης στο 48' είχαμε την ευκαιρία του Μυτίδη και στο 50' σκόραρε ο Ολυμπιακός», δήλωσε ο κόουτς της Κέρκυρας.

Επίσης, είπε:

Για το αν το έλλειμμα επαγγελματισμού φωτογραφίζει τη θέση της ομάδας του: «Στα 18 ματς είχε 11 βαθμούς η Κέρκυρα και στα 8 που είμαστε εμείς εδώ μαζέψαμε 10. Στο Αγρίνιο είχαμε άσχημη διαιτησία. Μας κυνήγησαν. Γενικά άλλες ομάδες ήταν πιο τυχερές».

Για το αν υπάρχουν ελπίδες για την παραμονή: «Εμείς θα παλέψουμε, όπως παλέψαμε και σήμερα. Τώρα, το τι θα γίνει δεν το ξέρω. Είμαστε μία ομάδα με πολύ καλές δυνάμεις. Προσπαθούμε να αλλάξουμε φιλοσοφία. Όπως είδατε κάναμε ένα πιεστικό παιχνίδι, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο».