19/04/2024
Μπάσκετ | Παρασκευή 23 Μαρτίου 2018 - 22:46

Το πλεονέκτημα μετράει...

Ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε αλλά νίκησε με 89-82 την Αναντολού Εφές και εξασφάλισε και μαθηματικά το αβαντάζ έδρας στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας

Στα χαρτιά η αναμέτρηση κόντρα στην ουραγό στον βαθμολογικό πίνακα της Ευρωλίγκας, Αναντολού Εφές, φάνταζε τυπική διαδικασία για τον Ολυμπιακό.

Οι Πειραιώτες τα βρήκαν μπαστούνια το βράδυ της Παρασκευής (23/3) στο ΣΕΦ, έχοντς όμως μπροστάρηδες τους Μιλουτίνοφ και Σπανούλη, τη νίκησαν με 89-82, στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής.

Μία νίκη που του εξασφάλισε και μαθηματικά το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ της διοργάνωσης.

Ο Ολυμπιακός εντυπωσίασε στο πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο ολοκληρώθηκε με το υπέρ του 30-15. Οι παίκτες του Σφαιρόπουλου ήταν γρήγοροι και αποτελεσματικοί στην επίθεση ενώ στην άμυνα μασούσαν... σίδερα.

Οι Πειραιώτες συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό και στις αρχές της δεύτερης περιόδου, ωστόσο στο τελευταίο της πεντάλεπτο χαλάρωσαν, αποσυντονίστηκαν από τις πολλές αλλαγές του Αταμάν, με αποτέλεσμα οι Τούρκοι να μειώσουν ακόμα και στο -5 (45-40). Τελικά το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με 49-42 μετά από καλάθια των Πρίντεζη και Γουίμς.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο δεύτερο μέρος και μείωσαν στο καλάθι (51-49) με τον Μότουμ στο 23'. Κάπου εκεί ανέλαβε δράση ο Σπανούλης, ο οποίος είχε δυο ασίστ και δυο γκολ - φάουλ για σερί 9-0 που... αποκατέστησε την τάξη. Μαζί του και ο Μιλουτίνοφ, που δεν σταμάτησε να καρφώνει, με το δεκάλεπτο να κλείνει τελικά στο 70-57 υπέρ των «ερυθρολεύκων».

Κακός αμυντικά στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός και λίγο έλειψε να το πληρώσει... Η σταθερότητα έλειψε, ο Σίμον έκανε τα δικά του και οι Τούρκοι πλησίασαν στο -3 (85-82) στο 1:25 πριν από το φινάλε. Μετά, ο Πρίντεζης έβαλε 1/2 βολές, ο «Kill Bill» ευστόχησε σε τρίποντη βόμβα, για να διαμορφθωεί το τελικό 89-82.

Μεγάλο ματς έκανε ο Μιλουτίνοφ με 20 πόντους και 8 ριμπάουντ, έχοντας άξιο συμπαραστάτη τον Σπανούλη με 17 και 8 ασίστ, όσους είχε και ο Παπαπέτρου.

Στην αντίπερα όχθη κορυφαίος ήταν ο Σίμον που σταμάτησε στους 18 ενώ 14 είχε ο Γουίμς.

Τα δεκάλεπτα: 30-15, 49-42, 70-57, 89-82

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): ΜακΛίν 2, Παπαπέτρου 17 (6/7 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Σπανούλης 17 (6/11 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 4 λάθη), Μιλουτίνοφ 20 (8/9 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Στρέλνιεκς 7 (1), Τιλί 6 (2), Πρίντεζης 11 (8 ριμπάουντ), Μάντζαρης 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ρόμπερτς 4 (4/4 βολές), Τόμπσον.

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): ΜακΚόλουμ 6 (3/13 σουτ, 4 ασίστ), Μπαλμπάι, Μπράουν 10 (1), Μπατούκ, Ντεμίρ, Μότουμ 7 (1), Γουίμς 14, Στίματς 10, Μουσταφά, Ντάγκλας 5, Ντάνστον 10, Σίμον 18 (3/8 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 9/9 βολές, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ).