02/05/2024
Ισπανία | Κυριακή 18 Μαρτίου 2018 - 22:46

Ξέρανε… μέσα σε δέκα λεπτά την Ατλέτικο η Βιγιαρέαλ

Νέο κάζο για τους «ροχιμπλάνκος», οι οποίοι γνώρισαν την ήττα με 2-1 από τα «κίτρινα υποβρύχια»

Ο κατήφορος… έχει συνέχεια για την Ατλέτικο Μαδρίτης. Οι «ροχιμπλάνκος» γνώρισαν νέα ήττα, τρίτη συνεχόμενη στο ισπανικό πρωτάθλημα αυτή τη φορά από την Βιγιαρέαλ με 2-1 το βράδυ της Κυριακής (18/3) και πλέον απομακρύνθηκαν ακόμη περισσότερο από την πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα, στους 11 βαθμούς.

Τα «κίτρινα υποβρύχια» αν και έμειναν πίσω στο σκορ στο 20’ με τον Γκριζμάν να είναι εύστοχος σε αμφισβητούμενο πέναλτι που εκτέλεσε μπόρεσαν στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης να φέρουν το ματς τούμπα και να πάρουν εκείνοι τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Η ανατροπή ξεκίνησε στο 82’ με τον Ουνάλ, ο οποίος είχε περάσει στον αγωνιστικό χώρο 8 λεπτά νωρίτερα, να βρίσκει τον δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα, ενώ στις καθυστερήσεις του αγώνα ο ίδιος παίκτης σκόραρε ξανά, δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του.

Πλέον, η Ατλέτικο Μαδρίτης καλείται να συνέλθει καθώς είναι πολλές τρεις συνεχόμενες ήττες από Εσπανιόλ, Μπαρτσελόνα και Βιγιαρέαλ, από αυτό που έχει συνηθίσει τους φίλους της τα τελευταία χρόνια.

Με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Βιτόλο τελείωσε το ματς η Ατλέτικο.

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ: Ασένχο, Μάριο Γκασπάρ, Μπονέρα, Άλβαρο Γκονθάλεθ, Χάουμε Κόστα, Ρόντρι Ερνάντεθ, Τριγκέρος, Ρομπέρτο Σοριάνο (63' Σανσόνε), Πάμπλο Φορνάλς (74' Ενές Ουνάλ), Ντάνι Ράμπα (78' Σάμου Καστιγιέχο), Μπάκα.

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Όμπλακ, Βρσάλκο, ΧΜ Χιμένες, Γκοντίν, Λούκας Ερνάντεθ, Πάρτεϊ, Σαούλ, Άνχελ Κορέα (71' Βιτόλο), Κόκε (85' Τόρες), Γκριεζμάν (81' Γκάμπι), Ντιέγκο Κόστα.

Τα αποτελέσματα της 29ης αγωνιστικής

Παρασκευή (16/3)

Λεβάντε - Έιμπαρ 2-1 (25' Μαρτί, 84' Μπόατενγκ - 63' Σάρλες)

Σάββατο (17/3)

Ντεπορτίβο Λα Κορούνια - Λας Πάλμας 1-1 (22’ Αλμπεντόσα, 3’ Χαλίλοβιτς)

Βαλένθια - Αλαβές 3-1 (19' Ροντρίγκο, 33' Τζάτζα, 54' αυτ. Λαγκουάρντια - 49' Σομπρίνο)

Ρεάλ Σοσιεδάδ – Χετάφε 1-2 (23’ Γουίλιαν Ζοσέ – 45’ Ντιενέ, 51’ Ροδρίγκεθ πεν.)

Μπέτις - Εσπανιόλ 3-0 (34’ Φίρπο Τζούνιορ, 56’ Ριάντ, 69’ Γκερέρο)