29/03/2024
Ισπανία | Δευτέρα 19 Μαρτίου 2018 - 00:02

Καταιγιστικός ο Ρονάλντο, εξάρα η Ρεάλ

Τέσσερα γκολ έβαλε ο Πορτογάλος αστέρας της «βασίλισσας» στο 6-3 επί της Χιρόνα * Η ταυτότητα της 29ης αγωνιστικής

Κάτι παραπάνω από ορεξάτος ήταν ο Κριστιάνο Ρονάλντο το βράδυ της Κυριακής (18/3), πετυχαίνοντας τέσσερα γκολ στο επιβλητικό 6-3 της Ρεάλ Μαδρίτης ενάντια στη Χιρόνα.

Στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» και στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε την 29η αγωνιστική της Πριμέρα Ντιβιθιόν, ο Πορτογάλος αστέρας άνοιξε το σκορ στο 11ο λεπτό, ισοφάρισαν οι νεοφώτιστοι με τον Στουάνι στο 29', για να ακολουθήσουν δύο τέρματα του Ρονάλντο κι ένα του Λούκας Βάθκεθ για το 4-1.

Ο Στουάνι μείωσε σε 4-2, ο Μπέιλ στο 86' έβαλε το πέμπτο γκολ της «βασίλισσας», ο Χουάνπε το τρίτο των φιλοξενούμενων στο 88ο λεπτό και ο Ρονάλντο στο 90'+2 ολοκλήρωσε τη φανταστική του βραδιά για το τελικό 6-3.

Οι πρωταθλητές Ευρώπης με 60 βαθμούς είναι πια στο -4 από τη συμπολίτισσα Ατλέτικο, όντας 3οι, ενώ η Χιρόνα με 43 βρίσκεται στην 7η θέση, διεκδικώντας πάντα την έξοδο στο Γιουρόπα Λιγκ.

ΡΕΑΛ: Νάβας, Καρβαχάλ, Βαράν, Νάτσο, Μαρσέλο, Κρόος, Κόβατσιτς (71' Μόντριτς), Λούκας Βάθκεθ, Ασένσιο (70' Μπέιλ), Ρονάλντο, Μπενζεμά (83' Ίσκο).

ΧΙΡΟΝΑ: Μπουνού, Μαφέο (83' Αντάι), Ραμάλιο, Εσπινόσα, Χουάνπε, Μοχίκα, Πέρε Πονς, Γκρανέλ, Πόρτου, Μπόρχα Γκαρθία (69' Λοσάνο), Στουάνι (87' Ολούνγκα).

Τα αποτελέσματα της 29ης αγωνιστικής

Παρασκευή (16/3)

Λεβάντε - Έιμπαρ 2-1 (25' Μαρτί, 84' Μπόατενγκ - 63' Σάρλες)

Σάββατο (17/3)

Ντεπορτίβο Λα Κορούνια - Λας Πάλμας 1-1 (22’ Αλμπεντόσα, 3’ Χαλίλοβιτς)

Βαλένθια - Αλαβές 3-1 (19' Ροντρίγκο, 33' Τζάτζα, 54' αυτ. Λαγκουάρντια - 49' Σομπρίνο)

Ρεάλ Σοσιεδάδ – Χετάφε 1-2 (23’ Γουίλιαν Ζοσέ – 45’ Ντιενέ, 51’ Ροδρίγκεθ πεν.)

Μπέτις - Εσπανιόλ 3-0 (34’ Φίρπο Τζούνιορ, 56’ Ριάντ, 69’ Γκερέρο)

Κυριακή (18/3)

Λεγκανές - Σεβίλλη 2-1 (41’ Μπουστίνθα, 69’ Εράζο – 90’ Λαγιούν)

Μπαρτσελόνα - Μπιλμπάο 2-0 (8' Aλκάθερ, 30' Μέσι)

Θέλτα - Μάλαγα 0-0

Βιγιαρεάλ – Ατλέτικο 2-1 (82’, 90'+1 Ουνάλ, 20’ Γκριζμάν)

Ρεάλ - Χιρόνα 6-3 (11', 47', 64', 90'+2 Ρονάλντο, 59' Λούκας Βάθκεθ, 86' Μπέιλ - 29', 67' Στουάνι, 88' Χουάνπε)