26/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 10 Μαρτίου 2018 - 19:16

Θέλημα Ουάρντα και δικαιοσύνης να μην χάσει ο Ατρόμητος

Μοιρασμένο ματς στη Νέα Σμύρνη και 2-2 * Από οφσάιντ το πρώτο γκολ του Πανιωνίου * Ο Αιγύπτιος έγραψε το τελικό αποτέλεσμα στο 90'+3!

Στόχος του Ατρόμητου είναι η έξοδος στο Γιουρόπα Λιγκ, ωστόσο οι Περιστεριώτες θα παλέψουν ακόμα και για το... σεντόνι του Τσάμπιονς Λιγκ, αφού αρνούνται να χάσουν!

Η ομάδα του Νταμίρ Κάναντι, λοιπόν, έφυγε το Σάββατο (10/3) με το ισόπαλο 2-2 από τη Νέα Σμύρνη ενάντια στον Πανιώνιο και με 47 βαθμούς σε 25 αγωνιστικές έπιασε στην 3η θέση τον Ολυμπιακό, ενώ είναι στο -5 από τον δεύτερο ΠΑΟΚ, για τον οποίο εκκρεμεί βέβαια η τιμωρία αφαίρεσης των τριών πόντων.

Και όλα αυτά ενώ οι «κυανόλευκοι» δεν βρέθηκαν στην καλύτερή τους μέρα, ωστόσο έδειξαν εκ νέου ότι έχουν αποκτήσει στόφα και χαρακτήρα μεγάλης ομάδας, αφού γύρισαν από το εις βάρος τους 2-0 και με τον Πανιώνιο να έχει ανοίξει το σκορ με γκολ - οφσάιντ του Σπιριντόνοβιτς, με τον Ουάρντα να δείχνει ξανά την κλάση του με το υπέροχο τέρμα που σημείωσε στο φινάλε.

Από την πλευρά τους, οι «κυανέρυθροι» απέτυχαν να διαχειριστούν το καθαρό τους προβάδισμα, δείχνοντας... κλαταρισμένοι μετά το 70' και μάλλον δεν είναι τυχαίο που αποχώρησαν τραυματίες ο Σαββίδης και ο Σαραμαντάς.

Με 33 βαθμούς ο Πανιώνιος, που είχε σε πολύ καλή κατάσταση τον Μασούρα και τον Βλάχο, μοιράζεται για την ώρα την 5η θέση με τον Αστέρα Τρίπολης, χάνοντας την ευκαιρία να αποκτήσει πλεονέκτημα στη μάχη για το ευρωπαϊκό εισιτήριο, σε ένα παιχνίδι που ήταν μοιρασμένο και η ισοπαλία αποδίδει δικαιοσύνη.

Πολλά λάθη...

Το πρώτο ημίχρονο κινήθηκε στη μετριότητα, αφού κυριάρχησαν τα πολλά λάθη στο χώρο της μεσαίας γραμμής και τα ουκ ολίγα «πουλήματα» της μπάλας.

Μετά το αναγνωριστικό δεκάλεπτο οι Νεοσμυρνιώτες πήραν τα ηνία, χωρίς πάντως να δημιουργήσουν ιδιαίτερη ανησυχία στον Γιαννιώτη, με τις καλές ευκαιρίες άλλωστε να είναι ελάχιστες στο πρώτο μισό του αγώνα.

Οι Περιστεριώτες ισορρόπησαν μετά το ημίωρο, απείλησαν με τον Γιαννούλη σε μία περίπτωση και το 0-0 με το οποίο πήγαν στα αποδυτήρια οι δύο αντίπαλοι εν πολλοίς κρίνεται δίκαιο.

Ματσάρα στο δεύτερο ημίχρονο...

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να μπαίνουν πολύ δυνατά και να ανοίγουν το σκορ με τον Σπιριντόνοβιτς στο 48', ο οποίος, πάντως, ήταν ελάχιστα εκτεθειμένος μετά την ασίστ του Σαββίδη, συνεπώς υπήρχε οφσάιντ και το γκολ δεν έπρεπε να μετρήσει.

Οι «κυανέρυθροι» επέβαλαν το ρυθμό τους και στο 59' ήρθε και το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Σπιριντόνοβιτς, με τον Κάναντι να αντιδρά άμεσα και να ρίχνει στο παιχνίδι Κωτσόπουλο, Σάκιτς και Ντιγκινί αντί των Ντάουντα, Κιβρακίδη και Ούμπιντες.

Οι αλλαγές έπιασαν τόπο, ο Ατρόμητος μείωσε γρήγορα με δυνατή κεφαλιά του νεαρού Kωτσόπουλου στο 65', για να κυριαρχήσει στο τελευταίο 20λεπτο και πιέζοντας για την ισοφάριση.

Εντέλει, φάνηκε περίτρανα ότι ο... επιμένων νικά, ισοφαρίζει για την ακρίβεια, και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ουάρντα με θαυμάσια κεφαλιά αξιοποίησε τη σέντρα του Ντιγκινί από δεξιά και έγραψε το τελικό 2-2, «Χ» που κρίνεται δίκαιο.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Βάτσιος του Συνδέσμου Δυτικής Αττικής με βοηθούς τον Κουράκη του Συνδέσμου Ηρακλείου και τον Φωτόπουλο του Συνδέσμου Αθηνών.

Κίτρινες: 89' Βλάχος - 20' Καρασαλίδης, 36' Ρισβάνης, 90'+4 Ουάρντα.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μιχάλης Γρηγορίου): Kότνικ, Βλάχος, Μπανανά, Σταυρόπουλος, Σαραμαντάς (80' λ. τρ. Μπραχίμι), Κόρμπος, Σιώπης, Μασούρας, Σπιριντόνοβιτς, Σαββίδης (70' λ. τρ. Παπαγεωργίου), Ντουρμισάι (61' Νίλσεν).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Νταμίρ Κάναντι): Γιαννιώτης, Κιβρακίδης (64' Σάκιτς), Ρισβάνης, Καρασαλίδης, Γιαννούλης, Μάντσον, Μπουσούλατζιτς, Ούμπιντες (61' Ντιγκινί), Ουάρντα, Μπρούνο, Ντάουντα (61' Κωτσόπουλος).