22/06/2018
Γαλλία | Δευτέρα 12 Μαρτίου 2018 - 00:54

Με την υπογραφή του Μήτρογλου η Μαρσέιγ

Η ομάδα της Μασσαλίας επικράτησε εκτός έδρας με 2-1 της Τουλούζ * Σκόραρε το νικητήριο γκολ ο Έλληνας επιθετικός * Η ταυτότητα της αγωνιστικής

Μία από τις καλύτερες στιγμές του στο πρωτάθλημα της Γαλλίας έζησε το βράδυ της Κυριακής (11/3) ο Κώστας Μήτρογλου. Ο Έλληνας διεθνής επιθετικός σκόραρε το νικητήριο γκολ στον αγώνα της Μαρσέιγ κόντρα στην Τουλούζ χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του.

Ο Μήτρογλου, ο οποίος έχει ακούσει πολλά στην Γαλλία έδωσε μία υπερπολύτιμη νίκη στην ομάδα της Μασσαλίας, επιστρέφοντας με το καλύτερο δυνατό τρόπο από τον τραυματισμό του.

Προηγουμένως η Μαρσέιγ είχε ανοίξει το σκορ στο 10’ με τον Οκάμπος για να ισοφαρίσει εννιά λεπτά αργότερα ο Μουμπελέ για το 1-1. Ο Μήτρογλου, όμως λίγα λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο σκόραρε για το 1-2. Μάλιστα, ο «Μήτρογκολ» είχε και δοκάρι στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης. Πλέον, με τη νίκη αυτή η Μαρσέιγ παραμένει στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, η οποία οδηγεί τη νέα χρονιά στην Ευρώπη.

Στα άλλα ματς της ημέρας η Νις πέρασε με το εμφατικό 5-2 από την έδρα της Γκινγκάμπ, ενώ η Λιόν επικράτησε με 1-0 της Καέν.

Τα αποτελέσματα της 29ης αγωνιστικής:

Παρασκευή (9/3)

Στρασμπούρ - Μονακό 1-3 (18' Μπαοκέν / 5' Γιόβετιτς, 21' Ρόνι Λόπες, 41' Φαμπίνιο)

Σάββατο (10/3)

Παρί Σεν Ζερμέν - Μετς 5-0 (5' Μενιέ, 20' και 28' Ενκινκί, 45'+1 Εμπαπέ, 82' Τιάγκο Σίλβα)

Μπορντό – Ανζέ 0-0

Ντιζόν – Αμιάν 1-1 (69' Σαΐντ / 45'+2 Κονατέ)

Λιλ – Μονπελιέ 1-1 (41' Πεπέ / 63' Ρουσιγιό)

Ναντ – Τρουά 1-0 (86' Σάλα)

Ρεν - Σεντ Ετιέν 1-1 (86' Σαρ / 35' Σούμποτιτς)

Κυριακή (11/3)

Γκινγκάμπ - Νις 2-5 (9' πέν. Γκρενιέ, 83' αυτ. Μάρλον / 24', 47', 58', 90+2' Πλεά, 86' Σραρφί)

Λυών - Καέν 1-0 (63' Τραορέ)

Τουλούζ – Μαρσέιγ 1-2 (19' Μουμπέλ / 10' Οκάμπος, 78' Μήτρογλου)