25/04/2024
Μπάσκετ | Σάββατο 24 Μαρτίου 2018 - 18:46

Νίκησε και «βλέπει» πλέι οφ το Ρέθυμνο

Οι Κρητικοί ξεπέρασαν την αντίσταση του ΓΣΛ Φάρος με 91-84

Μία πολύ σημαντική νίκη πανηγύρισε το Σάββατο (24/3) το Ρέθυμνο, το οποίο επικράτησε εντός έδρας με 91-84 του ΓΣΛ Φάρος για την 20ή αγωνιστική της Α1.

Έτσι, οι Κρητικοί ανέβηκαν στο 8-12 και συνεχίζουν να βρίσκονται σε τροχιά πλέι οφ.

Στην αντίπερα όχθη, οι Θεσσαλοί έπεσαν στο 7-13 και κυνηγούν την παραμονής στα μεγάλα σαλόνια.

Οι γηπεδούχοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο με το υπέρ τους 27-15 αλλά στη συνέχεια οι νεοφώτιστοι έβγαλαν αντίδραση και το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου τους βρήκε μπροστά στο σκορ με 64-65.

Ένα ξέσπασμα όμως της ομάδας του Νίκου Βετούλα στο τελευταίο δεκάλεπτο ήταν αρκετό για να της χαρίσει τη νίκη.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Γκούντγουιν με 15 ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Μπαρτ που σταμάτησε στους 29.

Τα δεκάλεπτα: 27-15, 46-44, 64-65, 91-84

ΡΕΘΥΜΝΟ (Νίκος Βετούλας): Γκούντγουιν 15 (1), Μούντι 7 (2), Λι 10, Άρμστεντ 12, Χόμπσον 11 (1), Ντάνιελς 12 (1), Κώττας, Χριστοδούλου, Στεφανίδης 10 (1), Παναρετάκης, Γιαννόπουλος 14 (2).

ΓΣΛ ΦΑΡΟΣ (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Μουράτος 8 (1), Σάφτενααρ 13, Παπαντωνίου 5, Κίλι 3 (1), Παπαμακάριος, Μπάλογκαν 5 (1), Μπάντερ 13 (2), Μαραγκός 4, Διαμαντάκος, Βαβάτσικος 4, Μπαρτ 29 (3).