29/03/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 11 Φεβρουαρίου 2018 - 21:31

Γλίτωσε τα χειρότερα ο Ολυμπιακός στο Περιστέρι

Κακοί και απείθαρχοι οι «ερυθρόλευκοι» έμειναν στο 2-2 απέναντι στον καλύτερό τους Ατρόμητο * Αστείο τα τρία λεπτά των καθυστερήσεων στο φινάλε

Είναι άρρωστος... Για ένα ακόμη παιχνίδι στη σειρά ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να γευτεί τη χαρά της νίκης και πρέπει να αισθάνεται και ευχαριστημένος με τον βαθμό της ισοπαλίας στο Περιστέρι.

Το βράδυ της Κυριακής (11/2) οι Πειραιώτες έβγαλαν ξανά πολλά προβλήματα, ισοφάρισαν προς το τέλος σε 2-2 τον Ατρόμητο στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής και πέταξαν έτσι άλλους δύο βαθμούς στην προσπάθειά τους για τον τίτλο.

Με εμφανίσεις όπως αυτή το πρωτάθλημα θα χαθεί. Οι αδυναμίες είναι χτυπητές, πολλοί παίκτες δεν βρίσκονται σε καλή κατάσταση, ενώ υπήρξαν και σημάδια αγωνιστικής απειθαρχίας με κάποιους παίκτες να κάνουν τακτικά ό,τι ήθελαν στο δεύτερο ημίχρονο τόσο επιθετικά όσο και αμυντικά. Να σημειωθεί πως δικαιολογημένα οι φιλοξενούμενοι διαμαρτύρονται για τα μόλις τρία λεπτά καθυστερήσεων (έπρεπε να δοθούν τουλάχιστον τα διπλάσια), ενώ έχουν ορθώς παράπονα και για τον πειθαρχικό έλεγχο.

Πολύ κακός, όπως και στο ματς πρωταθλήματος με την ΑΕΚ, ο Μποτία, δεν μπορούσε να βοηθήσει και ο Νικολάου. Πολλά τα προβλήματα του Ελαμπντελαουί κόντρα στον εξαιρετικό Ουάρντα, λίγοι εκείνοι που το πάλεψαν με πρώτο τον Μάριν. Καλό ματς ο Γερμανός, που σε κάποιες στιγμές έμοιαζε και αβοήθητος.

Για τον Ατρόμητο αυτή η εμφάνιση ήταν άλλη μία επιβεβαίωση του πόσο καλή ομάδα έχει φέτος. Δεν μπόρεσε να πάρει τη νίκη, αλλά κέρδισε τις εντυπώσεις. Εκτός του Ουάρντα πολύ καλό ματς έκανε και ο Ντιγκινί, ενώ στους διακριθέντες ήταν και ο Βασιλακάκης, ο οποίος αποθεώθηκε κατά την αλλαγή του.

Πολύ καλά μπήκε στο παιχνίδι ο Ατρόμητος, ο οποίος προσπάθησε από τα πρώτα λεπτά να δημιουργήσει προβλήματα. Ήταν ορεξάτος, οι παίκτες του πήγαιναν πρώτοι στην μπάλα και την ίδια στιγμή ο Ολυμπιακός έκανε τα πάντα λάθος. Σα να ήταν σε άλλο γήπεδο έμοιαζαν οι παίκτες του.

Η πρώτη... προειδοποίηση ήρθε στο 7' με το δοκάρι του Γιανούλη και οι φάσεις για τους γηπεδούχους συνεχίστηκαν. Δύο καλές στιγμές είχε ο Ντάουντα και στο 19' έγινε το 1-0 με τον Ουάρντα να βρίσκει τον Βασιλακάκη και εκείνον να τελειώνει τη φάση για το 1-0 εκθέτοντας το κέντρο άμυνας των Πειραιωτών.

Τα προβλήματα ήταν πολλά για τους φιλοξενούμενους. Τα χαφ δεν δούλευαν σωστά και δεν κρατούσαν καθόλου μπάλα, ενώ στην άμυνα τα μαρκαρίσματα χάνοντας με μεγάλη ευκολία. Μέσα σε όλα τραυματίστηκε και ο Φορτούνης, αλλά υπήρξε και κάτι θετικό μέσα από αυτό. Ο Μάριν πήγε κεντρικά, οι γηπεδούχοι παρά τις εντολές του Κάναντι δεν τον μάρκαραν όπως θα έπρεπε και ο Γερμανός με ωραίο σουτ έκανε το 1-1 στο 28'.

