21/09/2018
Πρωτάθλημα | Δευτέρα 12 Μαρτίου 2018 - 17:21

Γλίτωσε την ήττα στο τέλος

Η Α.Ε. Καραϊσκάκης με γκολ στις καθυστερήσεις στέρησε τη νίκη από την Σπάρτη και πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας για το τελικό 1-1

Έχασε την ευκαιρία να πάρει πολύτιμη νίκη στις καθυστερήσεις του αγώνα με την Α.Ε. Καραϊσκάκης η Σπάρτη. Οι Λάκωνες την Δευτέρα (12/3) είχαν το προβάδισμα στο σκορ, κρατούσαν τη νίκη μέχρι το τέλος, ωστόσο η Α.Ε. Καραϊσκάκης ισοφάρισε στο τέλος για το τελικό 1-1, παίρνοντας τον βαθμό της ισοπαλίας από την αναμέτρηση για την 21η αγωνιστική της Β' Εθνικής.

Η Σπάρτη έμεινε έτσι για πέμπτο σερί ματς χωρίς νίκη, ενώ η Α.Ε. Καραϊσκάκης πήρε ακόμη μία ισοπαλία εκτός έδρας, προσθέτοντας έναν πολύ σημαντικό βαθμό στο σακούλι της.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πιο δυνατά το ματς, χωρίς όμως να μπορέσουν να αξιοποιήσουν κάποια από τις ευκαιρίες που δημιούργησαν. Στο 29’ οι Ηπειρώτες έχασαν τη μεγαλύτερη ευκαιρία τους να σκοράρουν, όταν έπειτα από σέντρα σουτ του Μπεκατώρου η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι της εστίας των γηπεδούχων, με τον Κακρυωνίτη να έχει βρει την μπάλα και να σώζει την ομάδα του από βέβαιη παραβίαση της εστίας του.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα η Σπάρτη βρήκε τα πατήματά της προσπάθησε και εκείνη να γίνει απειλητική και θα μπορούσε μάλιστα να είχε σκοράρει στο 41’, όμως η κεφαλιά του Οικονομόπουλου πέρασε λίγο άουτ, με το 0-0 να παραμένει μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε όπως το πρώτο, με την Α.Ε. Καραϊσκάκης να έχει τον έλεγχο και να προσπαθεί να ανοίξει το σκορ της αναμέτρησης. Στο 65’ έφτασε πολύ κοντά στο να τα καταφέρει, όμως το σουτ του Λουκίνα πέρασε δίπλα από την εστία της Σπάρτης. Τρία λεπτά αργότερα κόντρα στην ροή του ματς οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με ωραίο σουτ του Ράντι και όλα έδειχναν πως αυτό το τέρμα θα ήταν αρκετό για να δώσει τη νίκη στην Σπάρτη, η οποία μάλιστα στα επόμενα λεπτά είχε τον έλεγχο του ματς και θα μπορούσε να σκοράρει και 2ο γκολ.

Ωστόσο, στις καθυστερήσεις του αγώνα και πιο συγκεκριμένα στο 90+2 οι φιλοξενούμενοι με κεφαλιά του Ευαγγέλου έφεραν το ματς στα ίσια και πανηγύρισαν την κατάκτηση του ενός βαθμού του αγώνα, διαμορφώνοντας το τελικό 1-1 στο ματς.

Διαιτητής: Μακογιάννης (Αθηνών), Βοηθοί: Μεσσήνης (Αχαϊας), Νιδριώτης (Αθηνών).

Κίτρινες: Γραικός, Ράνος, Καραγιαννίδης, Παπανίκου, Χούσος, Τσιμότζι, Νιάρος, Οικονομόπουλος, Σανδραβέλης

ΣΠΑΡΤΗ (Γιώργος Πολυμενέας): Μακρυωνίτης, Ζουλιώτης, Οικονομόπουλος, Σάββα, Σανδραβέλης, Τσιμότζι, Παναγιώτου, Τριανταφυλλάκος, Ράνος, Ράντι, Γραικός.

Α.Ε. ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ (Σάκης Παπαβασιλείου): Μέλκας, Παπανίκου, Μπεκατώρος, Καραγιαννίδης, Θεολόγου, Μακρής, Χούσος, Ψιάνος (73' Ευαγγέλου), Μακρίδης, Δημητριάδης (79' Κυριάκης), Λουκίνας.