19/04/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Πέμπτη 1 Μαρτίου 2018 - 21:34

Nίκησε ΑΕΚ και Ζαχαριάδη η ΑΕΛ

Ψυχωμένοι οι «βυσσινί», 2-1 με ανατροπή και μικρό προβάδισμα... * Δεν είδε καθαρό φάουλ ο ρέφερι στο ξεκίνημα του γκολ της Ένωσης

Η λαχτάρα της για διακριση ξεπέρασε κάθε εμπόδιο... Η ΑΕΛ κέρδισε το βράδυ της Πέμπτης (1/3) με 2-1 την ΑΕΚ στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τους «4» του Κυπέλλου Ελλάδας και πήρε έτσι μικρό προβάδισμα για να προκριθεί στον τελικό του θεσμού.

Η νίκη των Θεσσαλών ήρθε με μια σπουδαία ανατροπή, αλλά και κόντρα στην απόφαση του διαιτητή Πραξιτέλη Ζαχαριάδη να μετρήσει το γκολ του Μασούντ, με το οποίο προηγήθηκαν οι «κιτρινόμαυροι» στο 51' κι ενώ στο ξεκίνημα της φάσης ο Μοράν έκανε ξεκάθαρο φάουλ στον Γουάλας.

Οι παίκτες του Ράτκο Ντόστανιτς πείσμωσαν, ισοφάρισαν άμεσα και στις καθυστερήσεις ο Κρίζμαν βρήκε δίχτυα, δίνοντας το έναυσμα για ξέφρενους πανηγυρισμούς στο ΑΕL FC Arena.

Έτσι, οι γηπεδούχοι ελπίζουν βάσιμα πια στη συμμετοχή τους στον τελικό για πρώτη φορά μετά το 2007, αν και σίγουρα θα είχαν περισσότερες πιθανότητες εφόσον δεν είχε μετρήσει το τέρμα του «Δικεφάλου», με τους Ντέλετιτς, Μιλοσάβλιεβιτς και Ναζλίδη να είναι οι κορυφαίοι των νικητών.

Από την πλευρά της, η Ένωση είχε τις ευκαιρίες για το 1-2, δεν τις αξιοποίησε και στο τέλος το πλήρωσε, με τον Μανόλο Χιμένεθ να έχει να διαχειριστεί και ένα ακόμη πρόβλημα τραυματισμού που προέκυψε και αφορά τον Χουλτ.

Δεν απέδωσε η επιλογή του Ισπανού τεχνικού να χρησιμοποιήσει μαζί στον άξονα τους πολύ βαρείς Αϊντάρεβιτς και Μοράν, εξαιρετικός σε ένα ακόμη παιχνίδι ο Χριστοδουλόπουλος, που είχε και δοκάρι, αλλά δεν πήρε βοήθειες από Μπακασέτα και Κλωναρίδη.

Νεύρα ένα σωρό, μπάλα σχεδόν καθόλου...

Στo πρώτο ημίχρονο κυριάρχησαν τα νεύρα, οι πολλές δυνατές μονομαχίες και από μπάλα... λίγα πράγματα στο AEL FC Arena.

Και μόνο από το γεγονός ότι ο διαιτητής Ζαχαριάδης πρόλαβε να δείξει έξι κίτρινες κάρτες, γίνεται αντιληπτό ότι οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να βρουν ρυθμό και σε έναν πολύ κακό αγωνιστικό χώρο άλλωστε.

Ελάχιστες οι καλές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες και μοιραία το 0-0 ήταν το αποτέλεσμα με το οποίο «βυσσινί» και «κιτρινόμαυροι» πήγαν στα αποδυτήρια.

Έγινε ματσάρα...

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν ευτυχώς πολύ καλύτερο και άκρως ενδιαφέρον, κάτι που φαίνεται πως οφείλεται στο τέρμα που πέτυχε νωρίς ο Μασούντ.

Η ΑΕΛ έβγαλε ορμή και ένταση στο παιχνίδι της, αντέδρασε ως μεγάλη ομάδα και για ένα τέταρτο... έβαλε στα σχοινιά τους φιλοξενούμενους, με τον Ναζλίδη στο 57' να αξιοποιεί από την άσπρη βούλα το πέναλτι που κέρδισε από τον Λαμπρόπουλο, ενώ ο φορ των «βυσσινί» είχε και δοκάρι στο 63'.

Μετά το 70' η ΑΕΚ ανέβασε με τη σειρά της την απόδοσή της, δεν ήταν όμως αποτελεσματική στις ευκαιρίες της, με κυριότερη βέβαια το δοκάρι του Χριστοδουλόπουλου στο 75' κι ενώ εν συνεχεία ο Μασούντ δεν μπόρεσε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.

Πάνω κάτω πήγαιναν, λοιπόν, οι δύο ομάδες, υπήρχαν πολλοί κενοί χώροι και η αληθεια είναι ότι πιο πιθανό έδειχνε το 1-2 παρά το 2-1.

Ωστόσο, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Λεοζίνιο, που μετρούσε λίγα λεπτά παρουσίας στον αγωνιστικό χώρο, είχε το καθαρό μυαλό να κάνει εξαιρετική ασίστ στον Κρίζμαν, με τον Κροάτη να πετυχαίνει το νικητήριο τέρμα και τους Θεσσαλούς να ονειρεύονται με το δίκιο τους την πρόκριση.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Ζαχαριάδης του Συνδέσμου Μακεδονίας με βοηθούς από τον ίδιο Σύνδεσμο τους Δημητριάδη και Μερκενίδη.

Κίτρινες: 17' Φατιόν, 30' Ναζλίδης, 35' Μιλοσάβλιεβιτς, 42' Γουάλας - 13' Λαμπρόπουλος, 30' Βράνιες, 55' Mασούντ, 73' Χριστοδουλόπουλος.

ΑΕΛ (Ράτκο Ντόστανιτς): Μπόζοβιτς, Μασούρας, Γκόλιας, Ζίζιτς, Γουάλας, Φατιόν, Μιλοσάβλιεβιτς (90'+1 Γιοβάνοβιτς), Ντέλετιτς, Αγκάνοβιτς (81' λ. τρ. Λεοζίνιο), Κρίζμαν, Ναζλίδης (86' Χούμπτσεφ).

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Μπάρκας, Μπακάκης, Βράνιες, Λαμπρόπουλος, Χουλτ (79' λ. τρ. Γκάλο), Αϊντάρεβιτς, Μοράν, Χριστοδουλόπουλος, Μασούντ, Μπακασέτας, Κλωναρίδης (69' Γαλανόπουλος).