Το γκολ ήταν λογικό να δώσει ψυχολογία στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι σταδιακά άρχισαν να πατούν καλύτερα. Πήραν κάποια μέτρα στο γήπεδο, κράτησαν τον Ατρόμητο μακριά από την περιοχή τους, αλλά δεν μπορούσα να βρουν λύση με τον Ουάρντα, ο οποίος περνούσε όποτε ήθελε τους αντίπαλους αμυντικούς.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ισορροπημένα για τις δύο ομάδες. Ο Ολυμπιακός, βέβαια, είχε ξοδέψει ήδη δύο αλλαγές, αφού στο 39' βγήκε με τραυματισμό και ο Μιραλάς και τελικά... τρίτωσε μιας και στο 62' αντικαταστάθηκε και ο Ταχτσίδης. Έτσι, ως έναν βαθμό τα χέρια του Κόντη ήταν δεμένα.

Ο τελευταίος έβαλε στο ματς τον Τζούρτζεβιτς για να παίξει με δύο φορ εκτιμώντας πως εκείνη τη στιγμή οι Πειραιώτες πρέπει να κυνηγήσουν το γκολ. Παρεμπιπτόντως, λίγο πριν την είσοδο του Σέρβου ο Ανσαριφάρντ έχασε μεγάλη ευκαιρία για την ανατροπή. Το πρόβλημα με την αλλαγή διάταξης ήταν ότι έτσι άδειασε το κέντρο τους και το πλήρωσαν πολύ γρήγορα οι «ερυθρόλευκοι».

Στο 66' ο Ντιγκινί έκανε το 2-1 με προσωπική ενέργεια και ο ίδιος παίκτης θα μπορούσε τέσσερα λεπτά μετά να βάλει κι άλλο γκολ. Για κάποια λεπτά ακόμα φαινόταν πως εάν μπει άλλο γκολ, θα είναι για τον Ατρόμητο, όμως, προς το τέλος λειτούργησε το ένστικτο της αυτοσυντήρησης.

Οι γηπεδούχοι γύρισαν προς τα πίσω για να κρατήσουν το σκορ, ο Ολυμπιακός πίεσε και στο 89' κέρδισε πέναλτι με τον Ζιλέ. Ο Τζούρτζεβιτς αποφάσισε μόνος του να το εκτελέσει αγνοώντας την εντολή από τον πάγκο, το έχασε, αλλά στην επαναφορά ο Χατζισαφί ισοφάρισε. Ο χρόνος που έμενε, όμως, ήταν ελάχιστος με τον Τζήλο να δίνει ανεξήγητα λίγα λεπτά καθυστερήσεων και έτσι έως το σφύριγμα της λήξης δεν σημειώθηκε κάτι άλλο.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Τζήλος (Λάρισας), βοηθοί του οι Μερκενίδης (Μακεδονίας) και Ποντίκης (Πρέβεζας), ενώ τέταρτος ο Νεοφυτιάδης (Κορινθίας)

Κίτρινες: 34' Μάντσον, 77' Ντιγκινί - 18' Ταχτσίδης, 78' Πάρντο

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Νταμίρ Κάναντι): Γιαννιώτης, Κιβρακίδης, Γιαννούλης, Καρασαλίδης, Χατζηϊσαΐας, Μάντσον, Σάκιτς, Βασιλακάκης (89' Ούμπιντες), Ντιγκινί, Ουάρντα (90'+4 Στρούγγης), Ντάουντα (85' Κωτσόπουλος).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χρήστος Κόντης): Προτό, Ελαμπντελαουί, Χατζισαφί, Μποτία, Νικολάου, Ζιλέ, Ταχτσίδης (62' λ. τρ. Τζούρτζεβιτς), Φορτούνης (24' λ. τρ. Πάρντο), Μάριν, Μιραλάς (39' λ. τρ. Οφόε), Ανσαριφάρντ.