20/04/2024
Champions League | Τρίτη 13 Φεβρουαρίου 2018 - 23:43

Όρθια στο Τορίνο η Τότεναμ, περίπατος για Σίτι

Οι Λονδρέζοι βρέθηκαν να χάνουν με 2-0 από τη Γιουβέντους, αλλά πήραν ισοπαλία με 2-2 * Πλάκα έκαναν στη Βασιλεία οι «πολίτες» κερδίζοντας με 4-0

Θα τα ξαναπούν στο Λονδίνο... Ανοιχτούς λογαριασμούς άφησαν Γιουβέντους και Τότεναμ το βράδυ της Τρίτης (13/2) με το μεταξύ τους 2-2 δείχνοντας μάλιστα πως το συγκεκριμένο ζευγάρι είναι μάλλον ισορροπημένο.

Οι Ιταλοί μπήκαν καλύτερα στο ματς και αρχικά φάνηκε να δικαιώνουν όσους τους θεωρούσαν φαβορί, όμως, η αντίδραση της Τότεναμ ήταν εξαιρετική. Είναι πιο γρήγορη ομάδα, μπορεί να παίξει με την μπάλα και κάπως έτσι πήρε ελαφρύ προβάδισμα πρόκρισης έχοντας και τη ρεβάνς στην έδρα της.

Μόλις στο 2' ο Πιάνιτς βρήκε τον Ιγκουαΐν και εκείνος με πολύ ωραίο γυριστό σουτ έκανε το 1-0, ενώ επτά λεπτά μετά ο ίδιος παίκτης με πέναλτι που είχε κερδίσει ο Μπερναρντέσκι διαμόρφωσε το 2-0. Προς στιγμή φάνηκε πως οι «μπιανκονέρι» θα κάνουν επίδειξη δύναμης, αλλά στη συνέχεια άφησαν την μπάλα στην Τότεναμ και το πλήρωσαν.

Οι Λονδρέζοι απείλησαν μία φορά με τον Κέιν και στη δεύτερη ο Άγγλος φορ μείωσε σε 2-1 στο 35'. Η Τότεναμ πατούσε στη συνέχεια πολύ καλύτερα μέχρι να έρθει το πέναλτι στο 45'+1 από τον Οριέ στον Ντάγκλας Κόστα. Ένα λεπτό μετά ο Ιγκουαϊν έστειλε την μπάλα στο δοκάρι στην εκτέλεση και κράτησε την Τότεναμ στο ματς.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Γιουβέντους ήταν καλύτερη, έψαξε για τρίτο γκολ, πήρε μέτρα στο γήπεδο, αλλά τελικά στο 72' ισοφαρίστηκε με απευθείας φάουλ του Έρικσεν σε 2-2. Στη συνέχεια πίεσε, αλλά δεν είχε κλασικές φάσεις. Ο Μπερναρντέσκι επιχείρησε να πάρει πάνω του κάποιες προσπάθειες, αλλά δεν αρκούσε.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Μπουφόν, Ντε Σίλιο, Μπενατιά, Κιελίνι, Άλεξ Σάντρο, Κεντίρα (66' Μπεντακούρ), Πιάνιτς, Μπερναρντέσκι, Ντάγκλας Κόστα (90'+2 Ασαμόα), Μάντζουκιτς (76' Στουράρο), Ιγκουαΐν.

ΤΟΤΕΝΑΜ: Γιορίς, Οριέ, Σάντσες, Βερτόνχεν, Ντέιβις, Ντάιερ, Ντεμπελέ, Έρισκεν (90'+2 Γουανιάμα), Λαμέλα (89' Λούκας Μόουρα), Άλι (84' Σον), Κέιν.

Πρόκριση από το πρώτο ματς

Στο άλλο ματς της βραδιάς, η Μάντσεστερ Σίτι δεν συνάντησε την παραμικρή αντίσταση κόντρα στη Βασιλεία. Έκανε επίδειξη δύναμης και φρόντισε να προκριθεί στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ από τώρα επικρατώντας εκτός έδρας με 4-0 των Ελβετών.

Από τα πρώτα λεπτά του αγώνα οι «πολίτες» μπήκαν μέσα και έκλεισαν στα καρέ της τη Βασιλεία. Δεν άργησαν τελικά να ανοίξουν το σκορ με τον Γκιουντογάν να βάζει το γκολ στο 14' ύστερα από κόρνερ του Ντε Μπρούιν. Τέσσερα λεπτά μετά έκανε και ο Μπερνάρντο Σίλβα το 0-2 με σουτ από μέσα δεξιά και εκεί τελείωσαν όλα.

Δεν μπορούσαν οι γηπεδούχοι να παρακολουθήσουν την ταχύτητα της Σίτι, αδυνατούσαν να παγώσουν τον ρυθμό και στο 23' έγινε και από τον Αγκουέρο το 0-3. Κάπου εκεί οι παίκτες του Πεπ Γκουαρντιόλα έβγαλαν το πόδι από το γκάζι.

Ξεκίνησαν, όμως, με γκολ και το δεύτερο ημίχρονο. Στο 53' ο Αγκουέρο τροφοδότησε τον Γκιουντογάν και εκείνος έβαλε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, ενώ πιο μετά είχε ευκαιρία και για χατ τρικ. Έως το σφύριγμα της λήξης άλλο γκολ δεν μπήκε.

ΒΑΣΙΛΕΙΑ: Βάτσλικ, Λανγκ, Λακρουά, Ταουλάντ Τζάκα, Σούχι, Ριβέρος, Φάμπιαν Φράι, Σερί Ντιέ, Μοχάμεντ Ελιουνούσι (85' Μπουά), Στόκερ (71' Αγέτι), Ομπερλέν.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Έντερσον Μοράες, Γουόκερ, Κομπανί, Οταμέντι, Ντελφ, Φερναντίνιο, Ντε Μπρούιν (63' Νταβίντ Σίλβα), Γκιουντογάν, Μπερνάρντο Σίλβα, Στέρλινγκ (57' Σανέ), Αγκουέρο (85' Ντανίλο).

Αναλυτικά το πρόγραμμα των πρώτων αγώνων των «16» (όλα τα ματς ξεκινούν στις 21.45):

Τρίτη (13/2)

Γιουβέντους - Τότεναμ 2-2 (2' και 9' πέν. Ιγκουαΐν - 35' Κέιν, 72' Έρικσεν)

* Στο 45'+2 χαμένο πέναλτι για τη Γιουβέντους με τον Ιγκουαΐν.

Βασιλεία - Μάντσεστερ Σίτι 0-4 (14' και 53' Γκιουντογάν, 18' Μπεράρντο Σίλβα, 23' Αγκουέρο)