28/03/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 14 Απριλίου 2018 - 16:56

Σούπα… σωτηρίας

Λαμία και Απόλλων Σμύρνης μοιράστηκαν από έναν βαθμό (0-0) και επί της ουσίας εξασφάλισαν τρεις αγωνιστικές πριν το φινάλε την παραμονή τους στη Σούπερ Λίγκα * Καλύτεροι οι γηπεδούχοι σε ένα κακό ματς με ελάχιστες φάσεις * Αποστολή του a-sports.gr στη Φθιώτιδα

Βολεύθηκαν και οι δύο... Λαμία και Απόλλων Σμύρνης έμειναν στο «στείρο» 0-0 το απόγευμα του Σαββάτου (14/4) και εν πολλοίς ησύχασαν αναφορικά με την παραμονή τους στη Σούπερ Λίγκα τρεις αγωνιστικές πριν το τέλος του φετινού μαραθωνίου.

Αμφότεροι έχουν 26 βαθμούς, όσους και η ΑΕΛ, ξεφεύγοντας στο +5 από την Κέρκυρα και αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να έρθουν τα πάνω κάτω για να υπάρξει πρόβλημα με τη σωτηρία τους.

Το παιχνίδι της 27ης «στροφής» δεν ήταν καθόλου καλό, λίγες ήταν οι αξιοσημείωτες φάσεις και αυτές ανήκαν κυρίως στους γηπεδούχους, για τους οποίους ήταν αρκετά κινητικός ο Πίτι μέχρι να αποσυρθεί πρόωρα λόγω του τραυματισμού του.

Σταθερός ο Παντελιάδης, κινητικοί και οι Ασίγκμπα και Βασιλαντωνόπουλος, ενώ από πλευράς «Ελαφράς Ταξιαρχίας» ο Χουάντερσον δήλωσε παρών όποτε χρειάστηκε να επέμβει, πολύ δραστήριος ο Σιατραβάνης στο διάστημα που αγωνίστηκε, καλός και ο Στάθης.

Το έβγαλε ο Χουάντερσον...

Το πρώτο ημίχρονο δεν επεφύλασσε πολλές συγκινήσεις, με την ομάδα του Μπάμπη Τεννέ να έχει λίγο μεγαλύτερη κατοχή μπάλας και να είναι ελαφρώς καλύτερη.

Στο 39', πάντως, οι Φθιώτες πλησίασαν στο γκολ, με τον Χουάντερσον να ενεργεί εντυπωσιακά σε δυνατό σουτ του Μπούντνικ, αποσοβώντας την παραβίαση της εστίας του.

Οι φιλοξενούμενοι πρόσεχαν τα μετόπισθεν, δεν φάνηκαν καθόλου επιθετικά και το 0-0 προέκυψε φυσιολογικά.

Δεν άρεσε στον κόσμο το θέαμα...

Στο δεύτερο μέρος η εικόνα του ματς δεν άλλαξε ιδιαίτερα, το θέαμα δεν ήταν και το καλύτερο, με τον κόσμο στις εξέδρες να δυσφορεί.

Ο Παντελιάδης, πάντως, θα μπορούσε σε δύο περιπτώσεις να βρει δίχτυα, αυτό δεν έγινε, ενώ ο Απόλλων ξεμύτισε στο τελευταίο δεκάλεπτο, χωρίς όμως να δημιουργήσει προϋποθέσεις για κάποιο γκολ.

Η «λευκή» ισοπαλία, εντέλει, έμεινε μέχρι το σφύριγμα της λήξης και άφησε ευχαριστημένους και τους δύο αντιπάλους, με την «Ελαφρά Ταξιαρχία» να ολοκληρώνει τον αγώνα με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Παπάζογλου στις καθυστερήσεις με δεύτερη κίτρινη κάρτα, ενώ ο Τεννές είδε τα τελευταία λεπτά εκτός πάγκου καθώς ένιωσε μια αδιαθεσία.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Ζαχαριάδης του Συνδέσμου Μακεδονίας με βοηθούς τον Πάτρα του Συνδέσμου Μακεδονίας και τον Χούσκογλου του Συνδέσμου Θράκης.

Κίτρινες: 20' Παπάζογλου.

Κόκκινες: 90'+1 Παπάζογλου.

ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Παπαδόπουλος, Ασίγκμπα, Παντελιάδης, Κουκόλης, Αναστασιάδης, Μπουλούλης, Μπλάζιτς, Τσούκαλος (69' Φράγκος), Βασιλαντωνόπουλος, Πίτι (30' λ. τρ. Ακόστα), Μπούντνικ (85' Κουτρομάνος).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Γιώργος Παράσχος): Χουάντερσον, Κοντοές, Στάθης, Ζησόπουλος, Παπάζογλου, Τσουκαλάς, Χουάρεζ, Ναδάλες (38' λ. τρ. Κούρος), Αλμπάνης (46' Σιατραβάνης), Κονέ, Ελμπάζ (84' Ανιέτε).