19/08/2018
Βόλεϊ | Τρίτη 13 Φεβρουαρίου 2018 - 01:14

Κέρδισε και πάει για πλέι άουτ ο Παναθηναϊκός

Οι «πράσινοι» πήραν το διπλό με 3-0 σετ επί της Παναχαϊκής, που ετοιμάζεται για την Α2 * Η ταυτότητα της 16ης αγωνιστικής

To σημαντικότερο βήμα για να αποφύγει τον απευθείας υποβιβασμό έκανε τη Δευτέρα (12/2) ο Παναθηναϊκός, επικρατώντας στην Πάτρα της Παναχαϊκής με 3-0 σετ.

Στο ματς που ολοκλήρωσε τη 16η αγωνιστική της Α1 βόλεϊ, οι «πράσινοι» κυριάρχησαν και πήραν εύκολα το διπλό, φτάνοντας τους 13 βαθμούς και ξεφεύγοντας στο +11 από τους ουραγούς Αχαιούς, που ετοιμάζονται για την Α2 της νέας σεζόν.

Το «τριφύλλι», λοιπόν, αναμένεται πια να διεκδικήσει την παραμονή του μέσω των πλέι άουτ.

Tα σετ: 20-25, 14-25, 23-25

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Σταματόπουλος): Ντόντης 3 (1/5 επ, 2 μπλοκ), Σαλαβασίδης 3 (3/6 επ, 36% υπ -36% άριστες), Λιβαθηνός 1 (1/1 επ), Ρουμελιώτης Νίκος 12 (11/32 επ, 1 άσσος), Κωστόπουλος 10 (7/14 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 58% υπ - 42% άριστες), Οράμας 6 (5/10 επ, 1 μπλοκ) / Ρουμελιώτης Μένιος (λ, 39% υπ - 17% άριστες).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Τζόνσον 6 (3/14 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Σιλμπερνάγκελ 8 (7/10 επ, 1 μπλοκ), Δρογκάρης 4 (1/1 επ, 1 μπλοκ), Γιονάτας 14 (10/18 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 33% υπ -33% άριστες), Μπατατζίμ 8 (6/18 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 71% υπ -29% άριστες), Πανταλέων 9 (4/5 επ, 5 μπλοκ) / Γκούζντα (λ, 60% υπ -30% άριστες), Κεχαγιάς (λ), Ρουσσόπουλος, Μπέλος.

Tα αποτελέσματα της 16ης αγωνιστικής

Σάββατο (10/2)

Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ 3-1

Παμβοχαϊκός - Φοίνικας Σύρου 3-2

Εθνικός - Ηρακλής Χαλκίδας 3-2

Κηφισιά - Εθνικός Αλεξανδρούπολης 3-1

Ηρακλής - Νίκη Αιγινίου 3-2

Δευτέρα (12/2)

Παναχαϊκή - Παναθηναϊκός 0-3

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

(σε 16 αγώνες)

1. Ολυμπιακός 48

2. ΠΑΟΚ 38

3. Φοίνικας Σύρου 32

4. Ηρακλής 27

5. Ηρακλής Χαλκίδας 26

6. Κηφισιά 24

7. Νίκη Αιγινίου 21

8. Εθνικός 21

9. Παμβοχαϊκός 19

10. Εθνικός Αλεξανδρούπολης 17

11. Παναθηναϊκός 13

12. Παναχαϊκή 2

Επόμενη (17η) αγωνιστική

Παρασκευή (16/2)

Ηρακλής Χαλκίδας - ΠΑΟΚ (19.00)

Σάββατο (17/2)

Παναθηναϊκός - Παμβοχαϊκός (17.00)

Ηρακλής - Ολυμπιακός

Φοίνικας Σύρου - Εθνικός (19.00)

Νίκη Αιγινίου - Κηφισιά

Δευτέρα (18/2)

Εθνικός Αλεξανδρούπολης - Παναχαϊκή (16.30)

Μοιραστείτε το: