23/04/2024
Champions League | Τετάρτη 14 Φεβρουαρίου 2018 - 23:45

Με καρδιά πρωταθλητή η Ρεάλ, για πλάκα η Λίβερπουλ

Οι Μαδριλένοι κέρδισαν 3-1 με ανατροπή την Παρί και πήραν προβάδισμα πρόκρισης * Περίπατος για τους Άγγλους, που επικράτησαν της Πόρτο εκτός έδρας με 5-0

Όταν παίζεις με τον πρωταθλητή, δεν είναι ποτέ εύκολο... Μπορεί να είσαι σε φόρμα, μπορεί αν διαθέτεις πολύ καλό ρόστερ, αλλά δεν γίνεται να τον υποτιμάς έστω και εάν δεν είναι στα καλύτερά του.

Αυτό επιβεβαιώθηκε και το βράδυ της Τετάρτης (14/2) στο Τσάμπιονς Λιγκ με τη Ρεάλ Μαδρίτης να δίνει ένα μάθημα στην Παρί Σεν Ζερμέν κερδίζοντάς τη με 3-1 και κάνοντας έτσι βήμα πρόκρισης για τα προημιτελικά.

Οι Παριζιάνοι ήταν δεδομένο πως μπορούσαν να κάνουν τη ζημιά, υπό άλλες συνθήκες και εάν είχαν διαβάσει καλύτερα το ματς θα τα είχαν καταφέρει, όμως, τελικά την πάτησαν κόντρα σε μία ομάδα που για άλλη μία φορά έδειξε πως έχει καρδιά πρωταθλητή. Μεγάλο ματς από τον Μαρσέλο, μίλησε και πάλι όταν έπρεπε ο Ρονάλντο.

Καλά μπήκε στο ματς η Παρί, η οποία έδειξε από τα πρώτα λεπτά πως κατέβηκε για να παίξει ποδόσφαιρο. Δεν ήθελε να κλειστεί έστω και αν έπαιζε στην έδρα της Ρεάλ και αυτό που επιχείρησε να κάνει ήταν να βγαίνει γρήγορα στην κόντρα.

Πιο απειλητικοί ήταν οι Παριζιάνοι έστω και αν η πρώτη μεγάλη ευκαιρια έγινε στο 28' για τη Ρεάλ. Οι φιλοξενούμενοι έψαχναν συνεχώς τον Νεϊμάρ, εκείνος είχε κάποιες κακές τελικές επιλογές, αλλά τελικά κατάφεραν να κάνουν το 0-1 στο 33' με τον Ραμπιό.

Το παιχνίδι φάνηκε να πηγαίνει στα μέτρα της Παρί με το σκεπτικό ότι θα έβρισκε στη συνέχεια ακόμη περισσότερους χώρους, όμως, η Ρεάλ έδειξε χαρακτήρα. Απείλησε με τους Ρονάλντο και Μπενζεμά και στο 44' πήρε εύκολο πέναλτι με τον Κρόος. Ένα λεπτό μετά το εκτέλεσε ο Ρονάλντο κάνοντας το 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Παρί δεν το διαχειρίστηκε όπως θα έπρεπε. Δεν θέλησε να βάλει σκοπιμότητα στο παιχνίδι της, ήταν πιο αφελής απ' ό,τι θα έπρεπε και παρά τις αμυντικογενείς αλλαγές του Έμερι, δεν μπόρεσε να κρατήσει την ισοπαλία.

Η Ρεάλ είχε δυσκολίες στο να φτιάξει φάσεις, αλλά προς το φινάλε πίεσε και πέτυχε αυτό που ήθελε. Στο 83' ο Ρονάλντο με το γόνατο έκανε το 2-1 εκμεταλλευόμενος τη σύγχυση στην άμυνα της Παρί και τρία λεπτά μετά ο Μαρσέλο έκανε το 3-1 βοηθώντας έτσι την ομάδα του να πάρει σημαντικό προβάδισμα εν όψει της ρεβάνς.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Κέιλορ Νάβας, Νάτσο, Σέρχιο Ράμος, Βαράν, Μαρσέλο, Καζεμίρο (79' Ασένσιο), Κρόος, Μόντριτς, Ίσκο (79' Βάθκεθ), Κριστιάνο Ρονάλντο, Μπενζεμά (68' Μπέιλ).

ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ: Αρεολά, Ντάνι Άλβες, Μαρκίνιος, Κιμπεμπέ, Μπερτσίτσε, Λο Σέλσο (84' Ντράξλερ), Βεράτι, Ραμπιό, Εμπαπέ, Νεϊμάρ, Καβάνι (66' Μενιέ).

Έκλεισε θέση για τα προημιτελικά

Στο άλλο ματς της βραδιάς, η Λίβερπουλ δεν συνάντησε το παραμικρό πρόβλημα κόντρα στην Πόρτο. Έκανε επίδειξη δύναμης περνώντας από την Πορτογαλία με 5-0 και εξασφάλισε έτσι από τώρα την πρόκρισή της για τα προημιτελικά μετατρέποντας τη ρεβάνς στο «Άνφιλντ» σε τυπική διαδικασία.

Στην ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ είναι γνωστό πως πηγαίνουν τα ανοιχτά παιχνίδια. Όταν βρίσκει χώρους είναι ικανή να σκοτώσει τον οποιονδήποτε με την ταχύτητα που έχουν οι μεσοεπιθετικοί της και αυτό το έκανε ξεκάθαρο και στο «Ντραγκάο».

Στο 25' ο Μανέ άνοιξε το σκορ με διαγώνιο πλασέ έχοντας και τη... βοήθεια του Ζοζέ Σα (έκανε κακή εκτίμηση της φάσης), ενώ τέσσερα λεπτά μετά ο Σαλάχ έγραψε το 0-2. Αρχικά το σουτ του Μίλνερ πήγε στο αριστερό δοκάρι του Ζοζέ Σα και στην επαναφορά ο Αιγύπτιος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η Πόρτο έψαξε το γκολ, είχε κάποιες καλές στιγμές, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει. Την ίδια στιγμή τα προβλήματά της αμυντικά ήταν πολλά και αυτό της κόστισε. Στο 53' οι φιλοξενούμενοι βγήκαν με ταχύτητα στην κόντρα, ο Φιρμίνο δεν νίκησε τον Ζοζέ Σα, αλλά το έκανε ο Μανέ παίρνοντας το ριμπάουντ.

Κάπου εκεί η Πόρτο άδειασε και αφέθηκε στις ορέξεις της Λίβερπουλ, η οποία ήταν ασταμάτητη. Από γύρισμα του Μίλνερ ο Φιρμίνο έκανε το 0-4 στο 69', ενώ στο 85' με ωραίο σουτ εκτός περιοχής ο Μανέ διαμόρφωσε το τελικό 0-5 κάνοντας έτσι και το χατ τρικ.

ΠΟΡΤΟ: Ζοζέ Σα, Ρικάρντο Περέιρα, Ντιέγκο Ρέγες, Μαρκάνο, Αλέξ Τέλες, Σέρζιο Ολιβέιρα, Έκτορ Ερέρα, Οτάβιο (46' Χεσούς Κορόνα), Μπραχιμί (62' Γουάρις), Μαρεγκά, Τικίνιο (74' Γκονσάλο Πασιένσια).

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Κάριους, Αλεξάντερ-Άρνολντ (79' Τζο Γκόμεθ), Λόβρεν, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Χέντερσον (75' Ματίπ), Μίλνερ, Βαϊνάλντουμ, Σαλάχ, Μανέ, Φιρμίνο (79' Ινγκς).

Αναλυτικά το πρόγραμμα των πρώτων αγώνων των «16» (όλα τα ματς ξεκινούν στις 21.45):

Τρίτη (13/2)

Γιουβέντους - Τότεναμ 2-2 (2' και 9' πέν. Ιγκουαΐν - 35' Κέιν, 72' Έρικσεν)

* Στο 45'+2 χαμένο πέναλτι για τη Γιουβέντους με τον Ιγκουαΐν.

Βασιλεία - Μάντσεστερ Σίτι 0-4 (14' και 53' Γκιουντογάν, 18' Μπεράρντο Σίλβα, 23' Αγκουέρο)

Τετάρτη (14/2)

Πόρτο - Λίβερπουλ 0-5 (25', 53' και 85' Μανέ, 29' Σαλάχ, 69' Φιρμίνο)

Ρεάλ Μαδρίτης - Παρί Σεν Ζερμέν 3-1 (45' πέν. και 83' Ρονάλντο, 86' Μαρσέλο / 33' Ραμπιό)