16/04/2024
Μπάσκετ | Τετάρτη 21 Μαρτίου 2018 - 20:55

Ήττα εντός προγράμματος για τον Ολυμπιακό

Οι Πειραιώτες έχασαν στη Μόσχα με 89-81 από την ΤΣΣΚΑ και θέλουν μία νίκη ακόμα, ώστε να «κλειδώσουν» το πλεονέκτημα έδρας για τα πλέι οφ της Ευρωλίγκας

Τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα του στην Ευρωλίγκα γνώρισε την Τετάρτη (21/3) ο Ολυμπιακός, χάνοντας στη Μόσχα με 89-81 από την ΤΣΣΚΑ και πέφτοντας στην τρίτη θέση με ρεκόρ 18-9 σε 27 αγωνιστικές.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, που είχε τις σημαντικές απουσίες των Παπανικολάου και Μάντζαρη, ήταν μαχητική, ωστόσο της έλειπε το κάτι παραπάνω για να φύγει με το διπλό από την έδρα των πολύ δυνατών και φέτος Ρώσων.

Πλέον, η νίκη επί της αδιάφορης και ουραγού Αναντολού Εφές το βράδυ της Παρασκευής (23/3) στο ΣΕΦ είναι επιτακτική για τον Ολυμπιακό, προκειμένου να εξασφαλίσει οριστικά το πλεονέκτημα έδρας για τα πλέι οφ.

Πρίντεζης και Σπανούλης με 24 και 17 πόντους αντίστοιχα ήταν οι καλύτεροι των «ερυθρόλευκων», εκπληκτικός ο Ντε Κολό για την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη με 25 πόντους και σχεδόν αλάνθαστα ποσοστά ευστοχίας (5/6 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 3/4 βολές).

Τον κράτησε όρθιο ο Σπανούλης...

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Πειραιώτες ήταν εξαιρετικοί και με πολύ κεφάτους τους Σπανούλη, Πρίντεζη και Μιλουτίνοφ προηγήθηκαν με 26-23.

Στη συνέχεια, ωστόσο, οι γηπεδούχοι, που είχαν σε τρομερή κατάσταση τον Ντε Κολό, απάντησαν με σερί 13-0 και βρέθηκαν στο +10 (36-26), αφού οι παίκτες του Σφαιρόπουλου έχασαν την ισορροπία τους σε άμυνα και επίθεση.

Ο Σπανούλης, πάντως, ήταν... ζεστός, πέτυχε δύο σημαντικά τρίποντα και τελικά η ελληνική ομάδα πήγε στα αποδυτήρια κοντά στο σκορ (44-40).

Ωραίος ο Πρίντεζης, είχε περισσότερες λύσεις η ΤΣΣΚΑ...

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Πρίντεζης πήρε στις πλάτες του τον Ολυμπιακό, είχε στενή επαφή με το αντίπαλο καλάθι και η διαφορά μειώθηκε στον πόντο (63-62).

Ωστόσο, οι Μοσχοβίτες είναι μια ομάδα με πολλούς αξιόπιστους παίκτες, πρόλαβε να ξεφύγει με +7 (69-62) και ουσιαστικά το ματς κρίθηκε στο πρώτο δίλεπτο της τελευταίας περιόδου.

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο +13 (75-62) και από εκεί και πέρα η αναμέτρηση απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα, αφού οι «ερυθρόλευκοι» δεν είχαν απαντήσεις να δώσουν.

Η ΤΣΣΚΑ διαχειρίστηκε το προβάδισμά της και με το τελικό +8 εξασφάλισε και μαθηματικά την πρωτιά στην κανονική περίοδο με ρεκόρ 22-5.

Τα δεκάλεπτα: 23-26, 44-40, 69-62, 89-81

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Ντε Κολό 25 (4), Ραντ, Φριντζόν, Βέστερμαν, Αντόνοφ 5 (1), Ροντρίγκεθ 13 (1), Βοροντσέβιτς 3 (1), Κλάιμπερν 12, Χίγκινς 14 (1), Κουρμπάνοφ 4, Χάινς 7, Χάντερ 6.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): ΜακΛίν 3, Μπράουν 3, Παπαπέτρου 2, Σπανούλης 17 (3), Μιλουτίνοφ 10, Στρέλνιεκς 5 (1), Τιλί 3, Πρίντεζης 24 (1), Ρόμπερτς 9, Ουίλτζερ, Τόμπσον 5 (1).