05/05/2024
Μπάσκετ | Παρασκευή 16 Μαρτίου 2018 - 23:52

Ζωντανός για την τετράδα ο Παναθηναϊκός

Οι «πράσινοι» σοβαρεύτηκαν στο δεύτερο ημίχρονο και πήραν το διπλό με 90-79 επί της Ουνικάχα Μάλαγα

Έπαιξε με τη φωτιά για 20 και κάτι λεπτά, αλλά δεν κάηκε στη Μάλαγα ο Παναθηναϊκός, επιστρέφοντας το βράδυ της Παρασκευής (16/3) στα νικηφόρα αποτελέσματα σε ό,τι αφορά την Ευρωλίγκα και επικρατώντας με 90-79 της Ουνικάχα.

Στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ, που έπαιξε χωρίς Λοτζέσκι, Παππά και Ντένμον, παρουσίασε δύο πρόσωπα, ένα αρνητικό στο πρώτο μισό της αναμέτρησης κι ένα εξαιρετικό εν συνεχεία, για να φτάσει έτσι το φετινό της ρεκόρ στο 15-11.

Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι κάθε υποψία για αποκλεισμός από τα πλέι οφ έσβησε, ενώ παράλληλα το «τριφύλλι» θα προσπαθήσει στα τέσσερα τελευταία ματς να πετύχει το απόλυτο, μήπως ανέβει από την 6η θέση στην οποία βρίσκεται τώρα και μπει στην τετράδα, ώστε να έχει το πλεονέκτημα έδρας.

Ρίβερς με 24 πόντους και 6 τρίποντα, Γκιστ με 16 πόντους και 6 ριμπάουντ, αλλά και Λεκαβίτσιους με 10 καθοριστικούς πόντους στην τελευταία περίοδο ήταν οι κορυφαίοι των νικητών.

Ανύπαρκτη άμυνα και τρίποντα στο σίδερο...

Στο πρώτο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός έκανε κακή εμφάνιση, όντας νωχελικός στην άμυνα και με εμμονή στο τρίποντο επιθετικά, εμμονή που δεν δικαιώθηκε από τη στιγμή που οι παίκτες του Πασκουάλ μέτρησαν 1/14.

Από την πλευρά τους, οι γηπεδούχοι δεν χρειάστηκε να παίξουν σπουδαίο μπάσκετ για να επιβάλουν το ρυθμό τους, ενώ τα περισσότερα σουτ έγιναν υπό καλές προϋποθέσεις και με αξιοπρόσεκτη ευστοχία (9/17 δίποντα, 6/13 τρίποντα).

Μοιραία, οι «πράσινοι» πήγαν στα αποδυτήρια με -12 στην πλάτη τους (44-32).

Σοβαρεύτηκε και «καθάρισε»...

Στο δεύτερο ημίχρονο οι πρωταθλητές αφυπνίστηκαν, έχοντας προφανώς αντιληφθεί ότι θα έμπλεκαν σε μεγάλες περιπέτειες αν γνώριζαν ακόμη μία ήττα.

Ρίβερς, Γκιστ και Σίνγκλετον ανέλαβαν αρχικά το σκοράρισμα, η άμυνα βελτιώθηκε αισθητά και γρήγορα το χαμένο έδαφος καλύφθηκε, με το τέλος της τρίτης περιόδου να βρίσκει το «τριφύλλι» στο -2 (60-58).

Στην τελευταία περίοδο στην εξίσωση προστέθηκε ο Λεκαβίτσιους, που έκανε πολλή δουλειά με απανωτά καλάθια και ασίστ, ο Ρίβερς είχε ζεσταθεί για τα καλά έξω από τα 6,75μ και το διπλό δεν θα μπορούσε πια να χαθεί.

Το τελικό +11 σήμανε την τέταρτη φετινή εκτός έδρας νίκη του ΠΑΟ, ο οποίος έβαλε τέλος και στο αρνητικό σερί των τριών ηττών στα προηγούμενα παιχνίδια του στη διοργάνωση.

Tα δεκάλεπτα: 24-18, 44-32, 60-58, 79-90

ΟΥΝΙΚΑΧΑ ΜΑΛΑΓΑ (Πλάθα): Οκούο 4, ΜακΚάλουμ 7 (1), Ντίαθ 6, Σάλιν 3 (1), Ντίεθ 2, Μιλοσάβλιεβιτς 8 (2), Νέντοβιτς 19 (2), Βατσίνσκι 3 (1), Μπρουκς 14 (1), Όγκουστιν 11, Σουάρεθ 2.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 10 (1), Ρίβερς 24 (6), Τζέιμς 10, Πέιν 2, Γκιστ 16, Βουγιούκας, Λεκαβίτσιους 10 (2), Γκάμπριελ 2, Όγκαστ, Καλάθης 12, Αντετοκούνμπο 4.