23/09/2018
Champions League | Τρίτη 13 Μαρτίου 2018 - 23:43

Γαλλικά... φιλάκια στη Γιουνάιτεντ, δεν έπεσε θύμα η Ρόμα

Η Σεβίλλη με δύο γκολ του Μπεν Γεντέρ νίκησε με 1-2 μέσα στο «Ολντ Τράφορντ» και πέταξε εκτός Τσάμπιονς Λιγκ τους «κόκκινους διάβολους» * Το γύρισαν οι «τζιαλορόσι» απέναντι στη Σαχτάρ και συνεχίζουν

Μεγάλη βραδιά για τη Σεβίλλη... Πραγματοποιώντας ονειρική εμφάνιση μέσα στο «Ολντ Τράφορντ» την Τρίτη (13/3), η ομάδα της Ανδαλουσίας επικράτησε με 1-2 της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και εξασφάλισε το εισιτήριο για τους «8» του Τσάμπιονς Λιγκ, για πρώτη φορά μετά από 60 χρόνια!

Μαζί της και η Ρόμα, η οποία ανέτρεψε το εις βάρος της 2-1 από τη Σαχτάρ στην Ουκρανία και με ένα γκολ του Τζέκο στο δεύτερο ημίχρονο τη νίκησε με 1-0 στο Ολίμπικο.

Στην Αγγλία, ο ήρωας της ομάδας του Βιντσέντζο Μοντέλα ήταν ο Μπεν Γεντέρ, ο οποίος με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο έβαλε μπροστά την ομάδα του. Στο 84' ο Λουκάκου μείωσε σε 1-2 για τη Γιουνάιτεντ ωστόσο αυτό δεν της έφτανε καθόλου...

Αγνώριστη η Γιουνάιτεντ στο πρώτο ημίχρονο... Για ανεξήγητο λόγο, οι παίκτες του Μουρίνιο έδωσαν την κατοχή στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι άλλαζαν με ψυχραιμία και ακρίβεια πάσες, φτάνοντας με αξιώσεις έξω από την περιοχή του Ντε Χέα. Ωστόσο κάπου εκεί τα χαλούσαν...

Στο 9' η κεφαλιά του Κορέα, έπειτα από το κόρνερ του Μπανέγα, πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι ενώ στο 28' το διαγώνιο σουτ του Μουριέλ δεν ανησύχησε τον Ντε Χέα.

Χρειάστηκε να περάσουν 38 ολόκληρα λεπτά ώστε οι «κόκκινοι διάβολοι» να πάρουν μέτρα στο γήπεδο και να δημιουργήσουν την πρώτη τους μεγάλη ευκαιρία. Μετά από κλέψιμο του Φελαϊνί και ένα - δύο με τον Σάντσες, ο Βέλγος μέσος έκανε το δυνατό σουτ, υποχρεώνοντας τον Ρίκο να αποκρούσει στο κόρνερ.

Μέχρι τη λήξη του πρώτου 45λεπτου δεν άλλαξε κάτι, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια ισόπαλες χωρίς γκολ.

Τα χάλια της Γιουνάιτεντ συνεχίστηκαν και στο δεύτερο μέρος το οποίο ξεκίνησε με μία μεγάλη φάση για τη Σεβίλλη, με τον Μπαϊγί να σταματά σαν από μηχανής θεός τον Κορέα πριν αυτός εκτελέσει ενώ στο 57' ο Μουριέλ δεν μπόρεσε να νικήσει από κοντά τον Ντε Χέα.

Στο 72' ο Μοντέλα είχε την έμπνευση να ρίξει στο ματς τον Μπεν Γεντέρ... Και ο Γάλλος τον δικαίωσε καθώς με δύο γκολ στο 74' και στο 78' πάγωσε το Θέατρο των ονείρων. Ο Λουκάκου στο 84' μείωσε σε 2-1 αλλά πλέον ήταν πολύ αργά.

Μάλιστα στις καθυστερήσεις ο Μπεν Γεντέρ θα μπορούσε να είχε πετύχει και χατ τρικ αλλά νικήθηκε στο τετ α τετ από τον Ισπανό πορτιέρε.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: Ντε Χέα, Βαλέντσια (77' Μάτα), Μπαϊγί, Σμόλινγκ, Γιανγκ, Μάτιτς, Φελαϊνί (60' Πογκμπά), Λίνγκαρντ (77' Μαρσιάλ), Σάντσες, Ράσφορντ, Λουκάκου

ΣΕΒΙΛΛΗ: Ρίκο, Μερκάδο, Κιάερ, Λανγκλέ, Εσκουντέρο, Μπανέγα, Ενζονζί, Σαράμπια, Βάσκεζ (87' Πιζάρο), Κορέα (89' Γκάις), Μουριέλ (72' Μπεν Γεντέρ)

Στους «8» με Τζέκο η Ρόμα

Από ένα ημίχρονο είχαν Ρόμα και Σαχτάρ Ντόνετσκ στο Ολίμπικο. Οι Ουκρανοί ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο, δημιουργώντας κάποιες επικίνδυνες καταστάσεις οι οποίες δεν κατέληξαν σε γκολ.

Οι Μάρλος, Φρεντ και Τάισον έβγαζαν ποιότητα στη μεσαία γραμμή, όμως η άμυνα των Ρωμαίων ανταποκρίθηκε.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα των γηπεδούχων άλλαξε άρδην... Έβγαλαν πάθος και στο 52' ο Τζέκο εκμεταλλεύτηκε την κάθετη του Στρούτμαν, γράφοντας το 1-0.

Στο 79' οι Ουκρανοί έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ορντένς με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Πάντως, η Ρόμα αντί να το εκμεταλλευτεί, έδωσε χώρο στους αντιπάλους τους και ευτυχώς δεν το πλήρωσε, με το τελευταίο σφύριγμα να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν τη νίκη πρόκριση.

ΡΟΜΑ: Άλισον, Κολάροφ, Φάτσιο, Μανωλάς, Φλορέντσι, Ντε Ρόσι, Ναϊνγκολάν, Στρόουτμαν, Εντέρ (65’ Γκέρσον), Περότι, Τζέκο (89’ Ελ Σαραουΐ)

ΣΑΧΤΑΡ: Πιατόφ, Ισμαΐλι, Ρακίτσκι, Όρντετς, Μπούτκο, Στεπανένκο (74’ Άλαν), Φρεντ, Τάισον, Μάρλος (82’ Ντεντίνιο), Μπερνάρντ, Φερέιρα