19/04/2024
Champions League | Τετάρτη 21 Φεβρουαρίου 2018 - 23:44

Κράτησε η Γιουνάιτεντ, ανατροπή η Σαχτάρ

Οι «κόκκινοι διάβολοι» πήραν το 0-0 από τη Σεβίλλη * Πατώντας γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο οι Ουκρανοί επικράτησαν 2-1 της Ρόμα

Πήρε αυτό που ήθελε... Για να μη χάσει έπαιξε το βράδυ της Τετάρτης (21/2) η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και πέτυχε τον πρώτο της στόχο κόντρα στη Σεβίλλη στο «Σάντσεθ Πιχουάν» κάνοντας με αυτό τον τρόπο βήμα πρόκρισης.

Το αποτέλεσμα αφήνει ανοιχτούς λογαριασμούς για τη ρεβάνς, αλλά δεδομένου ότι αυτή είναι στο γήπεδό της η ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο έχει πάρει προβάδισμα. Είναι, άλλωστε, και το φαβορί κόντρα σε έναν αντίπαλο που στάθηκε πάντως αρκετά καλά σε ένα ματς με λίγες φάσεις.

Κλειστά θέλησε να πάει το ματς η Γιουνάιτεντ. Ήταν εμφανές πως ο πρώτος στόχος ήταν να μη χάσει και γι' αυτό δεν έπαιρνε το παραμικρό ρίσκο. Οι γραμμές ήταν κοντά και αυτό δεν άλλαξε με την αναγκαστική αλλαγή του Ερέρα, αφού και ο Πογκμπά, που τον αντικατέστησε, έπαιζε χαμηλά.

Ούτε η Σεβίλλη ρίσκαρε από την πλευρά της και για τα δικά της δεδομένα δεν ήταν και τόσο επικίνδυνη από τα πλάγια. Ο Νάβας με τα ανεβάσματά του προσπάθησε να δημιουργήσει κάποια ρήγματα, αλά από εκεί και πέρα δεν υπήρχε κάτι το ιδιαίτερο.

Οι καλές στιγμές ήταν λίγες με τους Άγγλους να έχουν μία στο 25' με το σουτ του Λουκάκου στην κίνηση και τη Σεβίλλη να πατάει γκάζι προς το φινάλε του πρώτου μέρους. Έχοντας κερδίσει πολλά κόρνερ μπόρεσε να εκμεταλλευτεί ένα εξ αυτών στο 45' και να απειλήσει με τον Ενζοζί, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Ντε Χέα έδειξε την κλάση του σε κεφαλιά του Μουριέλ.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν διέφερε πολύ. Ο ένας περίμενε το λάθος του άλλου και φοβόταν να κάνει το κάτι παραπάνω. Η Σεβίλλη ήταν εκείνη που είχε μία ελαφρά υπεροχή και κυκλοφορούσε περισσότερο την μπάλα, αλλά δεν μπορούσε να πατήσει στην αντίπαλη περιοχή.

Όσο περνούσαν τα λεπτά, οι δύο ομάδες έμοιαζαν να βολεύονται με το 0-0. Μοντέλα και Μουρίνιο δεν έκαναν κάτι το ιδιαίτερο για να αλλάξουν τα πράγματα με τον Πορτογάλο να βάζει στο τελευταίο τέταρτο πιο φρέσκους μεσοεπιθετικούς για να χτυπήσουν στην κόντρα. Τελικά αυτό δεν έγινε και το γκολ δεν ήρθε για κανέναν.

ΣΕΒΙΛΛΗ: Σέρχιο Ρίκο, Χεσούς Νάβας, Μερκάδο, Λενγκλέ, Σέρχιο Εσκουδέρο, Ενζονζί, Μπανέγα (89' Πισάρο), Πάμπλο Σαράμπια, Χοακίν Κορέα, Φράνκο Βάσκες, Μουριέλ (85' Σάντρο Ραμίρεθ).

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: Ντε Χέα, Βαλένσια, Λίντελεφ, Σμόλινγκ, Άσλεϊ Γιανγκ, Μάτιτς, Αντέρ Ερέρα (18' λ. τρ. Πογκμπά), ΜακΤόμινεϊ, Μάτα (80' Μαρσιάλ), Αλέξις Σάντσες (75' Ράσφορντ), Λουκακού.

Πάτησε γκάζι και το έφερε τούμπα

Στο άλλο ματς της βραδιάς για τους «16» του Τσάμπιονς Λιγκ η Σαχτάρ ξεκαθάρισε σε όλους πως είναι πολύ πιο δύσκολος αντίπαλος απ' ό,τι κάποιοι περίμεναν. Βρέθηκε πίσω στο σκορ, αντέδρασε εξαιρετικά και θα μπορούσε μάλιστα να έχει κερδίσει και με μεγαλύτερο σκορ.

