04/05/2024
Μπάσκετ | Σάββατο 10 Μαρτίου 2018 - 09:15

Έκαναν… όργια οι Έλληνες στο NBA (video)

Διαβάστε και δείτε τα κατορθώματα των Αντετοκούνμπο, Κουφού, Ντόρσεϊ, στους αγώνες που έγιναν τα ξημερώματα του Σαββάτου, στην άλλη άκρη του Ατλαντικού

Με πρώτο σκόρερ τον Μίντλτετον που σημείωσε 30 πόντους και άξιο συμπαραστάτη τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, οι Μιλκγουόκι Μπακς επικράτησαν στον αγώνα που έγινε τα ξημερώματα του Σαββάτου (10/3) των Νικς με 120-112, και επέστρεψαν στις επιτυχίες.

Ο Έλληνας άσος πέτυχε 28 πόντους με 7/15 δίποντα, 14/18 βολές πήρε 10 ριμπάουντ, έδωσε 5 ασίστ, είχε 2 κλεψίματα, 2 τάπες και ένα λάθος σε 35 λεπτά που αγωνίστηκε.

Ο άσος του Μιλγουόκι ήταν αυτός που έδωσε το σύνθημα της αντεπίθεσης καθώς πέτυχε 13 από τους 28 πόντους του στην τέταρτη περίοδο, που ξεκίνησε για τους Μπακς με επιμέρους σκορ 19-7.

Έγραψε ιστορία ο Ντόρσεϊ

Μπορεί οι Ατλάντα Χοκς να έχασαν με 112-87 από τους Πέισερς εκτός έδρας, ο αγώνας ήταν όμως, ιστορικός για τον Τάιλορ Ντόρσεϊ.

Ο Έλληνας γκαρντ σημείωσε 18 πόντους με 3/7 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 3/3 βολές σημειώνοντας νέο ρεκόρ καριέρας ενώ πήρε και τέσσερα ριμπάουντ.

Πρωταγωνιστής ο Κουφός

Ο Κώστας Κουφός ολοκλήρωσε το τρίο των επιτυχημένων εμφανίσεων των Ελλήνων , τα ξημερώματα στο NBA.

Στη νίκη των Κινγκς κόντρα στους Μάτζικς με 94-88, τελείωσε το παιχνίδι με double - double σημειώνοντας 18 πόντους με 9/12 δίποντα ενώ πήρε και 13 ριμπάουντ.

Τα αποτελέσματα των αγώνων που έγιναν τα ξημερώματα στην άλλη άκρη του Ατλαντικού.

Πίστονς - Μπουλς 99-83
Πέισερς - Χοκς 112-87
Ράπτορς - Ρόκετς 108-105
Γκρίζλις - Τζαζ 78-95
Μπακς - Νικς 120-112
Πέλικανς - Ουίζαρντς 97-116
Νάγκετς - Λέικερς 125-116
Μπλέιζερς - Ουόριορς 125-108