08/05/2024
Πρωτάθλημα | Τρίτη 20 Φεβρουαρίου 2018 - 17:34

Διεύρυνε το σερί ο ΑΟΧ-Κισσαμικός

Ακόμα μία εντός έδρας νίκη για τους Χανιώτες, 2-0 την Καλλιθέα

Νικηφόρα συνέχισε την πορεία του στο πρωτάθλημα της Β' Εθνικής ο ΑΟΧ/Κισσαμικός.

Οι Χανιώτες επικράτησαν εντός έδρας με 2-0 της Καλλιθέας την Τρίτη (20/2), στον αγώνα που έριξε την αυλαία της 17ης αγωνιστικής, σημειώνοντας το πέμπτο συνεχόμενο τρίποντό τους στα Περιβόλια.

Έτσι, βρίσκονται – μαζί με τον ΑΟΤ - στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 30 βαθμούς, έχοντας και ένα ματς λιγότερο (αυτό με τη Βέροια).

Αντίθετα, η αθηναϊκή ομάδα διατηρήθηκε δέκατη πέμπτη και συνεχίζει να δίνει τη «μάχη» της για την παραμονή.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να επιβάλουν τον ρυθμό τους από το ξεκίνημα του αγώνα. Στο 13’ ο Συριόπουλος σταμάτησε τον Σάλιακα, πριν αυτός γίνει επικίνδυνος και σουτάρει από κοντά ενώ στο 22’, το σουτ του άσου των «δελφινιών» πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Τελικά, το 1-0 ήρθε ένα λεπτό αργότερα… Ο Λέο πάσαρε στον Ξυδά, ο οποίος έκανε την ασίστ στον Τόλι που με σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Οι Χανιώτες διατήρησαν τα ηνία και με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου. Μάλιστα, στο 58’ κατάφεραν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους, όταν μετά από προσπάθεια του Φουάση, ο Ξύδας επωφελήθηκε και με σουτ νίκησε τον Θεοδωράκη.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και στο 83’ έχασαν τεράστια ευκαιρία. Από σουτ του Σμυρλή, ο Λαζαρίδης απέκρουσε και στην επαναφορά το νέο σουτ του Γκέτσι, βρήκε πάνω στον Τόλι και κατέληξε κόρνερ.

Το ματς ολοκληρώθηκε με ακόμα μία χαμένη ευκαιρία για την αθηναϊκή ομάδα, καθώς το σουτ του Χοτζάλι ήταν άστοχο

Διαιτητής ήταν ο Λάμπρου (Εύβοιας), με βοηθούς τους Φίλο (Βοιωτίας) και Δασκαλάκη (Ηρακλείου).

Κίτρινες: 36’ Φουάσης, 60’ Ξύδας - 9’ Ντιακιτέ, 30’ Συριόπουλος

Κόκκινες: -

ΑΟΧ/ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ (Γιώργος Πετράκης): Λαζαρίδης, Τόλι, Παντελάκης, Ζιούλης, Φουάσης, Σελινιωτάκης (73’ Γκίνη), Λεμονής, Ξύδας (66’ Αποστολίδης), Σάλιακας, Χαλκιαδάκης, Λέο (84’ Νικόλτσης).

ΚΑΛΛΙΘΕΑ (Γιώργος Κορακάκης): Θεοδωράκης, Ντιακιτέ, Παπαγγελής, Συριόπουλος, Σεζάι, Καντέ, Σμυρλής, Μίγγος (59’ Γλυνός), Μήλιος (75’ Παυλής), Ζυγκερίδης (63’ Χοτζάλι), Γκέτσι.