28/03/2024
Μπάσκετ | Κυριακή 18 Φεβρουαρίου 2018 - 22:35

Το σήκωσε η Μπαρτσελόνα

Οι «μπλαουγκράνα» πήραν το Κύπελλο κερδίζοντας 92-90 τη Ρεάλ * Καθαρό φάουλ δεν δόθηκε στους Μαδριλένους στην τελευταία φάση

Τέλος στην ανομβρία της Μπαρτσελόνα δόθηκε το βράδυ της Κυριακής (18/2), αφού οι Καταλανοί σήκωσαν τρόπαιο για πρώτη φορά μετά από 868 μέρες, ήτοι 2,5 χρόνια. Στον τελικό του Copa Del Rey αντιμετώπισε τη Ρεάλ και την κέρδισε με 92-90.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά από την έναρξη του δεύτερου οι Καταλανοί πάτησαν γκάζι. Η διαφορά στην πορεία έφτασε κοντά και στους 20 πόντους και χρειάστηκε μία δυναμική επιστροφή της Ρεάλ για να γίνουν δραματικά τα τελευταία λεπτά.

Οι Μαδριλένοι γύρισαν από το -13 στο 36' και προς το τέλος είχαν την ευκαιρία ακόμα και να περάσουν μπροστά. Η αστοχία του Κοζέρ, όμως, δεν της έδωσε τη δυνατότητα να πάει το ματς στην παράταση σε συνδυασμό με το λάθος των διαιτητών.

Στην τελευταία φάση του ματς με το σκορ στο 92-90 ο Τζεφ Τέιλορ πήγε για φόλοου. Του έγινε ξεκάθαρο φάουλ από τον Βίκτορ Κλαβέρ, αλλά δεν σφυρίχτηκε τίποτα. Να σημειωθεί, μάλιστα, ότι οι τρεις διαιτητές (Ντάνιελ Ιερεθουέλο, Κάρλος Περούγκα και Εμίλιο Πέρεθ) σφυρίζουν στην Ευρωλίγκα.

Τέλος, ο Τομά Ερτέλ αναδείχθηκε πολυτιμότερος παίκτης του Copa del Rey. Ήταν εξαιρετικός και στα τρία ματς που έδωσε η Μπαρτσελόνα κόντρα σε Μπασκόνια (20 πόντοι, 9 ασίστ), Γκραν Κανάρια (12 πόντοι, 14 ασίστ) και Ρεάλ Μαδρίτης (8 πόντοι, 7 ασίστ).

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 34-40, 52-67, 90-92.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 2, Ντόντσιτς 14 (1/8 σουτ, 12/16 βολές), Καμπάσο 14, Ταβάρες 2, Τόμπκινς 17 (5/5 τρίποντα), Ράντολφ 2, Φερνάντεθ 14 (2), Αγιόν 3, Κάρολ 18 (3/3 δίποντα, 4/7 τρίποντα), Τέιλορ 2, Ρέγιες 2.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πέσιτς): Χάνγκα 12 (2), Ερτέλ 8 (4/12 σουτ, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Σάντερς 12 (1), Τόμιτς 17 (8/9 δίποντα, 1/2 βολές), Μοερμάν 4 (4/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Ρίμπας 21 (4/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 7/8 βολές, 7 λάθη), Οριόλα 9 (2), Κόπονεν 2, Κλαβέρ 7 (5 ριμπάουντ), Ναβάρο.