26/04/2024
Εθνικές ομάδες | Σάββατο 24 Μαρτίου 2018 - 17:58

«Καθάρισε» ο Δουβίκας για την Εθνική Νέων

Έβαλε δύο γκολ στη νίκη με 3-2 επί της Τσεχίας για την elite round του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος

Την πρώτη της νίκη στην elite round του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος πέτυχε το Σάββατο (24/3) η Εθνική Νέων, επικρατώντας με 3-2 της Τσεχίας στο Κορντοβάντο της Ιταλίας.

Στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου ο Γκαργκαλατζίδης άνοιξε το σκορ στο 12', για να γίνει το 1-1 τρία λεπτά αργότερα από τον Χάιντενραϊχ.

Στο 54' ο Δουβίκας έδωσε ξανά προβάδισμα στην ομάδα του Γιάννη Γκούμα, οι Τσέχοι ισοφάρισαν με τον Ζίτνι στο 69', αλλά και πάλι ο Δουβίκας ένα λεπτό αργότερα βρήκε δίχτυα και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Τελευταίο παιχνίδι για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είναι αυτό της προσεχούς Τρίτης (27/3), με την Πολωνία, κυνηγώντας βέβαια τη νίκη για να ελπίζει στην πρωτιά και την πρόκριση στην τελική φάση της διοργάνωσης.

ΕΛΛΑΔΑ: Στεργιάκης, Παπάζογλου, Δημητρίου, Λύρατζης, Μπούσης, Μελιόπουλος, Τζοβάρας (78' Ζήσης), Χατζηδίμπας, Καμπετσής (55' Γιούσης), Δουβίκας, Γκαργκαλατζίδης (86' Μπαλογιάννης).