26/04/2024
Champions League | Τετάρτη 14 Μαρτίου 2018 - 21:13

Νίκησε και στην Τουρκία η Μπάγερν

Οι Βαυαροί επικράτησαν με 3-1 της Μπεσίκτας και προκρίθηκαν στους «8» του Τσάμπιονς Λιγκ

Μετά τον περίπατο με 5-0 στον πρώτο αγώνα, στη Γερμανία, η Μπάγερν Μονάχου νίκησε και στον δεύτερο την Μπεσίκτας, στο παιχνίδι που έγινε το απόγευμα της Τετάρτης (14/3) και προκρίθηκε στην προημιτελική φάση του Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι Γερμανοί επικράτησαν 3-1 με πλασέ του Τιάγκο Αλκάνταρα στο 18’, αυτογκόλ του Γκιονιούλ στο 46’ ύστερα από σέντρα του Ραφίνια και γκολ του Βάγκνερ στο 84’ με το στήθος, έπειτα από σέντρα του Ντέιβιντ Αλάμπα.  Οι Τούρκοι είχαν μειώσει προσωρινά στο 59’ με τον Βάγκνερ Λοβ.

Είναι η 29η φορά που οι Βαυαροί βρίσκονται στις οχτώ καλύτερες ομάδες της Ευρώπης.

Στα περίεργα του αγώνα, η διακοπή του για λίγα λεπτά, στο 50ό λεπτό όταν μία καφέ γάτα μπήκε στον αγωνιστικό χώρο.

ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ: Ζενγίν, Γκιονιούλ, Μεδέλ, Ουισάλ, Ερκίν, Αρσλάν (60' Χάτσινσον), Εζιακούπ, Κουαρέσμα, Λενς (60' Ταλίσκα), Βάγκνερ Λοβ (75' Μπάμπελ), Πεκτεμέκ.

ΜΠΑΓΕΡΝ: Ούλραϊχ, Ραφίνια, Τζερόμ Μπόατενγκ, Χούμελς (46' Ζούλε), Αλάμπα, Χάβι Μαρτίνεθ, Βιδάλ, Τιάγκο Αλκάνταρα (35' Χάμες Ροντρίγκες), Τόμας Μίλερ, Ριμπερί, Λεβαντόβσκι (68' Βάγκνερ).