28/03/2024
Champions League | Τετάρτη 14 Μαρτίου 2018 - 23:41

Έχει... 100άρη η Μπάρτσα του Ερνέστο και πήγε στους «8»

Με δύο γκολ του Μέσι και ένα του Ντεμπελέ η Μπαρτσελόνα νίκησε 3-0 την Τσέλσι, που είχε δύο δοκάρια

Συμπληρώθηκε το παζλ των οκτώ καλύτερων ομάδων του φετινού Τσάμπιονς Λιγκ... Η τελευταία που εξασφάλισε το εισιτήριο για τα προημιτελικά της διοργάνωσης ήταν η Μπαρτσελόνα, μετά και το 3-0 επί της Τσέλσι στο «Καμπ Νόου» το βράδυ της Τετάρτης (14/3).

Όλα τα λεφτά για την ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε ήταν για ακόμα μία φορά ο Λιονέλ Μέσι... Με δύο προσωπικά γκολ και μία ασίστ, ο Αργεντινός σούπερ σταρ έφτασε τα 100 τέρματα στο Τσάμπιονς Λιγκ και οδήγησε την ομάδα του στη νίκη – πρόκριση.

Οι Λονδρέζοι, αντίθετα, το πάλεψαν και ίσως άξιζαν κάτι καλύτερο αφού όπως και στο πρώτο παιχνίδι στο «Στάμφορντ Μπριτζ» έτσι και σε αυτό της Βαρκελώνης είχαν δύο δοκάρια.

Καλύτερο ξεκίνημα στο παιχνίδι δεν θα μπορούσε να είχε φανταστεί η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε, καθώς μόλις στο 3' ο Μέσι σκόραρε από δύσκολη γωνία για το 1-0. Μάλιστα, στο 20' ο Αργεντινός σούπερ από ήταν ξανά πρωταγωνιστής καθώς από σκόρερ έγινε δημιουργός. Αφού απέφυγε τρεις αντιπάλους, πάσαρε στον Ντεμπελέ, ο οποίος με σουτ - κεραυνό έγραψε το 2-0.

Οι «μπλε« προσπάθησαν να αντιδράσουν και είχαν διπλή ευκαιρία στο 37' με τους Αλόνσο και Καντέ. Η καλύτερή τους όμως στιγμή ήρθε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Ο Ισπανός εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ λίγο έξω από την περιοχή ωστόσο η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και στη συνέχεια κατέληξε άουτ.

Η Τσέλσι μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο πιέζοντας από τα πρώτα του λεπτά. Όμως οι Καταλανοί ήταν εκείνοι που έφτασαν κοντά στο γκολ, όταν μετά τη γκέλα του Κουρτουά ο Σουάρες σούταρε αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον Βέλγο γκολκίπερ.

Στο 49' οι Λονδρέζοι ζήτησαν πέναλτι για σπρώξιμο του Πικέ στον Αλόνσο όμως ο Σκόμινα είπε «παίζετε» ενώ στο 63' έγινε το 3-0. Ο Μέσι πήρε την πάσα του Σουάρες και με ωραίο σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, πετυχαίνοντας το 100ό γκολ στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Στη συνέχεια ο 30χρονος επιθετικός απείλησε με ωραίο φάουλ που απέκρουσε σε κόρνερ ο Κουρτουά ενώ στο 85' ο Βέλγος γκολκίπερ είπε «όχι« και στην κεφαλιά του Κουρτουά.

Το ματς ολοκληρώθηκε με ακόμα ένα δοκάρι για την Τσέλσι σε κεφαλιά του Ρούντιγκερ μετά από κόρνερ του Γουίλιαν.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Σέρζι Ρομπέρτο, Ουμτιτί, Πικέ, Άλμπα, Μπουσκέτς (61' Αντρέ Γκόμες), Ινιέστα, (56' Παουλίνιο), Ράκιτιτς, Ντεμπελέ (67' Βιδάλ), Μέσι, Σουάρες

ΤΣΕΛΣΙ: Κουρτουά, Μόζες (67' Ζαπακόστα), Αθπιλικουέτα, Κρίστενσεν, Ρούντιγκερ, Μάρκος Αλόνσο, Καντέ, Φάμπρεγας, Γουίλιαν, Αζάρ (82' Πέδρο), Ζιρού (67' Μοράτα)