05/05/2024
Μπάσκετ | Τετάρτη 21 Μαρτίου 2018 - 20:34

Η εκδίκηση του Ζάρα

Ο πρώην «κίτρινος» με δύο συνεχόμενα τρίποντα «σκότωσε» τον Άρη και χάρισε τη νίκη με 65-66 στον ΠΑΟΚ μέσα στο Αλεξάνδρειο

Την υπογραφή του στο κλάσικο της Θεσσαλονίκης έβαλε ο Θόδωρος Ζάρας… Με δύο καθοριστικά τρίποντα στο φινάλε, ο 31χρονος σούτινγκ γκαρντ του ΠΑΟΚ «σκότωσε» την πρώην ομάδα του τον Άρη στο εξ αναβολής ντέρμπι της 18ης αγωνιστικής.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» πέρασε με 65-66 από το Αλεξάνδρειο την Τετάρτη (21/3) και «βύθισε» και άλλο τους «κίτρινους» οι οποίοι βλέπουν τον υποβιβασμό να βρίσκεται πιο κοντά από ποτέ.

Οι «ασπρόμαυροι» επέβαλαν στο απόλυτο τον ρυθμό τους μετά το πρώτο πεντάλεπτο και σε συνδυασμό με το πρόβλημα των γηπεδούχων στη δημιουργία βρέθηκαν να προηγούνται με 13-21 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη βελτιώθηκε αισθητά στην επίθεση και πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα στο -1 (36-37).

Αντίθετα, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 11-8 και συνεχίζουν να δίνουν τη «μάχη» τους για την είσοδο στην τετράδα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ, με τις άμυνες και τα πολλά λάθη να κυριαρχούν.

Ωστόσο το καλό το φύλαγαν για την τελευταία περίοδο… Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 62-55 στο 36’ και όλα έδειχναν πως θα έπαιρναν τη νίκη.

Όμως ο Θόδωρος Ζάρας είχε διαφορετική γνώμη… Ο έμπειρος άσος έβαλε δύο σερί τρίποντα λίγο πριν από το φινάλε δίνοντας προβάδισμα ενός πόντου (64-65) στον ΠΑΟΚ στα 4.2 δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε. Στην τελευταία κατοχή, ο Μπελ πήρε τη μπάλα αλλά το λέιπ απ που επιχείρησε ήταν άστοχο.

Πρώτος σκόρερ των «κίτρινων» ήταν ο Αθηναίου με 18 πόντους ενώ από τον ΠΑΟΚ ξεχώρισε ο Χαραλαμπόπουλος με 16.

Τα δεκάλεπτα: 13-21, 36-37, 52-50, 65-66

ΑΡΗΣ (Παναγιώτης Γιαννάκης): Μάρας 2 (1/7 σουτ, 10 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 5, Φλιώνης 3 (1), Τσαϊρέλης 16 (1), Μούρτος 3 (7 ριμπάουντ), Πουλιανίτης 2, Χρηστίδης 1, Αθηναίου 18 (3), Ντουβιέ 3 (1), Μπελ 12.

ΠΑΟΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 3 (1), Κατσίβελης 3 (1/5 σουτ), Τζάκσον, Γκος 12 (4/12 σουτ), Τζόουνς 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Πέτεγουεϊ 2, Κρουμπάλι 6 (5 ριμπάουντ), Κόνιαρης 5, Τσόχλας, Μαργαρίτης 6, Ζάρας 6 (2), Χαραλαμπόπουλος 16 (2).