27/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 24 Μαρτίου 2018 - 20:13

Σώθηκε η Ιεράπετρα, στο τοπικό η Κηφισιά

Ο ΟΦΙ νίκησε με 5-0 στο ντέρμπι παραμονής του 8ου ομίλου της Γ' Εθνικής

Με το επιβλητικό 5-0 η Ιεράπετρα νίκησε το μεσημέρι του Σαββάτου (24/3) την Κηφισιά, για την προτελευταία αγωνιστική του 8ου ομίλου της Γ’ Εθνικής, πανηγύρισε την παραμονή της αλλά έστειλε στο τοπικό πρωτάθλημα την αντίπαλο της.

Η ομάδα του Γιάννη Μάγγου ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, ήθελε περισσότερο τους τρεις βαθμούς και τους πήρε εύκολα απέναντι στην ομάδα των βορείων προαστίων που ήταν απογοητευτική για ένα τόσο σημαντικό, από βαθμολογικής αξίας, άποψη παιχνίδι.

Η καλή ημέρα φάνηκε από το πρωί για τους γηπεδούχους.

Μόλις στο 1ο λεπτό ο Ντιαντά με πλασέ από κοντά άνοιξε το σκορ. Στο 20’ ο Παπαδόπουλος με σουτ μέσα από την περιοχή σημείωσε το 2-0.

Στην επανάληψη ο ΟΦΗ πάτησε γκάζι στο τελευταίο 10λεπτο του αγώνα και σημείωσε άλλα τρία τέρματα: στο 80’ με απίστευτο σουτ του Παπαδόπουλου έξω από την περιοχή, στο 84’ με δυνατό σουτ του Μπλέντι ενώ ο ίδιος παίκτης, πέντε λεπτά αργότερα, διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

ΟΦ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ (Γ. Μάγγος): Πρίφτης, Πηγιάκης, Καραγιάννης, Πιθαρούλης, Κορομηλάς, Πετάσης (77’ Τζελέπης), Μπλέντι, Ουζούνογλου (58’ Μπιταξής), Ντιατά (65’ Τσανάι), Παπαδόπουλος (82′ Μίγγας), Κορέτα.

ΚΗΦΙΣΙΑ (Η. Καλοπήτας): Κυρίτσης,Τσερκέζος (46’ Κωνσταντινίδης), Καραμπάς (65’ Παναγιωτόπουλος), Τεγούσης, Καρακώστας, Μεϊμαρόγλου, Τσαφταρίδης, Τζέλη (46’ Έσλερ), Καϊμακαμούδης, Ζέλο, Ρέντζης.