18/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 11 Μαρτίου 2018 - 17:16

Πήρε οξυγόνο ο Παναιγιάλειος

Οι «μελανόλευκοι» επιβλήθηκαν εντός έδρας με 2-1 του Αιγινιακού

Χαρακτήρα «τελικού» είχε για τον Παναιγιάλειο και η κυριακάτικη (11/3) εντός έδρας αναμέτρηση κόντρα στον Αιγινιακό, για την 21η αγωνιστική της Β’ Εθνικής.

Οι «μελανόλευκοι» ήθελαν τη νίκη ώστε να διατηρήσουν «ολοζώντανες» τις ελπίδες τους για παραμονή. Και τα κατάφεραν καθώς επικράτησαν με 2-1 κατακτώντας παράλληλα το δεύτερο τρίποντό τους, τους τελευταίους μήνες.

Έτσι, έφτασαν τους 20 βαθμούς και πλέον βρίσκονται στο -3 από τη ζώνη σωτηρίας. Αντίθετα, οι φιλοξενούμενοι διατηρήθηκαν στους 23 βαθμούς και συνεχίζουν και αυτοί να δίνουν τη δική τους «μάχη».

Ανώτεροι στο πρώτο ημίχρονο γηπεδούχοι, που έχασαν αρκετές ευκαιρίες κυρίως με τον Αγιούποφ. Ο Ρώσος μέσος απείλησε με στο 5’ και στο 13’ ενώ στο 20’ ο Καραγκιόζης μπλόκαρε το μακρινό, ψηλοκρεμαστό σουτ του Τζανουλίνου.

Η υπεροχή τους καρποφόρησε στο 26΄με τον Σταματή να παίρνει την κεφαλιά – πάσα του Αγιούποφ και με σουτ να γράφει το 1-0.

Στο 37’ ο Παναιγιάλειος πέτυχε και δεύτερο γκολ με τον Αγιούποφ, ωστόσο ακυρώθηκε ως οφσάιντ προκαλώντας τις διαμαρτυρίες των ανθρώπων του.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους αποβλήθηκε από τον πάγκο των γηπεδούχων ο Γιάννης Καλιτζάκης και στο 54’ ήρθε η ισοφάριση με προβολή του Ανδρικόπουλου μέσα από την περιοχή.

Πάντως, η απάντηση της ομάδας του Πέτρου Δημητρίου ήταν άμεσα και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ζαφειράκης μετά από ασίστ του Αγιούποφ έγραψε έκανε το 2-1.

Στα επόμενα λεπτά οι Αιγιώτες διατήρησαν τον έλεγχου του ματς, με το τελευταίο σφύριγμα να τους βρίσκει νικητές.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Γιαννουλάκης (Χανιών), με βοηθούς τους Καραλή (Ηπείρου) και Μαρνέζο (Χανίων). Τέταρτος ήταν ο Δραγάτης (Ανατολικής Αττικής).

Κίτρινες: 32’ Άγιούποφ, 65’ Σταματής, 77’ Δοξάκης, 80’ Τζανουλίνος – 40’ Τοπαλίδης, 51’ Γιαζιτζόγλου, 53’ Λιόλιος, 72’ Ανδρικόπουλος, 85’ Μπιλάλι

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ (Πέτρος Δημητρίου): Τσάπαλος, Γραμματίκας, Μλιώτης, Βλάχος, Γαβριηλίδης, Γκούμας, Τζανουλίνος, Σκαρτσίλας, Ζαφειράκης (89’ Τζένετ), Αγιούποφ (71’ Δοξάκης), Σταματής (90+3' Χαρίτος).

ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ (Κώστας Νικολαΐδης): Καραγκιόζης, Ανδρικόπουλος, Τοπαλίδης, Γιαζιτζόγλου, Λιόλιος, Αντωνιάδης (51’ Χότζιτς), Ζούρκος, Γκατσολάρι, Παπαδόπουλος (66’ Φουρτζίου), Πέριτς (70’ Μπιλάλι), Σοφιάνης.