Φυσικά το προβάδισμά της είναι μικρό δεδομένου ότι η ρεβάνς είναι στη Ρώμη, όμως, όλα γίνονται και ειδικά από τη στιγμή που οι Ουκρανοί διαθέτουν μερικούς εξαιρετικούς μεσοεπιθετικούς, οι οποίοι στο ανοιχτό γήπεδο μπορούν να προκαλέσουν πολλά προβλήματα.

Το ματς ήταν ισορροπημένο στο πρώτο μέρος με τις δύο ομάδες να έχουν η κάθε μία τις καλές της στιγμές. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στο γκολ με τους Τζέκο και Φάσιο στο 6', ενώ τελικές είχαν και οι Ουκρανοί, οι οποίοι όμως έδειχναν να μην πατούν τόσο καλά.

Ο Τζέκο ήταν μόνιμη πηγή κινδύνου. Έπαιρνε πολλές μονομαχίες και είτε τελείωνε τις φάσεις είτε τροφοδοτούσε τους συμπαίκτες του με χαρακτηριστικότερο παράδειγμα ό,τι έγινε στο 41'. Ο Βόσνιος επιθετικός έσπασε για τον Ουντέρ και ο τελευταίος άνοιξε το σκορ με το πέμπτο γκολ του στα τελευταία τέσσερα ματς.

Ωστόσο, στο δεύτερο ημίχρονο τα πάντα άλλαξαν. Η Σαχτάρ ήταν εξαιρετική, πάτησε γκάζι και έβγαλε πολλές φάσεις. Σε αυτό βοήθησε και η γρήγορη ισοφάριση, η οποία της έδωσε ψυχολογία. Στο 52' ο Ρακίτσκι έκανε μία βαθιά μπαλιά, ο Φακούντι Φερέιρα πήγε πρώτος στην μπάλα, άδειασε τον Μανωλά και με πλασέ έγραψε το 1-1.

Η πίεση στη συνέχεια ολοένα και αυξανόταν με τον Άλισον να κάνει μία εντυπωσιακή επέμβαση στο 55' σε σουτ του Μάρλος και άλλη μία οκτώ λεπτά μετά σε σουτ του Τάισον. Η Ρόμα δεν κρατούσε μπάλα, δεν μπορούσε να ακολουθήσει την ταχύτητα των Ουκρανών και φαινόταν πως η ανατροπή είναι θέμα χρόνου.

Τελικά έγινε στο 71' με τον Φρεντ να κάνει το 2-1 με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ. Έχοντας πάρει το προβάδισμα η Σαχτάρ θα μπορούσε να παίξει για να το κρατήσει, αλλά δεν το έκανε. Έψαξε και τρίτο γκολ και το άγγιξε στο 90'+3. Ωστόσο, ο Πέρες έβγαλε πάνω στη γραμμή το πλασέ του Φερέιρα και βοήθησε έτσι τους Ρωμαίους να έχουν αρκετές ελπίδες πρόκρισης.

ΣΑΧΤΑΡ: Πιάτοβ, Μπουτκό, Κρίβτσοβ (45'+3 Οντέτς), Ρακίτσκι, Ισμαΐλι, Στεπανένκο, Φρεντ, Τάιζον, Μάρλος, Μπερνάρντ, Φακούντο Φερέιρα.

ΡΟΜΑ: Άλισον, Φλορέντσι (72' Μπρούνο Πέρες), Μανωλάς, Φάσιο, Κολάροβ, Ντε Ρόσι, Στρόουτμαν, Ναϊνγκολάν (83' Ντεφρέλ), Τζενγίζ Ουντέρ (72' Ζέρσον), Περότι, Τζέκο.

Αναλυτικά το πρόγραμμα των πρώτων αγώνων των «16» (όλα τα ματς ξεκινούν στις 21.45):

Τρίτη (13/2)

Γιουβέντους - Τότεναμ 2-2 (2' και 9' πέν. Ιγκουαΐν - 35' Κέιν, 72' Έρικσεν)

* Στο 45'+2 χαμένο πέναλτι για τη Γιουβέντους με τον Ιγκουαΐν.

Βασιλεία - Μάντσεστερ Σίτι 0-4 (14' και 53' Γκιουντογάν, 18' Μπεράρντο Σίλβα, 23' Αγκουέρο)

Τετάρτη (14/2)

Πόρτο - Λίβερπουλ 0-5 (25', 53' και 85' Μανέ, 29' Σαλάχ, 69' Φιρμίνο)

Ρεάλ Μαδρίτης - Παρί Σεν Ζερμέν 3-1 (45' πέν. και 83' Ρονάλντο, 86' Μαρσέλο / 33' Ραμπιό)

Τρίτη (20/2)

Τσέλσι - Μπαρτσελόνα 1-1 (62' Ουίλιαν / 75' Μέσι)

Μπάγερν Μονάχου - Μπεσίκτας 5-0 (43' και 66' Τόμας Μίλερ, 52' Κομάν, 79' και 88' Λεβαντόφσκι)

* Στο 16' αποβλήθηκε ο Βίντα για την Μπεσίκτας με απευθείας κόκκινη.