29/03/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 18 Φεβρουαρίου 2018 - 18:08

Του έκοψε τη φόρα

Η Α.Ε. Καραϊσκάκης νίκησε τον Απόλλωνα Λάρισας με 2-0, τον έφτασε στους 25 βαθμούς  και έβαλε τέλος στο σερί του

Η άμυνα και η έδρα έδωσαν στην Α.Ε. Καραϊσκάκης τη νίκη κόντρα στον Απόλλωνα Λάρισας με 2-0, στον αγώνα που έγινε το μεσημέρι της Κυριακής (18/2), για την τελευταία αγωνιστική του α’ γύρου στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής.

Οι ποδοσφαιριστές του Σάκη Παπαβασιλείου εκμεταλλεύτηκαν την έδρα τους, στην οποία από το ξεκίνημα της περιόδου έχουν έξι νίκες, μία ισοπαλία και δύο ήττες (από Παναχαϊκή και Τρίκαλα)  και με το τρίποντο που κατέκτησαν έφτασαν τους 25 βαθμούς και βρίσκονται πλέον στο +8 από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Στους τρεις τελευταίους αγώνες μάλιστα, όπου είναι αήττητοι, με Απόλλωνα Λάρισας, Απόλλωνα Καλαμαριάς και Παναιγιάλειο διατήρησαν ανέπαφη την εστία τους.

Ο Απόλλων Λάρισας πήγε στο Δημοτικό Γήπεδο Αγίων Αναργύρων με κεκτημένη ταχύτητα αλλά… φρέναρε απότομα. Πέντε αγώνες αήττητη, με τέσσερις σερί νίκες ήταν η ομάδα του Νίκου Θεοδοσιάδη, που τελικά γνώρισε την ήττα, δίκαια με βάση την απόδοση που είχε, και παρέμεινε στους 25 βαθμούς όπου την έπιασε η Α.Ε. Καραϊσκάκης.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, κυρίως στο α’ ημίχρονο, και έφτασαν πιο εύκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ, στο τρίποντο. Προηγήθηκαν στο 21ο λεπτό με κεφαλιά του Λουκίνα έπειτα από φάουλ του Δημητριάδη, είχαν και άλλες κλασσικές ευκαιρίες για να σκοράρουν όπως το σουτ από τον Χούσο που απομάκρυνε πάνω στη γραμμή ο Ανδρέου στο 44’ ή το δοκάρι στο σουτ του Μακρίδη στο 75΄έπειτα από απόκρουση του Παϊτέρη.

Τελικά έφτασαν στο γκολ με το οποίο «κλείδωσαν» τη νίκη, οχτώ λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα, με δυνατό σουτ σουτ Χούσου στο 81’.

Στο 22’ οι της Α.Ε. Καραϊσκάκης διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι σε μαρκάρισμα του Ανδρέου στο Χούσο αλλά ο διαιτητής Παπαδόπουλος είχε αντίθετη γνώμη.

Ο Απόλλων Λάρισας δεν θύμισε σε τίποτα την πολύ καλή ομάδα των τελευταίων αγωνιστικών. Παρουσιάστηκε νωθρός, με προβλήματα στην κυκλοφορία της μπάλας και αν δεν ήταν ο τερματοφύλακας Παϊτέρης θα είχαν γνωρίσει βαριά ήττα. Οι φιλοξενούμενοι μόλις τρεις φορές απείλησαν την αντίπαλη εστία, στο 14’ σε φάουλ του Κανούλα (έδιωξε ο Μέλκας), και στο β’ ημίχρονο σε μακρινό σουτ του Μαυριά στο 69’ (έδιωξε πάλι ο τερματοφύλακας της Α.Ε. Καραϊσκάκης) και με κεφαλιά του Τσιλούλη που πέρασε άουτ.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Παπαδόπουλος του Συνδέσμου Αχαΐας με βοηθούς τον Οικονόμου του Συνδέσμου Αχαΐας και τον Σκορδίλη του Συνδέσμου Κέρκυρας.

Κίτρινες: 43' Μακρής, 62' Μπεκατώρος, 78' Παπανίκου, 80' Χούσος, 80' Λουκίνας, 89’ Μακρίδης  - 32' Καρακατσάνης, 62' Σκούπρας.

Κόκκινες: 88' Σκούπρας.

Α.Ε. ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ (Σάκης Παπαβασιλείου): Μέλκας, Παπανίκου, Μπεκατώρος, Καραγιαννίδης, Νικολόπουλος, Χούσος (88' Ρανγκέλοφ), Μακρής, Ψιάνος (71' Κόλλινς), Δημητριάδης, Κυριάκης (59' Mακρίδης), Λουκίνας.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ (Νίκος Θεοδοσιάδης): Παϊτέρης, Σκούπρας, Κουρτεσιώτης, Παπαζαχαρίας, Β. Ανδρέου, Ιβανίδης (46' Σουλίδης), Χατζής, Μαυριάς, Τσιλούλης (72' Γαρυφαλλόπουλος), Κανούλας, Καρακατσάνης.