20/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 15 Απριλίου 2018 - 19:15

Παναθηναϊκή ψυχή!

Αδίκησε τον εαυτό του ο Ατρόμητος, που ηττήθηκε με 1-0 από τους «πράσινους» στη Λεωφόρο * Με πέναλτι στο 58’ ο Μουνιέ το γκολ * Αποβλήθηκε στο 82’ ο Μυστακίδης

Μπορεί να αντιμετωπίζει μύρια προβλήματα, αλλά στον αγωνιστικό χώρο ο Παναθηναϊκός είναι αποφασισμένος να μην εγκαταλείψει την προσπάθεια!

Οι «πράσινοι» έβγαλαν ψυχή και έδειξαν χαρακτήρα επικρατώντας με 1-0 μίας εκ των καλύτερων ομάδων του φετινού πρωταθλήματος, του Ατρομήτου, στη Λεωφόρο την Κυριακή (15/4) και συνεχίζουν να ελπίζουν.

Κι αυτό γιατί, ναι μεν πρόκειται σίγουρα για μια νίκη ψυχολογίας, τους δίνει δε και τρεις πολύτιμους βαθμούς που, αν καταφέρουν να τα βρουν με τον Γενς Βέμερ και πάρουν πίσω τους τρεις βαθμούς, τότε θα μπορούν να συνεχίσουν να μάχονται με βάσιμες ελπίδες για την πέμπτη θέση.

Παράλληλα, το «τριφύλλι» έβαλε στα ταμεία του 27.900 ευρώ, κόβοντας 4.147 εισιτήρια.

Στον αντίποδα, ο Ατρόμητος αδίκησε τον εαυτό του, καθώς σε γενικές γραμμές παρουσιάστηκε ορεξάτος και πίεσε στο ξεκίνημα και των δύο ημιχρόνων, αλλά ένα «χαζό» πέναλτι έδωσε στον Μουνιέ την ευκαιρία να πετύχει το μοναδικό – όπως αποδείχθηκε – τέρμα του ματς.

Μάλιστα, οι Περιστεριώτες δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν και την αποβολή του Μυστακίδη που πέρασε αλλαγή στο 65ο λεπτό και πρόλαβε να αποβληθεί, δεχόμενος δύο κίτρινες κάρτες με απόσταση 14 λεπτών!

Παρόλα αυτά, πρόκειται για μια νίκη που ουσιαστικά δεν τους στοιχίζει, αφού έτσι και αλλιώς η δουλειά τους όλη τη σεζόν τους έχει... εξασφαλίσει ήδη καρπούς, αφού, ήδη μετά τα αποτελέσματα του Σαββάτου (14/4), έχει «σφραγίσει» με κάθε επισημότητα το ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Μπήκε φορτσάτος ο Ατρόμητος, τελείωσε δυνατά ο Παναθηναϊκός

Οι Περιστεριώτες μπήκαν δυνατά στο ματς και είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και κάποιες καλές στιγμές, με τον Μπρούνο να βλέπει τον Βλαχοδήμο να του λέει «όχι» μόλις στο 5ο λεπτό.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να απειλούν, με τον Ντιγκινί να είναι ιδιαίτερα δραστήριος, αλλά στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός άρχισε να ανεβαίνει. Γενικότερα ο Βλαχοδήμος κρατούσε τα... μπόσικα, όντας από τους κορυφαίους του «τριφυλλιού» και οι συμπαίκτες του προσπαθούσαν να γίνουν απειλητικοί, με τον Μουνιέ να είναι επίσης πολύ καλός.

Ο Γάλλος είχε κάποιες καλές στιγμές, μέχρι να λυτρωθεί τελικά από την άσπρη βούλα στην επανάληψη, αλλά το 0-0 διατηρήθηκε μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους.

Ορεξάτοι, αλλά... απρόσεκτοι οι Περιστεριώτες, «πράσινη» λύτρωση

Ανάλογη ήταν η εικόνα και στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου. Ο Ατρόμητος ξεκίνησε ορεξάτος και απώλεσε σημαντικές ευκαιρίες, χάρη και στον... Κέρβερο Βλαχοδήμο, αλλά κόντρα στη ροή του αγώνα βρέθηκε να κυνηγά το σκορ, ελέω ενός... χαζού, αλλά σωστά καταλογισμένου πέναλτι που εκμεταλλεύτηκε ο Μουνιέ.

Οι Περιστεριώτες δεν έδειξαν καλά αντανακλαστικά, ενώ και οι δύο μαζεμένες αλλαγές του Κάναντι που πέρασε στο ματς τους Ντάουντα και Ούμπιντες δεν του βγήκαν.

Η είσοδος του νεαρού Κωτσόπουλου έδειξε να δίνει νέα πνοή στην ομάδα του Ατρομήτου, που όμως έδειξε να μην ξέρει πώς να βρει τον δρόμο για τα δίχτυα, ακόμα και όταν έμεινε με παίκτη παραπάνω μετά την αποβολή του Μυστακίδη.

Ο Παναθηναϊκός αποδείχθηκε μέχρι το φινάλε πιο ψυχωμένος και αποφασισμένος να κρατήσει το πολύτιμο «τρίποντο» και το κατάφερε, έχοντας το δικαίωμα να ελπίζει...

Διαιτητής ήταν ο Αλέξανδρος Κατσικογιάννης (Ηπείρου) που είχε θέματα στον πειθαρχικό έλεγχο, με βοηθούς τους Δημήτρη Τάτση (Ηπείρου) και Χρήστο Μπαλτά (Αχαΐας), ενώ τέταρτος ήταν ο Αριστείδης Βάτσιος (Δυτικής Αττικής).

Κίτρινες: 34' Χατζηϊσαΐας, 64' Μουνιέ, 68', 82' Μυστακίδης, 90'+3 Μολίνς, 90'+5 Γιόχανσον

Κόκκινη: 82' Μυστακίδης (2η κίτρινη)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Βλαχοδήμος, Γιόχανσον, Οικονόμου, Κουρμπέλης, Κολοβέτσιος, Κάτσε (76' Μολίνς), Τζανδάρης, Λουντ, Μουνιέ (84' Στάικος), Λουτσιάνο (65' Μυστακίδης), Δώνης.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Νταμίρ Κάναντι): Γιαννιώτης, Σάκιτς, Γιαννούλης, Χατζηϊσαΐας, Καρασαλίδης, Μάντσον, Βασιλακάκης (62' Ούμπιντες), Μπουσούλατζιτς (80' Κωτσόπουλος), Ουάρντα, Μπρούνο (62' Ντάουντα), Ντιγκινί.