25/04/2024
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ | Σάββατο 17 Μαρτίου 2018 - 17:14

Δοκιμές Γκαρθία και φιλική ήττα από Πανιώνιο

Οι «κυανέρυθροι» με γκολ του Μασούρα νίκησαν 1-0 τους Πειραιώτες

Η διακοπή του πρωταθλήματος έφερε υποχρεωτικά αλλαγή σχεδιασμού στον Ολυμπιακό, ο οποίος έχασε σε φιλικό παιχνίδι με 1-0 από τον Πανιώνιο το μεσημέρι του Σαββάτου (17/3) στο «Γ. Καραϊσκάκης».

Ο Όσκαρ Γκαρθία προτίμησε να χρησιμοποιήσει κυρίως παίκτες που δεν έχουν μεγάλο χρόνο συμμετοχής στη φετινή σεζόν, έκανε τις δοκιμές του και έβγαλε χρήσιμα συμπεράσματα, κάτι φυσικά που ισχύει και από πλευράς Μιχάλη Γρηγορίου για λογαριασμό των «κυανέρυθρων».

Στο πρώτο ημίχρονο ο Τζούρτζεβιτς νικήθηκε σε τετ α τετ από τον Μπαντή, ενώ τόσο ο ίδιος όσο και οι Ζιλέ και Ανδρούτσος είχαν κάποιες καλές ευκαιρίες για τους Πειραιώτες.

Με τη σειρά τους, οι Νεοσμυρνιώτες είχαν τις δικές τους καλές στιγμές με τον Μασούρα και τον Βουκελάτο, ενώ στο δεύτερο μέρος ο Μασούρας είχε ένα καλό σουτ στα πρώτα λεπτά και ο Ολυμπιακός απάντησε με ένα καλό φάουλ του Μάρτινς.

Ο Μασούρας, εντέλει, πέτυχε το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης στο 65' με κοντινό σουτ και εκμεταλλευόμενος μία ασταθή επέμβαση του Ίβουσιτς, για να χάσει σημαντική ευκαιρία για το 1-1 ο Μάριν, με τον Αστρά να αποκρούει το πλασέ του Γερμανού μεσοεπιθετικού.

Έτσι, ο Πανιώνιος πήρε το φιλικό διπλό στο φαληρικό γήπεδο κόντρα στους «ερυθρόλευκους».

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Όσκαρ Γκαρθία): Χουτεσιώτης, Ιγκόρ, Χατζισαφί, Σισέ, Νικολάου, Ζιλέ, Μάρτινς, Οφόε, Ανδρούτσος, Σεμπά, Τζούρτζεβιτς.

Αγωνίστηκαν και οι: Ίβουσιτς, Ελαμπντελαουί, Πάρντο, Μάριν, Βέργος, Ρομαό.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μιχάλης Γρηγορίου): Μπαντής, Παπαγεωργίου, Μπανανά, Σταυρόπουλος, Σαραμαντάς, Κόρμπος, Πινιώτης, Σπιριντόνοβιτς, Λάμπρου, Σαββίδης, Μασούρας.

Αγωνίστηκαν και οι: Αστράς, Βουκελάτος, Μακρύλλος, Γκιοατά, Οικονομίδης, Νόβακ.