24/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 24 Μαρτίου 2018 - 17:21

Έβαλε σε περιπέτειες τον Αιγινιακό ο Απόλλων Λάρισας

Νίκη με ανατροπή για τους Θεσσαλούς με 2-1 * Σε άμεσο κίνδυνο για υποβιβασμό η ομάδα του Κώστα Νικολαΐδη * Τρεις κόκκινες στο ματς

Συνέχισε την ακάθεκτη πορεία του στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής ο Απόλλων Λάρισας. Οι Θεσσαλοί επικράτησαν εκτός έδρας το Σάββατο (24/3) του Αιγινιακού, ο οποίος πλέον βρίσκεται σε άμεσο κίνδυνο με υποβιβασμό.

Αρκετά νεύρα στο παιχνίδι και από τις δύο ομάδες, με τους γηπεδούχους να τελειώνουν το ματς με 9 παίκτες, ενώ με 10 έμειναν οι φιλοξενούμενοι.

Ο Αιγινιακός ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα και πήρε προβάδισμα στο σκορ μόλις στο 36’ με τέρμα που πέτυχε ο Γιαζιτζόγλου με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.  Ωστόσο, η ομάδα του Κώστα Νικολαΐδη δεν μπόρεσε να πάει με αυτό το σκορ στα αποδυτήρια του ημιχρόνου αφού ο Δημήτρης Λίταινας σκόραρε με ωραίο πλασέ φέρνοντας το ματς στα ίσια στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη, η ομάδα του Αιγινίου προσπάθησε να σκοράρει, εξάλλου ήταν αυτή που ήθελε τη νίκη κόντρα στον ουσιαστικά βαθμολογικά αδιάφορο Απόλλωνα Λάρισας, ωστόσο δεν μπόρεσε να δημιουργήσει κάποιον κίνδυνο μπροστά από την εστία των φιλοξενούμενων. Αντίθετα μετά το 70’ έγινε ακόμη πιο δύσκολο το έργο τους αφού ο Παναγιώτης Πετρούσης άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες για κράτημα στον Κανούλα.

Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι ανέλαβαν τα ηνία της αναμέτρησης, στο 71’ είχαν δοκάρι με τον Κανούλα, με τον ίδιο παίκτη στο 75’ να βρίσκει τελικά τον δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα διαμορφώνοντας το τελικό 1-2.

Στο 89’ οι Ανδρέου και Ζούρκας είχαν αψιμαχία και τιμωρήθηκαν με κόκκινη κάρτα.

Στο τέλος του ματς, ο Αιγινιακός έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει, με τον Χότζιτς στις καθυστερήσεις του αγώνα να βρίσκεται σε θέση τετ- α –τετ αλλά να μην μπορεί να σκοράρει, χάνοντας έτσι την ευκαιρία να δώσει έναν βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα του.

Κίτρινες: 16’ Αντωνιάδης, 28’ Πολύζος, 36’ Παναγιώτης Γιαζιτζόγλου

Κόκκινες: 70’ Πετρούσης, Ανδρέου, Ζούρκος

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Σιδηρόπουλος (Έβρου) με βοηθούς τους Τίκα (Καρδίτσας) και Τερζόπουλος (Έβρου).

ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ (Κώστας Νικολαΐδης): Τόλιος, Ανδρικόπουλος, Γιαζιτζόγλου, Λιόλιος, Πετρούσης, Αντωνιάδης, Γκατσολάρι (72’ Τοπαλίδης), Πέριτς (50’ Τσολακίδης), Ζούρκος, Παπαδόπουλος (79’ Χότζιτς), Σοφιάνης.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ (Νίκος Θεοδοσιάδης): Παϊτέρης, Σκούπρα, Κουρτεσιώτης, Παπαζαχαρίας, Ανδρέου Β., Χατζής, Μαυριάς (81’ Ανδρέου), Αγρόδημος (37’ Λίταινας), Κανούλας, Σουλίδης (46’ Καρακατσάνης), Τσιλούλης.