23/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 24 Μαρτίου 2018 - 17:41

Το ήθελε και το πήρε η ΑΣΑ

Νίκη - ανάσα για τους Θεσσαλούς επί της Α.Ε. Καραϊσκάκης (1-0) * Με δέκα ολοκλήρωσαν το ματς οι «κιτρινόμαυροι»

Φρένο στην ξέφρενη πορεία της Α.Ε. Καραϊσκάκης έβαλε το απόγευμα του Σαββάτου (24/3) η Αναγέννηση Καρδίτσας.

Οι «κιτρινόμαυροι», που «καίγονταν» για βαθμούς την φιλοξένησαν, στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Β’ Εθνικής, τη νίκησαν με 1-0 και πήραν βαθιά βαθμολογική ανάσα. Έτσι, βγήκαν εκτός της επικίνδυνης ζώνης και ατενίζουν το μέλλον με αισιοδοξία.

Από την άλλη, οι νεοφώτιστοι, που μετρούσαν οκτώ ματς αήττητοι, συνεχίζουν να έχουν διψήφια δαιφορά ασφαλείας από τις θέσεις του υποβιβασμού.

Τα πρώτα λεπτά κύλησαν χωρίς τη μεγάλη φάση, με τους φιλοξενούμενους να απειλούν τελικά πρώτοι στο 24’ με τον Γκέκα να σταματά σε τετ α τετ τον Λουκίνα, Μάλιστα, στο 36’ ο γκολκίπερ των γηπεδούχων απομάκρυνε σωτήρια και το φάουλ του Μακρίδη.

Το σκορ άνοιξε έξι λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου… Ο Πλαβούκος κέρδισε πέναλτι από τον Μπεκατώρο και ο Τζέκος που ανέλαβε την εκτέλεσή του ευστόχησε για το 1-0.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Λουκίνας έπιασε ανάποδη κεφαλιά όμως ο Γκέκας ήταν και πάλι εκεί κρατώντας το μηδέν για την ΑΣΑ.

Στο 80’ ο Θεοδωράκης αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα για φραστικό επεισόδιο με τον ρέφερε και άφησε τους γηπεδούχους με δέκα παίκτες.

Στα λεπτά που απέμεναν η ομάδα του Σάκη Παπαβασιλείου δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό της πλεονέκτημα και μοιραία γνώρισε την ήττα.

Διαιτητής ήταν ο Δραγάτης (Ανατολικής Αττικής), με βοηθούς τους Λεωνίδα (Τρικάλων) και Καλλή (Ανατολικής Αττικής).

Κίτρινες: 63’ Κονέ - 40’ Μακρίδης

Κόκκινες: 80’ Θεοδωράκης

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Γιώργος Βαζάκας): Γκέκας, Καραγιάννης, Κωνσταντινόπουλος, Ρουσσάκης (46’ Βατουσιάδης), Θεοδωράκης, Μπιτέλης, Σουντουρά, Σταματάκης (66’ Παπαευθυμίου), Πλαβούκος, Κονέ (64’ Μπούσδρας), Τζέκος.

Α.Ε. ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ (Σάκης Παπαβασιλείου): Μέλκας, Παπανίκου, Μπεκατώρος (84’ Δημητριάδης), Θεολόγου, Καραγιαννίδης, Μακρής, Χούσος, Ψιάνος (60’ Ευαγγέλου), Μακρίδης, Κυριάκης (73’ Ρανγκέλοφ), Λουκίνας.