25/04/2024
Πόλο | Σάββατο 24 Μαρτίου 2018 - 16:30

Κορίτσια για φίλημα…

Η Εθνική πόλο νίκησε 9-8 τη Ρωσία και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Γιουρόπα Καπ

Ακόμα μία σπουδαία διάκριση σημείωσε το Σάββατο (24/3) η Εθνική πόλο των Γυναικών.

Τα κορίτσια του Γιώργου Μορφέση επικράτησαν με 9-8 της Ρωσίας στον τελικό του Γιουρόπα Καπ, που διεξήχθη στην Ισπανία, και κατέκτησαν το τρόπαιο, στη νεοσύστατη διοργάνωση της LEN.

Η «γαλανόλευκη» ήταν εξαιρετική σε άμυνα και χάρις σε ένα εκπληκτικό τρίτο οκτάλεπτο έφτασε στη νίκη.

Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 1-0 υπέρ των Ρωσίδων, με την Εθνική μας να βγάζει αντίδραση στη δεύτερη, κλείνοντας το ημίχρονο στο 2-2.

Στο φινάλε της τρίτης περιόδου το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, πήρε το πάνω χέρι χτίζοντας μία διαφορά τριών γκολ (6-3).

Και μπορεί στην τελευταία περίοδο να χαλάρωσε ωστόσο αυτό δεν την εμπόδισε να πανηγυρίσει τη νίκη.

Τα οκτάλεπτα: 0-1, 2-1, 4-1, 3-5

ΕΛΛΑΔΑ: Ξενάκη 2, Καλάργυρου, Τσουκαλά, Β. Διαμαντοπούλου 2, Ελευθεριάδου 2, Χυδηριώτη.

ΡΩΣΙΑ: Γκορμπούνοβα, Ιβάνοβα 2, Προκόφιεβα, Σιμάνοβιτς, Τιμοφέεβα, Μπορίσοβα, Καρίμοβα.