16/04/2024
Γερμανία | Κυριακή 11 Μαρτίου 2018 - 22:51

Νίκη – θρίλερ για Ντόρτμουντ

Η ομάδα του Σωκράτη Παπασταθόπουλου ισοφαρίστηκε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων και πέτυχε το νικητήριο γκολ, τρία λεπτά αργότερα * Η ταυτότητα της αγωνιστικής

Νίκη με σενάριο… θρίλερ σημείωσε η Ντόρτμουντ επί της Άϊντραχτ Φρανκφούρτης με 3-2, το βράδυ της Κυριακής (11/3), στο παιχνίδι με το οποίο ολοκληρώθηκε η 26η αγωνιστική του γερμανικού πρωταθλήματος.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 11ο λεπτό με αυτογκόλ του Ρους αλλά ο Γιόβιτς στο 75’ ισοφάρισε σε 1-1.  Δύο λεπτά αργότερα ο Μπατσουαγί σημείωσε το 2-1 αλλά στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μπλούμ σημείωσε το 2-2 για να διαμορφώσει το τελικό 3-2 ο Μπατσουαγί στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Μπίρκι, Πίστσεκ, Ακαντζί, Τοπράκ, Σμέλτσερ, Νταχούντ (46' Βάιγκλ), Κάστρο, Πούλισιτς, Ρόις (87' Παπασταθόπουλος), Φίλιπ (62' Μπατσουαγί), Σίρλε

ΑΙΝΤΡΑΧΤ ΦΡΑΝΚΦΟΥΡΤΗΣ: Χραντέτσκι, Ρους, Αμπραάμ, Σαλσέντο (79' Μπλουμ), Ντα Κόστα, Χασέμπε, Μπόατενγκ, Τσάντλερ, Βολφ, Αλέ (67' Γιόβιτς), Ρέμπιτς (46' Ντε Γκουζμάν)

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΗΣ 26ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Τα αποτελέσματα

Παρασκευή (9/3)

Μάιντς - Σάλκε 0-1 (55’ Καλιγκιούρι)

Σάββατο (10/3)

Μπάγερν Μονάχου – Αμβούργο 6-0 (8', 81' Ριμπερί, 12', 19' , 90' Λεβαντόβσκι, 55' Ρόμπεν)
*Στο 86’ έχασε πέναλτι ο Λεβαντόφσκι για τη Μπάγερν

Χόφενχαϊμ – Βόλφσμπουργκ 3-0 (18' Σουλτς, 77' Γκναμπρί, 80' αυτ. Γκιλαβογκί)

Χέρτα Βερολίνου – Φράιμπουργκ 0-0

Ανόβερο – Άουγκσμπουργκ 1-3 (37' Σαλίφ Σανέ  -  26', 83' Γκρέγκοριτς, 45'+1 Κάτσαρ)

Λεβερκούζεν - Γκλάντμπαχ 2-0 (39’ Αλάριο, 90+3’ Μπραντ)

Κυριακή (11/3)

Στουτγκάρδη – Λειψία 0-0

Ντόρτμουντ - Άιντραχτ Φρανκφούρτης 3-2 (11' αυτ. Ρους, 77', 90+4' Μπατσουαγί - 75' Γιόβιτς, 90+1' Μπλουμ)