26/04/2024
Γερμανία | Σάββατο 17 Φεβρουαρίου 2018 - 18:42

Το πήρε στα… χασομέρια η Μπάγερν Μονάχου

Ακόμα μία νίκη για τους Βαυαρούς, 1-2 τη Βόλφσμπουργκ * Νικητής ο Ρέτσος στη «κόντρα» με τον Κυριάκο Παπαδόπουλο

Δεν βγαίνει από τις ράγες του το τρένο που λέγεται Μπάγερν Μονάχου… Οι πρωταθλητές Γερμανίας πέρασαν και από την έδρα της Βόλφσμπουργκ (1-2) το Σάββατο (17/2) και συνεχίζουν να προελαύνουν στη Μπουντεσλίγκα.

Μπορεί να δυσκολεύτηκαν αλλά έστω και στις καθυστερήσεις οι Βαυαροί έβαλαν στο τσεπάκι ακόμα τρεις βαθμούς.

Ο Ντιντάβι στο 8’ έβαλε σε θέση οδηγού τους γηπεδούχους, με τον Ρόμπεν να μη μπορεί να ισοφαρίσει στο 55’ αστοχώντας σε πέναλτι.

Ωστόσο ότι δεν κατάφερε ο Ολλανδός, το πέτυχε στο 64’ ο Βάγκνερ κάνοντας το 1-1.

Στη συνέχεια ο Χάινκες έριξε στο ματς τον Λεβαντόφσκι και εκείνος τον δικαίωσε στις καθυστερήσεις, καθώς με πέναλτι στο 90+1’ χάρισε τη νίκη στους φιλοξενούμενους.

Από εκεί και πέρα, στον ελληνικό «εμφύλιο» η Λεβερκούζεν του Ρέτσου νίκησε εκτός έδρας με το ίδιο σκορ το Αμβούργο του Κυριακού Παπαδόπουλου ενώ η Φράιμπουρκ επικράτησε με 1-0 της Βέρντερ Βρέμης,

Το ματς μεταξύ Κολωνίας και Ανόβερου έληξε 1-1.

ΒΟΛΦΣΜΠΟΥΡΓΚ: Καστέλς, Γιουνγκ (54’ Γουίλιαμ), Κνόχε, Μπρούμα, Ίτερ, Άρνολντ, Γκιλαβογκί, Ντιντάβι, Στέφεν (84’ Όσιμχεν), Μαλί (90+2’ Ντιμάτα), Ορίγκι.

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ: Ούλραϊχ, Ραφίνια, Μαρτίνεθ, Σούλε, Μπερνάτ, Ρούντι, Τολισό, Τιάγκο (62’ Μίλερ), Ρόμπεν, Ριμπερί (66’ Αλάμπα), Βάγκνερ (79’ Λεβαντόφσκι).